Česko si připomíná úmrtí Václava Havla, k Pražskému hradu vyrazí pochod

Pochod k Pražskému hradu, zapalování svíček, čtení na pokračování i odhalení pamětní desky dnes připomenou v Praze a dalších městech bývalého prezidenta Václava Havla. Přesně před osmi lety, v neděli 18. prosince 2011, politik, dramatik a někdejší disident Havel zemřel ve věku 75 let na své chalupě na Hrádečku nedaleko Trutnova.

Už v 11:00 začne na Jungmannově náměstí v centru Prahy akce Svíčka pro Václava Havla. Kromě zapálení svíčky se lidé budou moci připojit ke čtení z Havlova díla. Vystoupí třeba bývalý premiér Petr Pithart, kněz a filozof Tomáš Halík nebo bývalý ministr kultury Daniel Herman. Akci v 18:00 zakončí mše v chrámu Panny Marie Sněžné.

V 18:00 se také uskuteční vzpomínka na Havla na Václavském náměstí v Praze, kde vystoupí přátelé a někdejší kolegové prezidenta - bývalý Havlův kancléř a později ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, publicista a bývalý Havlův osobní tajemník Vladimír Hanzel, osobní asistentka Havla Jaroslava Dutková nebo herečka a někdejší prezidentova sekretářka Bára Štěpánová. 

Ve stejnou dobu jako pieta na Václavském náměstí začne i pochod Srdce na Hrad z náměstí Václava Havla u Národního divadla na Hradčanské náměstí u Pražského hradu, kde zazní nahrávky Havla.

Odpoledne bude také odhalena pamětní deska na domě na Rašínově nábřeží v Praze, kde Havel prožil většinu svého života. Odhalení se zúčastní prezidentův bratr Ivan M. Havel.

Na Václava Havla budou vzpomínat i lidé v dalších městech. Například v Českých Budějovicích vytvoří lidé po 17:00 na náměstí Přemysla Otakara II. srdce ze svíček a od 18:00 se v Rabenštejnské věži uskuteční veřejné čtení z Havlových textů i videoprojekce jeho projevů. Od 16:00 se bude zase konat před filozofickou fakultou v kampusu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem čtení na pokračování z eseje Příběh a totalita, v níž Havel v roce 1987 psal o fungování společnosti v totalitním režimu.

Související

Věznice, ilustrační fotografie.

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla

Před 35 lety, dne 15. března roku 1990, zahájily stovky vězňů v Leopoldově největší vzpouru v dějinách Československa. Trestanci tak protestovali proti tomu, že se na ně nevztahovala amnestie prezidenta Václava Havla. Vzpoura byla potlačena až po několika dnech a vyžádala si jednu oběť, desítky zraněných a škody v řádech milionů korun.

Více souvisejících

Václav Havel Praha Česká republika Tomáš Halík Karel Schwarzenberg

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

Šerpa poprvé popsal poslední výstup horolezkyně Kolouchové

Velmi smutná zpráva zasáhla českou horolezeckou obec v červenci. Ve věku 48 let zemřela Klára Kolouchová, když se zřítila z deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat. Nyní vychází najevo, jak vypadaly její tragické poslední okamžiky.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy