Češi nechtějí za sousedy drogově závislé a alkoholiky, ukázal průzkum

Lidé dál odmítají jako sousedy drogově závislé, bydlet by vedle nich nechtělo 86 procent lidí. Na dalších místech v pořadí nejméně oblíbených skupin lidí v sousedství se objevili lidé s kriminální minulostí, alkoholici a nově zařazení muslimové. Poslední větší averze se vztahuje také k psychicky nemocným lidem, které by za sousedy nechtělo mít 59 procent dotázaných.

Naproti tomu nejmenší výhrady mají lidé dál k mladým, starým, chudým nebo bohatým sousedům. Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), míru tolerance zjišťuje od roku 2003.

V dlouhodobé perspektivě je míra tolerance ke zkoumaným skupinám víceméně stabilní. Výjimkou je podle CVVM od roku 2015 nárůst nelibosti k cizincům, lidem jiných náboženství a jiné barvy pleti, tedy skupinám, které mohou být spojovány s projevy radikálního islamismu v Evropě. Nově zařazené muslimy odmítají dvě třetiny dotázaných. Oproti prvnímu měření postupně pokleslo odmítání lidí s homosexuální orientací na zhruba polovinu, v posledních dvou letech ale vzrostlo o pět procent.

V meziročním srovnání se distance od vybraných skupin statisticky významně změnila pouze u třech skupin: u lidí s jinou barvou pleti, u cizinců žijících v ČR a u alkoholiků. K lidem jiné barvy pleti jsou Češi méně tolerantní, podle aktuálního průzkumu by je nechtělo v sousedství 36 procent respondentů, což je o šest procentních bodů více než v loňském březnu. Naopak cizince odmítá meziročně o čtyři procentní body méně lidí, za sousedy by je nechtěla zhruba čtvrtina. Tolerantnější jsou lidé i k alkoholikům, bydlet vedle nich nechce 69 procent dotázaných, což je nejnižší hodnota za celé sledované období, meziročně je to pokles o šest procentních bodů.

CVVM zjišťovalo také mínění lidí o tom, nakolik je k jiným skupinám tolerantní celá česká společnost. "V obecné rovině lze konstatovat, že Češi vnímají svou společnost jako tolerantní k většině vybraných skupin," uvedli autoři průzkumu.

Téměř devět lidí z deseti si myslí, že Češi jsou tolerantní k mladým lidem a ke křesťanům. Zhruba tři čtvrtiny se domnívají, že společnost toleruje tělesně handicapované a bohaté občany. Kolem 70 procent respondentů míní, že lidem nevadí staří lidé, spoluobčané jiného politického přesvědčení a chudí. Podle mínění lidí je veřejnost také v celkem velké míře tolerantní i ke kuřákům (66 procenta) i přes to, že kouření bylo zakázáno téměř všude. Kolem 60 procent dotázaných se shodlo na toleranci cizinců žijících v ČR a lidí s homosexuální orientací.

Naopak mínění o netoleranci společnosti k vybrané skupině převažuje u lidí závislých na drogách, u lidí s kriminální minulostí, lidí závislých na alkoholu, psychicky nemocných lidí a především u muslimů.

Ve srovnání s předešlým šetřením v březnu 2014 se hodnocení tolerance české společnosti k různým skupinám podle CVVM v mnoha případech statisticky významně změnilo. Tolerance poklesla u kuřáků, drogově závislých, homosexuálů a u lidí s jiným politickým přesvědčením. Naopak vzrostla tolerance ke starým, k bohatým, k psychicky nemocným a k lidem závislým na alkoholu.

Související

Více souvisejících

češi průzkumy život Alkohol Homosexuálové Drogy Muslimové Lidé Cizinci

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 44 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy