Češi mají rádi Slováky, ukázal průzkum. Kdo naopak vzbuzuje nesympatie?

Z národnostních skupin žijících v ČR se největší přízni Čechů těší jednoznačně Slováci, s odstupem pak následují Maďaři. Naopak největší nesympatie vzbuzují Romové a Arabové, kteří si ale od loňského roku mírně polepšili. Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Slováci jsou sympatičtí 84 procentům Čechů. Polákům projevuje sympatie 51 procent lidí, Vietnamcům 40 procent, Němcům 37 procent, Maďarům 35 procent a Židům 33 procent. Na opačném konci žebříčku jsou Romové s pěti procenty a Arabové se sedmi procenty. Nesympatičtí jsou Romové 59 procentům Čechů, Arabům pak vyjádřilo své nesympatie 55 procent dotázaných.

Podle statistiků je míra sympatií k jednotlivým národnostem v průběhu let poměrně stabilní. "Za povšimnutí stojí, že jediný významný nárůst antipatií k Arabům se zastavil v roce 2017. Za další zmínku stojí rovněž trvalý nárůst sympatií k Vietnamcům," uvedlo CVVM. Největší změnou proti loňskému roku je nárůst nesympatií k Číňanům. Vyjádřilo je 61 procent lidí, což je srovnatelné s rokem 2013.

Lidé hodnotící životní úroveň své domácnosti jako dobrou vyjadřují větší sympatie k Němcům a Vietnamcům, kteří jsou více sympatičtější i ženám. Židé jsou více sympatičtí lidem s vysokoškolským vzděláním a naopak méně sympatičtí mužům. "Určité rozdíly jsme zaznamenali i ve vztahu k Arabům, které hodnotí více negativně muži, dotázaní starší 60 let a lidé se středoškolským vzděláním bez maturity," dodali statistici.

Průzkum se uskutečnil od 29. února do 11. března, tedy ještě před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronavirové epidemii.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé průzkumy CVVM

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy