Lidé už víc spořit nemohou. I kvůli inflaci jim docházejí peníze

Říká se, že statistika nuda je. Už nejeden týden se však ukazuje, že to s tou finanční nudou není úplně pravda. Tak schválně. Podle tuzemského statistického úřadu (ČSÚ) byla míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cen, který vyjadřuje procentní změnu průměrné cenové hladiny za posledních dvanáct měsíců proti průměru stejně dlouhého předchozího období, v dubnu 7 %. A stejný zdroj uvádí, že míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen ke stejnému měsíci předchozího roku, který vyjadřuje procentní změnu cenové hladiny ve vykazovaném měsíci daného roku proti stejnému měsíci předchozího roku, v dubnu dosáhla 14,2 %.

Když k tomu přidáme větu, která plyne také ze statistik ČSÚ, o tom, že se v Česku za první čtvrtletí letošního roku úspory domácností drží stále ve velké míře, může nás napadnout jednoduchá otázka: Proč si lidé nespoří ještě víc, když je taková inflace a ceny začínají skákat doslova jako divoká zvířata?

To prohlášení statistiků o úsporách domácností říká, že jejich celková míra zůstává stále vysoká. Analytici k tomu pak dodávají, že i tento výsledek může tvořit nějaký „polštář“, aby spotřeba domácností drasticky nepropadla i v podmínkách rychle rostoucí inflace. Například komentář ekonomů Komerční banky ke zpřesněnému odhadu detailu ze sektorových národních účtů zveřejněného na konci letošního března (za 1. čtvrtletí roku) uvádí, že reálné peněžní a nepeněžní příjmy domácností v závěrečném čtvrtletí loňského roku vzrostly o 1,5 %, meziročně pak o 0,1 %. Reálná spotřeba domácností na obyvatele ale mezičtvrtletně poklesla o 2,6 %, což se následně promítlo do růstu míry úspor, a to na 18,4 %. Ve srovnání s přechozím čtvrtletím tak byla míra úspor domácností vyšší o 1,9procentního bodu, ve srovnání s loňským rokem se však jedná o pokles o 6,4procentního bodu.

Jak je to tedy s těmi úsporami lidí? Proč si nespoří víc? Vědí, že se jim to nevyplatí kvůli vysoké inflaci a relativně nízkým úrokovým sazbám na spořících účtech? Nebo kvůli něčemu jinému? „Odpověď je jednoduchá,“ řekla serveru EuroZprávy.cz Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest trading Ltd. Podle ní se totiž lidé v Česku obávají dalšího zdražování, proto nakupují do zásoby. „Podobný scénář lze v současnosti pozorovat například v Rusku, kde inflace v důsledku sankcí uvalených západními zeměmi roste raketovým tempem a v dubnu dosáhla 17,83 procenta meziročně. Místní spotřebitelé začali nakupovat více základních potravin, ale i dalšího zboží, například automobilů, protože se obávají, že ceny ještě výrazněji vzrostou. Tento efekt by měl být pouze dočasný a postupně by mělo dojít k ‚utahování opasků‘ a poklesu individuálních výdajů,“ uvedla pro server EuroZprávy.cz Olívia Lacenová.

Specializované finanční servery při svých analýzách, například Měšec.cz, během května letošního roku konstatovaly, že tuzemské finanční domy, dokážou lidem nabídnout třeba na spořicích účtech až 6 % ročně. „Ale je to jen naoko, reálná dosažitelná úroková sazba je 4 až 5 % ročně bez dalších složitých podmínek. A to není špatná nabídka a je z čeho vybírat,“ konstatovala na svých stránkách analýza spořících účtů serveru Měšec.cz A k podobným výsledkům dochází i většina dalších finančních online periodik. Přesto se i podle zjištění serveru iRozhlas.cz vklady českých domácností u bank v březnu letošního roku, přes všechna zmíněná prohlášení v tomto textu, poprvé za téměř pět let snížily. Naposledy se tak stalo v květnu 2017. Proti únoru klesly o 26 miliard korun na 3,04 bilionu korun. iRozhlas.cz konstatuje, že za jeden měsíc letošního roku se tak snížily téměř o procento, což je nejrychlejší meziměsíční pokles od května 2013. Závěry vyplývají z výpočtů společnosti CRIF na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.

Pravdou v otázce o tom, proč není míra úspor při vysoké inflaci vyšší, může být i to, že si velké procento lidí, kteří třeba byli ještě před érou vysoké inflace schopni odkládat část svého výdělku, už nyní tuto schopnost ztratilo. I podle zprávy serveru iRozhlas.cz může jít dále o tzv. odloženou spotřebu z předchozích období. „Tomu by napovídal růst úvěrů na spotřebu. Celková výše úvěrů pro domácnosti meziměsíčně (v březnu, pozn. red.) vzrostla o 15 miliard korun. Objem úvěrů na bydlení se zvýšil o 12 miliard a objem úvěrů na spotřebu o tři miliardy korun,“ konstatuje iRozhlas.cz.

Sečteno, podtrženo. Lucía Žárská, analytička společnosti ProfitLevel, k otázce na to, proč si lidé právě dnes více nešetří, řekla serveru EuroZprávy.cz následující: „Krátká odpověď zní: Protože nemají peníze na spoření. Je všeobecně známo, že inflace postihuje jak nejchudší, tak střední třídu. A bohužel se již blížíme k bodu, kdy lidé budou muset brát ze svých úspor, aby přežili měsíc, protože inflace nekontrolovatelně roste.“ Podle analytičky se navíc mnozí lidé domnívají, že jsme teprve na začátku. „Samozřejmě je vždy lepší peníze šetřit nebo investovat, než je utrácet, ale vzhledem k rostoucím nákladům na potraviny a energie dost lidem již mnoho peněz nezbývá. Jsem přesvědčená, že lidé, kteří si mohou dovolit na konci měsíce ušetřit nějaké peníze, tak učiní, ale lidé, kteří jsou již na pokraji chudoby, to udělat nemohou, ani kdyby chtěli,“ dodala Žárská.

Související

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.
Ilustrační foto

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Evropská unie vyzývá členské státy, aby připravily pro své občany nouzové balíčky na přežití po dobu 72 hodin v rámci nové strategie připravenosti, kterou ve středu představila Evropská komise. Tento plán, známý jako Preparedness Union Strategy, se zaměřuje na zvýšení zásob základních potřeb, zlepšení spolupráce mezi civilními a vojenskými složkami a posílení odolnosti vůči budoucím krizím.

Více souvisejících

Lidé inflace peníze

Aktuálně se děje

včera

včera

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

včera

včera

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

včera

včera

včera

včera

včera

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

včera

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

včera

včera

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

včera

včera

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

včera

včera

včera

včera

S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice

Kvůli lesním požárům, které sužovaly východ Německa přes uplynulý víkend, se muselo evakuovat více než sto lidí. S ohněm bojovalo pět stovek hasičů, dva z nich byli během zásahu vážně zraněni. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy