Čtvrtina samoživitelek nastoupila po rodičovské na horší pozici, než měly předtím

Zhruba čtvrtina samoživitelek a samoživitelů po rodičovské nastoupila na horší místo, než měli dřív. V lepším uplatnění samotným matkám a otcům brání nemožnost mít částečný úvazek či pružnou pracovní dobu, ale i předsudky o jejich častých absencích a nespolehlivosti kvůli dětem.

Ukázal to průzkum mezi 364 samoživitelkami a samoživiteli, jehož výsledky dnes zveřejnila platforma Byznys pro společnost.

V Česku se rozpadá téměř polovina manželství. Děti pak většinou zůstanou s matkami. V průzkumu tvořily ženy 97 procent dotázaných. Čtvrtina nastoupila po rodičovské na nižší pozici, než měla dřív. Své původní místo dostalo zpátky 16 procent dotázaných, vyšší post se podařilo získat 14 procentům. Pětina si hledala jiné zaměstnání. Pět procent samotných rodičů začalo podnikat.

Nejčastěji si samoživitelky a samoživitelé stěžovali na nemožnost mít pružnou pracovní dobu a zkrácený úvazek. Podle poloviny lidí v získání lepší práce brání předsudky a podle třetiny i finanční důvody. Tři z deseti samotných rodičů poukazovali i na nedostatek jeslí a školek, čtvrtina pak na málo vhodných míst v regionech. Víc než tři čtvrtiny dotázaných si stěžovaly na to, že při hledání místa narážely na nemožnost sladit práci s rodinou.

Valná většina samoživitelek a samoživitelů z průzkumu se podle autorů starala o jedno či dvě děti. Osm procent dotázaných pečovalo vedle potomků ještě o stárnoucí rodiče či jiné blízké. Dvě pětiny rodičů měly maturitu, čtvrtina vysokou školu. Před rodičovskou 13 procent dotázaných pracovalo ve vedoucích pozicích.

"Rodiče samoživitelé jsou většinou pracovití a loajální zaměstnanci, kteří jsou za nabídnutou práci vděčni. U rodičů samoživitelů je navíc pracovní uplatnění klíčové. Zajištění ekonomického chodu domácnosti pro ně není otázkou volby, ale existenční nutností," uvedli autoři průzkumu. Podle nich výsledky ukázaly, že zaměstnavatelé mají o potřebách samoživitelek a samoživitelů malé povědomí.

Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) je pro firmy ztrátou, pokud o schopné a loajální zaměstnance přicházejí. "Matky samoživitelky často vědí, jaké je to být na dně. Jsou vděčné za každou příležitost pracovat. V životě jsou často odkázány samy na sebe a jsou zvyklé zvládat všechno - domácnost, péči o děti i stárnoucí rodiče. To vyžaduje opravdu propracovaný time management, který by jim mohl leckdo závidět," uvedla. Podle ní je třeba samotným rodičům vyjít vstříc a umožnit jim práci z domova, s pružnou pracovní dobou či na zkrácený úvazek.

To doporučují i autoři průzkumu. Zmiňují také benefity jako příspěvek na hlídání či školku, v létě zajištění příměstských či prázdninových táborů, placené volno navíc a úhradu školních pomůcek. Podstatná je i osvěta ve firmách a odbourání předsudků a obav vedoucích a kolegů.

Související

Vladimír Putin

Manželky a matky ruských vojáků důrazně vyzývají Putina, aby se s nimi sešel

Rusky, které usilují o návrat svých manželů nebo synů z fronty na Ukrajině, vyzývají ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se s nimi sešel. Spolku Rada matek a manželek se totiž nelíbí, že ani jedna z jejích členek nebo představitelek dalších kritických skupin k částečné mobilizaci nebyla pozvána na Putinovo plánované setkání s matkami vojáků. Nespokojené ženy tvrdí, že setkání bude dopředu zinscenované. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

Více souvisejících

Matky rodina, děti, těhotenství zaměstnání

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 46 minutami

před 55 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

„Transformační“, Harrisová nadchla demokraty. Za den se vybralo na 46,7 milionu dolarů na kampaň

Pět hodin poté, co prezident Joe Biden odstoupil z klání, darovali demokraté 27,5 milionu dolarů na kampaň Kamaly Harrisové. A to není vše, informují americká média.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy