Lidé už víc spořit nemohou. I kvůli inflaci jim docházejí peníze

Říká se, že statistika nuda je. Už nejeden týden se však ukazuje, že to s tou finanční nudou není úplně pravda. Tak schválně. Podle tuzemského statistického úřadu (ČSÚ) byla míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cen, který vyjadřuje procentní změnu průměrné cenové hladiny za posledních dvanáct měsíců proti průměru stejně dlouhého předchozího období, v dubnu 7 %. A stejný zdroj uvádí, že míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen ke stejnému měsíci předchozího roku, který vyjadřuje procentní změnu cenové hladiny ve vykazovaném měsíci daného roku proti stejnému měsíci předchozího roku, v dubnu dosáhla 14,2 %.

Když k tomu přidáme větu, která plyne také ze statistik ČSÚ, o tom, že se v Česku za první čtvrtletí letošního roku úspory domácností drží stále ve velké míře, může nás napadnout jednoduchá otázka: Proč si lidé nespoří ještě víc, když je taková inflace a ceny začínají skákat doslova jako divoká zvířata?

To prohlášení statistiků o úsporách domácností říká, že jejich celková míra zůstává stále vysoká. Analytici k tomu pak dodávají, že i tento výsledek může tvořit nějaký „polštář“, aby spotřeba domácností drasticky nepropadla i v podmínkách rychle rostoucí inflace. Například komentář ekonomů Komerční banky ke zpřesněnému odhadu detailu ze sektorových národních účtů zveřejněného na konci letošního března (za 1. čtvrtletí roku) uvádí, že reálné peněžní a nepeněžní příjmy domácností v závěrečném čtvrtletí loňského roku vzrostly o 1,5 %, meziročně pak o 0,1 %. Reálná spotřeba domácností na obyvatele ale mezičtvrtletně poklesla o 2,6 %, což se následně promítlo do růstu míry úspor, a to na 18,4 %. Ve srovnání s přechozím čtvrtletím tak byla míra úspor domácností vyšší o 1,9procentního bodu, ve srovnání s loňským rokem se však jedná o pokles o 6,4procentního bodu.

Jak je to tedy s těmi úsporami lidí? Proč si nespoří víc? Vědí, že se jim to nevyplatí kvůli vysoké inflaci a relativně nízkým úrokovým sazbám na spořících účtech? Nebo kvůli něčemu jinému? „Odpověď je jednoduchá,“ řekla serveru EuroZprávy.cz Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest trading Ltd. Podle ní se totiž lidé v Česku obávají dalšího zdražování, proto nakupují do zásoby. „Podobný scénář lze v současnosti pozorovat například v Rusku, kde inflace v důsledku sankcí uvalených západními zeměmi roste raketovým tempem a v dubnu dosáhla 17,83 procenta meziročně. Místní spotřebitelé začali nakupovat více základních potravin, ale i dalšího zboží, například automobilů, protože se obávají, že ceny ještě výrazněji vzrostou. Tento efekt by měl být pouze dočasný a postupně by mělo dojít k ‚utahování opasků‘ a poklesu individuálních výdajů,“ uvedla pro server EuroZprávy.cz Olívia Lacenová.

Specializované finanční servery při svých analýzách, například Měšec.cz, během května letošního roku konstatovaly, že tuzemské finanční domy, dokážou lidem nabídnout třeba na spořicích účtech až 6 % ročně. „Ale je to jen naoko, reálná dosažitelná úroková sazba je 4 až 5 % ročně bez dalších složitých podmínek. A to není špatná nabídka a je z čeho vybírat,“ konstatovala na svých stránkách analýza spořících účtů serveru Měšec.cz A k podobným výsledkům dochází i většina dalších finančních online periodik. Přesto se i podle zjištění serveru iRozhlas.cz vklady českých domácností u bank v březnu letošního roku, přes všechna zmíněná prohlášení v tomto textu, poprvé za téměř pět let snížily. Naposledy se tak stalo v květnu 2017. Proti únoru klesly o 26 miliard korun na 3,04 bilionu korun. iRozhlas.cz konstatuje, že za jeden měsíc letošního roku se tak snížily téměř o procento, což je nejrychlejší meziměsíční pokles od května 2013. Závěry vyplývají z výpočtů společnosti CRIF na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.

Pravdou v otázce o tom, proč není míra úspor při vysoké inflaci vyšší, může být i to, že si velké procento lidí, kteří třeba byli ještě před érou vysoké inflace schopni odkládat část svého výdělku, už nyní tuto schopnost ztratilo. I podle zprávy serveru iRozhlas.cz může jít dále o tzv. odloženou spotřebu z předchozích období. „Tomu by napovídal růst úvěrů na spotřebu. Celková výše úvěrů pro domácnosti meziměsíčně (v březnu, pozn. red.) vzrostla o 15 miliard korun. Objem úvěrů na bydlení se zvýšil o 12 miliard a objem úvěrů na spotřebu o tři miliardy korun,“ konstatuje iRozhlas.cz.

Sečteno, podtrženo. Lucía Žárská, analytička společnosti ProfitLevel, k otázce na to, proč si lidé právě dnes více nešetří, řekla serveru EuroZprávy.cz následující: „Krátká odpověď zní: Protože nemají peníze na spoření. Je všeobecně známo, že inflace postihuje jak nejchudší, tak střední třídu. A bohužel se již blížíme k bodu, kdy lidé budou muset brát ze svých úspor, aby přežili měsíc, protože inflace nekontrolovatelně roste.“ Podle analytičky se navíc mnozí lidé domnívají, že jsme teprve na začátku. „Samozřejmě je vždy lepší peníze šetřit nebo investovat, než je utrácet, ale vzhledem k rostoucím nákladům na potraviny a energie dost lidem již mnoho peněz nezbývá. Jsem přesvědčená, že lidé, kteří si mohou dovolit na konci měsíce ušetřit nějaké peníze, tak učiní, ale lidé, kteří jsou již na pokraji chudoby, to udělat nemohou, ani kdyby chtěli,“ dodala Žárská.

Související

Peníze, ilustrační fotografie.

Většina Čechů považuje ekonomickou situaci v zemi za špatnou

Ekonomickou situaci v Česku vnímá jako špatnou 57 procent lidí, zatímco jen 16 procent respondentů ji považuje za dobrou. Navzdory tomu označují skoro tři pětiny Čechů životní úroveň svých domácností za dobrou. Nálady se od jarního šetření výrazně nezměnily. 
Ilustrační foto

V Česku roste počet lidí se syndromem vyhoření a depresemi

V Česku roste počet lidí se syndromem vyhoření a depresemi. Podle vědců z Výzkumného ústavu Psychiatrické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je míra výskytu nejvyšší za posledních devět let.

Více souvisejících

Lidé inflace peníze

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ruské drony zasáhly ropnou rafinerii v Kremenčuku v Poltavské oblasti

V noci na dnešek byla ropná rafinerie ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti na střední Ukrajině zasažena ruským dronovým útokem. Uvedl to šéf oblastní správy Dmytro Lunin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy