Celý vzdělaný svět si Havla cení víc, než je u nás bohužel zvykem, říká pro EZ potomek slavného historika

Výzva serveru EuroZprávy.cz, aby byla na pražské letiště umístěna socha Václava Havla, se setkala s nemalým ohlasem. Mimo jiné zaujala Václava Macháčka-Riegera, praprapravnuka Františka Palackého. „Celý vzdělaný svět si Václava Havla cení určitě víc, než je u nás bohužel zvykem. Je to ovšem velká ostuda a musíme se snažit vrátit náhled společnosti na jeho význam i zásluhy zpět do období počátků obnovené svobody,“ uvedl pro EuroZprávy.cz.

V pátek 18. prosince 2020 server EuroZprávy.cz jako první přišel s informací, že vzniká iniciativa za umístění sochy Václava Havla na pražské letiště. Projekt zaujal praprapravnuka slavného historika z doby tzv. českého národního obrození.

„V chaotické době posledních dekád se čím dál víc vytrácí v naší společnosti elementární atributy, které drží společnost pohromadě a činí ji přijatelnou či dokonce perspektivní. Myslím tím především zcela obyčejnou slušnost, úctu k hodnotám a vzdělání. Tyto věci jsou ve veřejném prostoru zcela mimo zájem. Kolik jsme měli takových osobností jakou byl Václav Havel? Svým způsobem i v dějinném srovnání lze říci, že to byla osobnost svým specifickým významem naprosto jedinečná, vlastně v mnoha ohledech nemající srovnání, Řekl bych, že je to v podstatě povinnost osvícené části naší zdeformované společnosti přihlásit se k odkazu Václava Havla a nenechat ho zkorodovat v oslepující záři konzumní doby temna“ uvedl pro EuroZprávy.cz Václav Macháček-Rieger z nedávno zrekonstruovaného zámku v Malči u Chotěboře.

Autorem busty Václava Havla je Jan Padyšák. „Snahu o umístění zjevně zdařilé busty Václava Havla je nutno ocenit a podpořit. Zcela logicky navazuje na předchozí šťastný akt pojmenování pražského letiště. Celý vzdělaný svět si Václava Havla cení určitě víc, než je u nás bohužel zvykem. Je to ovšem velká ostuda a musíme se snažit vrátit náhled společnosti na jeho význam i zásluhy zpět do období počátků obnovené svobody,“ komentuje Václav Macháček-Rieger.

Zároveň se vyjádřil k současné politické kultuře v Česku. „Marazmus a neduhy polistopadového vývoje byly ovlivněny tolika složitými vlivy, že je to na celé knihy a v žádném případě nelze zklamáním z vývoje umenšovat Havlovy zásluhy a spíš nedoceněný význam. Dohady o nepolitické politice a podobně jsou zhola zbytečné. Politické strany mají nebo by měly mít těžký úkol vyselektovat a získat po všech stránkách lépe vybavené zástupce a snažit se představit voličům opravdovou elitu, a ne terče oprávněného posměchu. Pro začátek by se měli soustředit na obnovu slušnosti a to i na nejvyšších místech. Často už se to nedá vydržet, a to nemluvím, co je to za vzory. Politika je složitý, speciální a náročný obor a potřebuje náležitou péči. Skutečně ji nemůže dělat každý, dokonce nesmí. Proč se asi v jiných oborech dělají náročné zkoušky, testy, studia, dokonce mnohaletá a jak to, že připustíme, aby tak náročný a veledůležitý obor provozovali nezodpovědně nevzdělaní, ba dokonce i nemorální lidé. Je to především ve vzdělání, kultivaci chování, vrácení důstojnosti a morálky. To slovo už také není populární, ba zní bohužel posměšně,“ sdělil pro EuroZprávy.cz praprapravnuk Františka Palackého.

„Kam asi dospěje naše společnost se současnými vzory ? Možná se Havel na vše dívá a jeho úsměv bude spíš sarkastický. Mysleme proto i na něj a také na blížící se podzimní parlamentní volby,“ uzavírá Václav Macháček-Rieger.

Související

Dagmar Havlová a Václav Havel

Před 30 lety byl Václav Havel zvolen prezidentem České republiky

Dramatik a disident Václav Havel byl po pádu komunistického režimu čtyřikrát zvolen prezidentem republiky. Poprvé již koncem roku 1989, kdy se stal hlavou tehdejší Československé socialistické republiky (ČSSR), podruhé v červenci 1990 prezidentem již přejmenované České a Slovenské Federativní Republiky (ČSFR). Po rozpadu federace byl před 30 lety, 26. ledna 1993, zvolen prvním prezidentem samostatné České republiky. Funkci pak obhájil o pět let později.

Více souvisejících

Václav Havel Václav Macháček-Rieger zámek v Malči u Chotěboře Jan Padyšák život František Palacký demokracie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

Jeden neúspěch za druhým. Wildersovi se navzdory vítězství nedaří složit koalici

Geert Wilders nemá ani týden po volbách v Nizozemsku jasnou budoucí koalici. Při pokusu o sestavení vlády naopak utrpěl další neúspěch, když jeho krajně pravicovou Stranou svobody (PVV) odmítla i nová středopravicová strana Nová společenská smlouva (NSC). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy