Diskuse o jaderném bloku dle expertů často zastiňuje další výzvy energetiky

Diskuse o plánovaném novém bloku Jaderné elektrárny Dukovany často zastiňuje další výzvy energetiky v Česku. V hodnocení současné vlády v závěru jejího funkčního období to zmiňovali zástupci oborových asociací a další energetičtí odborníci, které oslovila ČTK. Význam nového zdroje pro Česko většinou nezpochybňují, řada z nich ale upozorňuje například na skluz některých energetických legislativních norem.

"Většina nově připravených legislativních norem či strategických dokumentů má významný skluz v harmonogramu jejich schvalování. Je nezbytné aktualizovat Státní energetickou koncepci a zpracovat paragrafové znění nového energetického zákona. A hlavně je zásadní promítnout tyto dokumenty do praktického života," uvedl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Za pozitivní krok označil například vznik Uhelné komise, která řeší útlum uhlí v ČR.

"Obecně se vláda Andreje Babiše soustředila hlavně na otázku nového jádra. Další témata klíčová pro úspěšnou transformaci české energetiky zůstávala stranou mimo hlavní pozornost. Nadále stagnuje rozvoj obnovitelných zdrojů, využití potenciálu úspor energie nebo rozvoj čisté mobility," řekl programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák. Nová vláda, která vznikne z říjnových sněmovních voleb by podle něj měla zvážit vznik vládního zmocněnce pro zelenou ekonomiku.

Předseda odborového svazu ECHO Zdeněk Černý uvedl, že energetika svým časovým cyklem překračuje několik volebních období, a je proto důležité na ni nahlížet v delším časovém horizontu. "S ohledem na předpokládaný opětovný rozvoj obnovitelných zdrojů jako jsou fotovoltaické elektrárny, nebo fotovoltaické panely umístěné na střechách rodinných domů bude nutné otevřít diskusi ohledně Energetické koncepce ČR, protože vývoj v sektoru je daleko dynamičtější," sdělil ČTK.

"Evropskou, a tedy současně českou energetiku čeká v následujících letech rozsáhlá transformace, aby zvládla naplnit dekarbonizační cíle a byla schopna čelit všem vyplývajícím průvodním jevům. Je klíčové vytvořit k tomu stabilní a dlouhodobě předvídatelné podmínky, hájit místní specifika a legitimní požadavky průmyslu a zákazníků mimo jiné tak, aby cena plynu a ostatních energií byla konkurenceschopná a pro konečné zákazníky akceptovatelná," řekl předseda Rady Českého plynárenského svazu Martin Slabý.

Rozvoj jaderné energetiky podpořil Michal Macenauer, ředitel pro strategii v konzultační firmě EGÚ Brno. "Je pozitivní, že vláda nepohřbila jadernou energetiku, která je pro českou dekarbonizaci nezbytná. Oceňuji také, že se vláda nebála z tendru vyřadit potenciálně nebezpečné země, protože otázka ceny je u jádra až druhotná. Za pozornost stojí dále snaha o vytvoření nového energetického zákona, který by nahradil ten současný. Je třeba ocenit také snahu hledat kompromis mezi zájmy utopicko-ideologických dekarbonizátorů a všech, kteří jsou nuceni platit účty za energii," dodal.

"Česko jadernou energetiku prostě potřebuje, k odklonu od uhlí dochází a bude docházet a obnovitelné zdroje (OZE), které mají bezpochyby své místo v energetickém mixu, vše nenahradí. Vláda by měla být i v oblasti OZE či budoucnosti naší energetiky odvážnější v rozhodování a konkrétních podpůrných krocích," doplnil Bohuslav Čížek ze Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Související

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.
Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

Více souvisejících

Energetika jaderné elektrárny

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Izrael se vyjádřil k hrozbě Bidena o zákazu dodávek zbraní

Za "velké zklamání" označil ve čtvrtek izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který pohrozil zastavením některých dodávek zbraní Izraeli v případě, že zaútočí na město Rafah na jihu Pásma Gazy. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

Počasí o víkendu: Meteorologové očekávají typické jaro

Česko si užilo den volna uprostřed týdne, po kterém přicházejí dva pracovní dny. Víkend pak přinese typické jarní počasí s teplotami kolem dvacítky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy