Superhrubá mzda je pochybná, má jasno ekonom. Jak by nahradil výpadek v rozpočtu?

Momentálně se diskutuje, zda by se neměla zrušit superhrubá mzda, s níž před lety přišla pravicová vláda Miroslava Topolánka. Ekonom Michal Mejstřík, který byl v té době v Národní ekonomické radě vlády, vyjádřil skepsi vůči tomuto návrhu.

"Smyslem superhrubé mzdy bylo ukázat lidem, kolik odvádíme státu a jaké jsou náklady pracovního místa. Z ekonomického hlediska ale jde o pochybnou konstrukci, která už dávno měla být odstraněna,“ nastínil ekonom z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v interview pro Český rozhlas Plus.

S nápadem zrušit superhrubou mzdu přišlo už několik vlád, včetně Petra Nečase, nyní se o to pokouší premiér Andrej Babiš (ANO). Resort financí odhadl, že by se tak státní kasa potýkala s až 90 miliardovou ztrátou ročně.

"Je otázka, s jakou by to bylo sazbou. Kdyby se nastavila ne na 15, ale na 19 procent, pak by ta ztráta byla pouze 20miliardová,“ objasnil Mejstřík. ODS je v tomto směru optimističtější a odhaduje výpadek ve výši 55 miliard s tím, že peníze nikam nezmizí, jelikož je občané nalijí do ekonomiky. 

"Část těch peněz se utratí, to je v pořádku, ale nedělal bych si iluze, že k tomu dojde ve stejné míře. Ten multiplikátor nemá takovou sílu, nebude to 1:1,“ namítl ekonom. Podporu spotřeby by si představoval takovou, že lidé uvidí větší částku na své výplatní pásce, než že se sníží DPH, a tím pádem zlevní některé komodity.

Mejstřík: Úředníci si chrání místa

Za zmínku stojí, že jde o střet ideologií, kdy se politici na změnách v systému daní jen stěží dohodnou. Pravicové strany by například chtěly nižší daně a větší svobodu jednotlivce nakládat se svými finančními prostředky, kdežto levice by byla spíše pro přerozdělování.

"Při tom přerozdělování se na tom ale přiživuje celá řada lidí, kteří se na vzniku těch peněz nepodíleli, ale zároveň je rádi odčerpávají. Takže třeba v těch severských zemích se tendence přerozdělovat pomalu utlumuje,“ vysvětlil Mejstřík.

Těžké časy však přirozeně vedou k silnějšímu státu, čehož by měly využít firmy, aby disponovaly dostatečným kapitálem na investice.

"Současná krize není jen o koronaviru, ale souvisí s celou čtvrtou průmyslovou revolucí." Michal Mejstřík

Ekonom zavzpomínal také na rok 2011, kdy vedl skupinu pověřenou hledáním úspor uvnitř státního aparátu. Zpracovaná analýza počítala s desítkami miliard korun, ale kvůli odporu, který to vyvolalo, se nakonec ušetřilo pouhých 120 milionů korun za dva roky. 

"Uspořit znamená nastavit nové procesy uvnitř institucí, třeba u stavebního zákona. Znamená to zavést digitalizaci třeba stavebního řízení. Otevřít slíbených asi šedesát různých procesů občanům, aby se mohli dívat, co se děje ve státní správě, oni to často ani nevědí. To jsou postupné kroky, které vám otevřou dveře k reálným úsporám,“ hovořil Mejstřík o premiérovi Babišovi, který svojí kampaň zakládá na tom, že chce řídit stát jako firmu.

"V českém prostředí si každý úředník chrání své vlastní místo a nechce ho opustit. Musíte přijít s novými procesy a mít sílu a vůli. Pak je možné úspory prosadit a vyčistit státní správu od zbytečných nánosů,“ uzavřel.

Související

Ekonom Michal Mejstřík

Zemřel uznávaný ekonom Michal Mejstřík (†68), bývalý člen NERV podlehl koronaviru

Ve věku 68 let zemřel uznávaný český ekonom Michal Mejstřík. ČTK to řekl mluvčí Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jakub Říman. Mejstřík se v 90. letech podílel na založení Centra pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělávání (CERGE) a na Univerzitě Karlově založil Institut ekonomických studií. Do roku 2014 byl členem Národní ekonomické rady vlády (NERV). Ekonomové i politici ho hodnotí jako velkou postavu české ekonomie, která ovlivňovala její podobu jako málokdo jiný.

Více souvisejících

Michal Mejstřík (ekonom) Ekonomika Andrej Babiš Daně finance

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

včera

Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí

Haneul, bývalý severokorejský voják, si ze své služby nejvíce pamatuje neustálý pocit hladu. Během prvního měsíce v armádě ztratil 10 kilogramů, protože strava sestávala pouze z popraskané kukuřice a plesnivého zelí. Po třech měsících výcviku byla téměř celá jeho jednotka těžce podvyživená a musela být převezena do zotavovacího centra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy