ROZHOVOR | Konec keců vydávaných za názory. Covid-19 utne ztřeštěnost světa, říká pro EZ lékař

ROZHOVOR – Covid-19 zasáhl do životů téměř všech lidí. Uvědomili jsme si svou smrtelnost, což s velkou pravděpodobností povede k razantní proměně světa. „Byl-li náš svět před koronavirovou pandemií pubertální ve svém třeštění, má šanci stát se dospělým světem dospělých lidí,“ říká pro EuroZprávy.cz MUDr. Vladislav Chvála, odborník na psychosomatickou medicínu a rodinnou terapii ze Střediska komplexní terapie psychosomatických poruch v Liberci.

Už se objevily spekulace, že jedním z důsledků pandemie covid-19 bude vyšší porodnost. Oddávají se lidé v „horších časech“ víc sexu?

Těžko říci. Obavy z nákazy obvykle na chvíli zbrzdí bezhlavé sexuální eskapády, ale pokud je mi známo, ve velmi těžkých dobách v ghetu Terezín za války se sexuální chování prý zvýšilo. Jsou to ale nesrovnatelné podmínky. To, co může být na karanténě pozitivní, je čas, který najednou musíme - a tedy i můžeme- trávit spolu. To je něco, co nám v době před koronavirem chybělo nejvíc. Lidé trávili víc času se svými kolegy a kolegyněmi v práci než se svými partnery doma. To sexu páru, který na svět přivedl děti, opravdu nesvědčí. Dnes už ale neplatí více sexu více dětí.

Jistý server s filmy pro dospělé nabídl dosud placené členství zdarma, aby udržel lidi doma. Je to podle Vás dobrý nápad?

Nevím, zda jim šlo o to udržet je doma nebo u obrazovek se svými produkty. Sexuální a pornografická produkce má na členy domácnosti velmi rozdílný vliv. Je třeba důrazně připomenout, že dětem a dospívajícím škodí. Teď když jsou trvale doma i oni, jak si majitelé takového serveru představují, že se budou dospělí na jejich filmy dívat? Tajně? V plném bytě?

Existuje tolik nádherné kultury, filmů, seriálů, hudby, literatury, které může užívat celá rodina, mohou spolu mluvit o tom, co kdo ve filmu zažil, co si myslí o té či oné knížce. To je opravdu povzbuzující a významně to zvyšuje rodinnou kohezi a důvěru. A navíc si toho konečně víc řeknou o sobě.

Kvůli karanténě či opatřením proti covid-19 byli partneři/manželé donuceni razantně změnit dosavadní zvyky a tráví spolu mnohem víc času. V souvislost s tím se někteří psychologové obávají, že přijde lavina rozvodů. Jak to vidíte Vy?

Těch, kdo se rozvedou, nebude škoda. Taková zátěž jen prověří, jak dobré mají partneři vztahy, jak se dokáží vyrovnat s ohrožením. Více společného času může dobré páry jen zlepšit. Z mého hlediska byl nedostatek společného času, kterému se říká kairos (čeština pro něj výraz nemá), hlavní příčinou ztráty sexuální touhy a následně i vztahu.

Z Francie a Británie už přicházejí zprávy, že policie musí řešit mnohem víc případů domácího násilí. Nahrává současná situace různým psychopatům a sociopatům?

Nemyslím, že jim nahrává. Jen se mnohem víc odhalují. Když si mladá dívka vezme psychopata, který je bohatý, na všechno má nějaké lidi, ve vysokém tempu žene rodinu od akce k akci, vůbec nemusí poznat, že má vedle sebe psychopata.

Ten se naplno projeví až v momentě, kdy je omezen ve své veledůležité aktivitě, nebo dokonce až když jsou omezeny jeho finance, kterými v rodině především držel moc. Najednou je nesvůj, musel by opravdu komunikovat, a to znamená angažovat se v rozhovoru. Riskovat, že se odhalí něco z jeho tajného světa. Že spadne maska jeho dosavadní moci v rodině. No a pak samozřejmě může nastoupit jiná forma moci, tedy násilí. Ještě těsně před tím, než se zhroutí.

Zaznamenal jste v posledních dnech ve své lékařské praxi výraznější nárůst případů, kdy se partneři „nemohou vystát“ a žádají o pomoc?

Zatím ne. Na to je zatím krátká doba. My se věnujeme především psychosomaticky nemocným a jejich rodinám, většina konzultací s rodinami a páry v době protiepidemických opatření pokračuje z doby před epidemií. Naši pacienti se v této době spíše zlepšují. To je vidět zejména v rodinách, kde dětem chyběl společný čas s rodiči. Ten je pro jejich zdraví naprosto nezbytný.

Proto taky jejich nemocem říkáme hypokairózy, nemoci z nedostatku času typu kairos. To je čas ke zrání. Čas, ve kterém se věci naplňují. Nedá se měřit na hodinkách, je dán přítomností nezbytných osob. V několika rodinách se děti uzdravily, když rodiče museli zůstat doma. Samozřejmě, jsou rodiče, kteří své děti nesnáší, a pro ně může vynucené společné trávení času nesnesitelné. Ptáte se na dospělé, ale sám vidíte, že hodně myslíme na děti. Ty se totiž neobejdou bez lásky projevované nikoli prohlášením ve dveřích mizející mamky „mám tě ráda“, ale skutečnou přítomností a podporou.

Máme pochopení i pro matky, na které je toho moc. Nejspíš si ani neuvědomujeme, kolik toho musí žena jako matka vydržet. Kromě mateřských instinktů musí vyhovět i naprogramované pracovní kariéře. Na tu se připravují stejně jako muži. Měli bychom si jich mnohem víc vážit a hýčkat si je. Děti potřebují jejich ženství, ne mužství, které taky dobře zvládají ve svých povoláních.

Co byste poradil párům, které jsou nuceny trávit spolu celé dny například v malém bytě bez možnosti utéct alespoň na zahradu?

Aby si to užily. Kdy zase najdou takovou příležitost být spolu, opravdu spolu. Prohlížet si staré fotky, hrát staré deskové hry, karty, zpívat a hrát, ano, i hrát divadlo. Dětem stačí dát téma a ony pro ně nacvičí představení a budou nadšené, že rodiče nikam neodcházejí a sledují jejich divadlo. Ale aby tohle mohlo fungovat, je třeba si rozvrhnout činnosti. Každý den ráno porada týmu: co dnes kdo bude dělat, kdo má co na starost, co se bude jíst a v kolik hodin, kdo musí jít do „nebezpečného světa“ nakoupit, kdo vynese smetí a kdo umyje vanu.

Úklid je vynikající prostředek pro zlepšení imunity. Když budete mít kolem sebe pořádek, nebudete tolik podléhat stresu. No a když už budete mít dobrou náladu a děti snad už konečně budou spát, trochu hezkého sexu rozhodně podpoří náladu ještě i na další den. Pokud můžete na zahradu, nebo do lesa- mělo by to být zahrnuto do plánů a myslet na venčení celé rodiny. A nezapomeňte si dopřát taky samotu i v malém bytě ať má každý kam zalézt.

Současná situace je pro nás všechny zcela nová (povinné roušky, zavřené obchody/restaurace), zprávy o nákaze se valí ze všech stran. Jaké dopady má na organismus a zdraví déle trvající strach? Je to stejné jako v případě stresu?

Ano, je to jedna z nejškodlivějších emocí. Je stará (myslím vývojově jedna z prvních) a má velmi škodlivý vliv na odolnost jedince. Dobře se ptáte, právě ta dlouho trvající emoce nejvíc škodí. To platí o ostatních emocích taky. Naše medicína si toho tak moc nevšímá, ale rodinná terapie má dávno vyzkoumáno, kolik stresových hormonů se vyplavuje v konfliktním rozhovoru.

Ve zdravé rodině to funguje tak, že se emoce neustále proměňují. Chvíli se bojí někdo z nich, a jiný má zlost a jiný je smutný, ale brzy se to změní. Staří říkávali, že za zlostí nemá zapadnout slunce. Znamená to, že bychom se měli večer všichni uklidnit a potěšit ať už se nám dělo přes den cokoli. Děti potřebují vědět, že mají rodiče, kteří se nebojí, kteří k nim dokonce ani strach zvenčí nepustí, že se na ně dá vždycky spolehnout. Tatínek, který od rána do večera běduje: „Co s námi bude, co s námi bude?!“, moc své děti nechrání. Čtěte si pohádky, tam to všechno je. A děti je mívaly rády.

Pandemie covid-19 jednou skončí. Vrátí se pak naše psychika do starých kolejí, nebo lze očekávat neblahé následky? Lékaři z NÚDZ již ostatně upozornili, že poroste počet pacientů s úzkostnými poruchami…

Pandemie jistě skončí, ale přijdou další všelijaké trable. Žijeme ve velmi zajímavé době. A že se něco musí stát s naším světem, který se chystal doslova ubavit nás k smrti, to bylo jisté. Tahle maličká částečka RNA mířila přesně. Pokud tuhle šanci využijeme a naše vztahy zvážní, pokud si budeme víc uvědomovat vlastní odpovědnost za tento svět, rozhodně máme šanci, že už nebude jako dřív. A to by mohlo být taky dobře, nejen špatně. Vědomí vlastní smrtelnosti a odpovědnosti za ostatní (a čeho jiného je rouška symbolem?) je samozřejmou součástí dospělosti.

Byl-li náš svět před koronavirovou pandemií pubertální ve svém třeštění, má šanci stát se dospělým světem dospělých lidí. A to by se mi líbilo. Kdo to nezvládne, samozřejmě rád se nechá ošetřovat pro své úzkosti a somatizace jako pacient. Ale i to má svůj čas a je dobře, že kapacity pro léčení i těchto poruch máme.

Drtivá většina lidí neví o epidemiologii/virologii nic. Internet již zaplavily fake news o původu covid-19 a různé bludy, jak infekci léčit. Hraje současná situace do karet konspirátorům víc, než kdy dříve?

No to samozřejmě. Strach vždycky dává šanci lidem, kteří chtějí skrze strach vládnout. I pes zaútočí na toho, kdo se bojí. Mně na tom spíš překvapuje, jak se nechají lidé rychle získat pro neuvěřitelné pitomosti. Když jsou schopni věřit tomu, že země je placatá, proč by neuvěřili jakémukoli nesmyslu o tom, kdo kde a proč tenhle virus vypustil. Na druhou stranu je to právě tato současná situace s reálným virovým ohrožením, která podle mě rázně ukončila dobu postfaktickou neboli postpravdivou, jak jsme jí ještě nedávno bezmocně říkali.

Ale jedině reálná ohrožení ukončí nejrůznější kecy vydávané za „názory“. Protože v nouzi převládnou fakta. Když se děti vrátily před časem z Indie s názorem, že je nesmysl stavět domy, zadlužovat se u bank, že je třeba žít tak, jako v Indii, udělat si příbytek z kupky slámy a zasadit na poli něco rostlin a ty pak jen v nekonečných prázdninách sklízet. Názor jim vydržel do prvního podzimního vichru, který jim jejich kupku slámy odnesl. Výhoda takové krize je, že zvyšuje pravdivost a vyzdvihuje takové lidi, kteří umí číst ve faktech a svá rozhodnutí na faktech staví. Proto nejsem tak skeptický.

Související

Vladislav Chvála Rozhovor

Vakcína s čipem je nesmysl. Potřebujeme očkovat 100 tisíc lidí denně, říká pro EZ lékař

ROZHOVOR - Už přes rok se lidstvo potýká s pandemií nového typu koronaviru SARS-CoV-2. Vakcínu proti nemoci covid-19 již máme, zároveň se ale vyrojilo mnoho konspirátorů a odpůrců očkování. Šíří například blud, že nás kdosi pomocí čipu ve vakcíně bude sledovat. „Populace dávno fatálně závislá na moderních technologiích se najednou bojí, že bude na někom závislá!?“ podivuje se v rozhovoru pro EuroZprávy.cz MUDr. Vladislav Chvála, vedoucí Střediska komplexní terapie psychosomatických poruch v Liberci. Rodinný terapeut a expert na psychosomatickou medicínu.
Vladislav Chvála Komentář

Komentář lékaře: Proč jsme nejlepší na světě v přenosu koronaviru?

KOMENTÁŘ VLADISLAVA CHVÁLY - Už jste se nad tím zamysleli? Proč zrovna Češi, takový malý nárůdek uprostřed Evropy, šikovný a muzikantský (Co Čech to muzikant!), má zdaleka největší přírůstky infikovaných koronavirem! Že by to byla náhoda? Skoro 18 tisíc denně, to nemá nikdo! Co to o nás vypovídá? Jak si to vysvětlit? Podle toho, co se na nás valí z médií, všechno je zavřené, děti doma, školy, divadla, kina, stadiony, bazény, sjezdovky, knihovny, dokonce i galerie, kde ani tak nikdo nebyl, všechno zavřené. Lidé venku v rouškách. Zdravotníci v pohotovosti, nemocnice plné nemocných. Vláda maká, sám premiér se pustil do očkování. Proč to nefunguje zrovna tady v Čechách?

Více souvisejících

Vladislav Chvála (sexuolog) rozhovor psychologie Láska, intimnosti, vztahy Pohlavní styk dezinformace rodina zdraví Liberec děti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Francouzská policie, ilustrační foto

Demonstrace ve Francii pokračují. Po zásahu policie jsou desítky zraněných

Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, kteří se u obce Sainte-Soline na západě země sešli kvůli nesouhlasu se stavbou obří zavlažovací nádrže. Zraněno bylo nejméně 30 lidí, z toho dva těžce, oznámil ministr vnitra Gérald Darmanin, který odsoudil "extrémní násilnosti" ze strany krajně levicových demonstrantů. Policie proti nim použila slzný plyn, vodní děla a zábleskové granáty.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 24 lidí zemřelo

Tornáda a silné bouře, které se v noci na dnešek prohnaly americkými státy Mississippi a Alabama a zcela zpustošily několik obcí, připravily o život nejméně 24 lidí. Informovala o tom dnes mississippská agentura pro krizové řízení, podle níž desítky dalších lidí utrpěly zranění a čtyři osoby jsou nezvěstné. Stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady uvedla, že škody jsou hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala: Nové spalovací motory se budou moci prodávat i po roce 2035

Za naplnění jednoho z výsledků českého předsednictví EU označil premiér Petr Fiala (ODS) páteční dohodu Německa s Evropskou komisí (EK), která se týká zachování aut se spalovacími motory i po roce 2035. Expremiér a předseda ANO Andrej Babiš naopak řekl, že takovým slibům nevěří a že je třeba "zelený fanatismus" revidovat. Uvedli to dnes v reakcích pro ČTK.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Papež František

Papež přijal rezignaci německého bikupa spojenou s případy zneužívání

Papež František dnes přijal rezignaci německého biskupa Franze-Josefa Bodeho, který se rozhodl opustit svůj úřad kvůli chybám, jichž se dopustil při řešení případů sexuálního násilí ve své diecézi. Informovala o tom agentura DPA. Papež shodou okolností právě dnes rozhodl také o tom, že prodlouží platnost dekretu z roku 2019, kterým zavedl povinnost okamžitě hlásit případy sexuálního zneužívání nebo snahu o jejich krytí, a rozšíří jeho působnost.

před 3 hodinami

Vladimír Putin

Rusko rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně, řekl Putin

Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle agentury TASS to oznámil ruský prezident Vladimir Putin s tím, že Moskva s Minskem uzavřela příslušnou dohodu. V Bělorusku by mělo být deset letadel schopných jaderné zbraně nést, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Češi hlasují v komunálních volbách

Lidé si dnes v některých obcích volí zastupitelstva, hlasovalo až 70 procent lidí

V některých obcích, v kterých si dnes lidé vybírají nová zastupitelstva, už volební účast dosáhla 70 procent. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů ČTK. V obci Křenovice na Písecku odvolilo před 17:00 zhruba 75 procent ze 150 oprávněných voličů, v Senince na Vsetínsku a Horní Myslové na Jihlavsku odevzdalo svůj hlas kolem 70 procent lidí. Nové zastupitele mohou lidé vybírat až do dnešních 22:00, výsledky poté budou zveřejněny na volebním webu.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Svět se kvůli krachujícím bankám znovu děsí finanční krize. Je důvod k obavám?

Dalo by se říct, že nejen finanční euro-atlantický svět zažívá po desítce let znovu finanční déjà vu. Určitě si to pamatujete. Na přelomu let 2008 a 2009 tu nejdřív byly nějaké ty zaoceánské krachy bank, pro připomenutí, kvůli problémům zastavila svou činnost jedna snad z nejtradičnějších amerických bank, Lehman Brothers, založená v roce 1850 a pak přišlo rychle hodně problémů nejen na finančních trzích, ale hlavně v ekonomikách zemí světa. Pro dobro věci asi nemá cenu znovu otevírat staré rány (a s ironií dodávám, že odpůrci splácení řeckých dluhů, jistě budou dobře vědět, o čem je řeč…). A teď je to tu znova. Otázkou je, zda i přes ujišťování nejrůznějších finančních, dohledových a já nevím ještě jakých autorit, se skutečně nebude opakovat finanční krize z let 2008/2009. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 4 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Úřad práce přišel o šéfa dle zákona? Jurečka reaguje na nahrávky

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

před 5 hodinami

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Zničilo Nord Stream samo Rusko? Server zveřejnil informace tajných služeb

V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, se několik dní před výbuchy pohybovaly ruské válečné lodě. S odkazem na informace tajných služeb a vlastní analýzy to napsal německý zpravodajský server t-online. Podle něj šlo o plavidla, která měla potřebné vybavení na to, aby případně mohla umístit na mořské dno nálože s trhavinou.

před 6 hodinami

Brigádní generál Emil Boček usedl za knipl legendární stíhačky po dlouhých 71 letech.

Hrdina. Legenda. Vzor. Politici i vojáci vzpomínají na Bočka s úctou

Válečný veterán Emil Boček, který dnes ve 100 letech zemřel, byl podle náčelníka generálního štábu armády Karla Řehky nejen hrdinou československého letectva druhé světové války a inspirací pro vojenské piloty. "Byl to především nesmírně vřelý a do poslední chvíle vitální člověk," uvedl Řehka na armádním twitteru. Zpráva o Bočkově smrti jej hluboce zasáhla. Úctu i vděk vyjadřují Bočkovi mnozí čeští politici, jeho rodině pak sdělují upřímnou soustrast.

před 6 hodinami

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

Proč se lidstvo 50 let nevrátilo na Měsíc a dodnes tam nemá základnu?

Hrstka astronautů, kteří vstoupili na povrch Měsíce, strávila na přirozené družici Země ne více než pár dní. Jak máme tedy vybudovat kolonii, která vydrží roky? Pokud se dá věřit desítky let starým futuristickým knihám, měli na začátku 21. století - spolu s plochými televizemi, elektrickými auty a telefony s obrazovkou - astronauti žít a pracovat ve městě na Měsíci, píše server BBC.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Rusko omilostnilo přes 5000 vězňů naverbovaných do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny

Rusko omilostnilo přes 5000 odsouzených, kteří se nechali naverbovat do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny a na základě kontraktu bojovali společně s ruskou armádou na Ukrajině. V audionahrávce zveřejněné na sociální síti to řekl šéf tohoto uskupení Jevgenij Prigožin. Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina do svých řad hojně přijímá trestance, které láká právě příslibem odpuštění zbytku trestu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan Putinovi poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svému ruskému protějšku Vladimirovi Putinovi po telefonu poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod. S odkazem na dnešní prohlášení turecké prezidentské kanceláře o tom informovala agentura Reuters. Prezidenti spolu hovořili také o zlepšení vztahů mezi Ankarou a Moskvou a Erdogan apeloval na co nejrychlejší ukončení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou diplomatickou cestou.

před 8 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Situaci u Bachmutu se podle Ukrajiny daří stabilizovat

Ukrajinským obráncům se daří stabilizovat situaci u Bachmutu, uvedl dnes náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj. Označil ji však za nadále složitou. Město Bachmut je jedním z hlavních cílů současné ruské ofenzivy v Donbasu, ukrajinským obráncům v tomto městě hrozí obklíčení v důsledku ruského postupu severně i jižně od města. Podle Londýna ruská ofenziva u Bachmutu z velké části ustala, americký Institut pro studium války (ISW) nicméně hovoří o drobných územích ziscích ruských sil.

před 8 hodinami

Kyjev

Jak se žije v Kyjevě rok po začátku války? Lidé nemají problémy s elektřinou, na ulicích je poměrně živo

V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v rozhovoru s ČTK ředitelka Českého centra v Kyjevě Tereza Soušková. Situace v hlavním ukrajinském městě se podle ní oproti podzimu, kdy Rusko podnikalo na Ukrajinu masivní vzdušné útoky, zlepšila. Válka je ale všudypřítomná, prostupuje jakýmkoli hovorem Ukrajinců a i v hospodě se běžně připíjí na ukrajinské vojáky.

před 10 hodinami

Proč obchodní řetězce nepodporují drobné farmáře? Problém je i v koncentraci výroby

Obchodní řetězce v ČR podle Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) podporují velké průmyslové producenty potravin. Předseda asociace Jaroslav Šebek v tiskové zprávě uvedl, že obchodníci velmi zřídka odebírají produkci od drobných farmářů, které asociace sdružuje. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy