Další Čech stanul před soudem kvůli bojům v Donbasu, je obviněn z terorismu

Z teroristického útoku se dnes u Krajského soudu v Plzni začal zpovídat šestadvacetiletý Lukáš Nováček z Karlovarska. Podle obžaloby odletěl v červenci 2015 na východní Ukrajinu do míst ovládaných separatistickými strukturami, takzvané Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky, které vyhlásily odtržení od Ukrajiny.

Podle spisu se tam nechal vyškolit, vyzbrojit a vystrojit separatisty a pak se u nich zapojil do různých vojenských úkolů včetně práce v rozvědce, strážní službě, hlídkování i do bojů s ukrajinskými jednotkami. Nováček vinu odmítl.

Na Ukrajině zůstal do ledna 2016, kdy přejel do Moskvy, na české ambasádě požádal o vydání pasu a odcestoval zpět do Česka. Hrozí mu až dvacetileté vězení.

U soudu řekl, že v oblasti byl, pracoval ale pouze na výcvikové základně armády separatistů jako civilní zaměstnanec, dělal pomocné práce, pracoval v kuchyni. Odmítl, že by se účastnil bojových operací. "Jednou začala střelba blízko základny, řekli nám všem, že si máme vzít zbraně, ale já jsem zamrzl a neudělal jsem to," řekl Nováček.

Připustil také, že při nástupu do armády jako civilní zaměstnanec se účastnil několik hodin cvičení ve střelbě ze samopalu, ale nešlo mu to. Zajištěné fotografie, na kterých byl zachycen v uniformě a se zbraněmi, vysvětlil tím, že si výzbroj jen půjčil, z frajeřiny se vyfotil a chtěl "machrovat". Snímky dal i na sociální sítě a vydával se za vojáka. "Nechtěl jsem vypadat jen jako hlupák, který tam odjel a jen tam škrabal brambory," řekl. Videa z bojů nalezená v jeho telefonu prý natočil jeho kamarád se Slovenska, který si Nováčkův telefon do bojové linie půjčil. Existuje i videozáznam, na němž Nováček v uniformě a se zbraněmi vypráví ruským novinářům kde, jak a proč v Doněcku a Luhansku bojuje. Soudu to vysvětlil tím, že mu výstroj půjčili a rozhovor poskytl za slíbené peníze. Dva tisíce rublů za rozhovor byly prý jediné peníze, které si v oblasti za celou dobu vydělal.

Vypověděl, že na východ Ukrajiny odjel za dívkou Natašou, s níž si psal přes sociální sítě a domluvili se, že tam spolu začnou nový život. Hned po příjezdu do Doněcka mu prý Natašini známí nabídli místo u doněcké armády, on ale přistoupil jen na práci civilního zaměstnance, aby si vydělal peníze. Být vojákem prý odmítl. Odvezli ho tedy hned ten den do kasáren, kde zůstal. Když mu ani po třech měsících za práci nezaplatili, chtěl odejít, místo toho mu ale slíbili stejnou práci v Luhansku, kde dostane určitě zaplaceno víc, tak odjel tam. Celou dobu byl bez pasu. K odjezdu z oblasti se prý rozhodl po jednom bombardování základny, kde viděl mrtvé lidi. Za úplatu za peníze, které mu poslala rodina z Česka, nakonec s pomocí Čečenců odjel a dopravil se do Moskvy.

Související

Více souvisejících

soudy Ukrajinská krize Terorismus v ČR Plzeň život

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan se modlí, Kilicdaroglu ještě věří

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb, v němž byl favoritem Recep Tayyip Erdogan, který obhajuje mandát. Hlavou státu se stále může stát také opoziční politik Kemal Kilicdaroglu. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se však může čekat až čtyři hodiny.

před 15 minutami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 31 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 3 hodinami

Marian Jurečka

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Lotyši trápili po Švédech i Kanadu, nakonec padli. Německo má první medaili z MS po 70 letech

O nejcennější medaili se v rámci hokejového MS v neděli večer utkají Kanaďané a Němci. Zatímco prvně jmenovaní jsou očekávanými finalisty, když se do posledního zápasu turnaje dostali přes Lotyše, Německo udolalo ve svém semifinále Spojené státy americké. Ty se tak opět v novodobé historii světových šampionátů nepodívají do finále, pro Němce finálová účast znamená, že si odvezou první medaili z MS po dlouhých 70 letech. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Socha T.G.Masaryka na Hradčanském náměstí

Ukrajinští emigranti si v meziválečné Praze založili básnickou školu, podporoval ji i Masaryk

Když na počátku roku 1919 obsadila Rudá armáda Ukrajinskou lidovou republiku a připojila ji k Sovětskému svazu, přestalo být pro ukrajinskou protirežimně smýšlející inteligenci bezpečno. Proto mnoho intelektuálů uprchlo ze země a hledalo azyl v jiných státech. V Československu se tehdy sešla celá řada ukrajinských básníků, kteří se v Praze sdružili do uskupení nazývaného Pražská škola ukrajinských emigrantských básníků. Značnou podporu jí poskytl i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. 

před 6 hodinami

Putin na každoroční přehlídce ke Dni vítězství 2. světové války na moskevském Rudém náměstí (9. května 2023, Moskva).

Moskva s těžkostmi počítá. Přesto by po porážce na Ukrajině hrozil rozpad federace, míní norský analytik

Norský bezpečnostní analytik Hans Petter Midttun pro EuroZprávy.cz vysvětlil, co z taktického hlediska útoky takzvaných diverzantů na území Ruské federace znamenají. Kreml podle něj sice s těžkostmi počítal a od roku 2014 posílil vlastní represivní schopnosti, nejistota však může způsobit nedůvěru občanů v úřady a podkopat regionální bezpečnost.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

Zdroj: ČTK

Další zprávy