Teroristický útok na USA 11. září 2001 byl podle zástupce ředitele Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Josefa Procházky strategickým šokem, obdobně jako covid. V odborné literatuře se do té doby nesetkal se scénářem, který by takovou krizovou situaci předvídal.
Důsledky útoků jsou podle něj navíc dodnes zřejmé v posílených bezpečnostních opatřeních, jako je třeba omezování osobní svobody. Procházka to řekl v rozhovoru s ČTK. Od útoku na "dvojčata" dnes uplynulo 20 let. Centrum funguje pod brněnskou Univerzitou obrany.
Procházka před dvaceti lety pracoval v Ústavu strategických studií Vojenské akademie v Brně, dnes Univerzity obrany. Pracoviště se zabývalo mimo jiné i otázkami spojenými s hodnocením bezpečnostního prostředí a vojenskými návaznostmi. "Nepamatuji si, že bych se do té doby v odborné literatuře nebo analytických studiích setkal se scénářem, který by predikoval obdobnou krizovou situaci. Z mého pohledu se jednalo o strategický šok," uvedl Procházka.
Pokud podle něj není taková situace předvídána a není promítnuta do systému krizového plánování, lidé na ni nejsou dostatečně připraveni. Takže rozhodování a konání jsou zhoršené a zatížené chybami, protože jsou přijímána především adhoc opatření a využívána neodzkoušená řešení. "Rozhodovací proces je prostě zatížen nejistotou a neúplnými informacemi. Nakonec situaci s covidem lze do jisté míry považovat za velmi podobný strategický šok a víme, jak obtížné je nalézt účinná řešení," uvedl Procházka.
Tradiční slabinou podle něj byla účinná komunikace s veřejností. Řešení situace ale podle něj ukázalo i některé mezery v připravenosti na podobné situace i v dalších oblastech - v legislativní, organizační, materiálního vybavení policie a armády i ve schopnostech různých systémů vzájemně spolupracovat.
Opatření krizového řízení v Česku pak podle něj kopírovala přístupy ve všech západních zemích. Okamžitá opatření směřovala především k zajištění větší bezpečnosti na letištích, posílení ochrany prvků kritické infrastruktury, vládních institucí a podobně. Kromě okamžitých opatření ale byla podle něj přijata i celá řada dlouhodobých systémových kroků, která v krizovém řízení platí dosud. Procházka uvedl, že jedna z významných záležitostí se dotkla například ochrany společného aliančního vzdušného prostoru a rozhodování o použití vojenských prostředků v případě zneužití civilního letadla k teroristickým účelům.
Z dnešního pohledu je podle něj zřejmé, že se svět po 11. září změnil. "Ta nejzásadnější věc je, že platíme stále větší a větší cenu za naši bezpečnost. Tuto cenu nelze vyjádřit z pohledu finančního, ale v podobě stále významnějšího omezování naší osobní svobody," řekl Procházka. V tomto ohledu se výrazně posunul rozvoj a využití nových technologií především v biometrii a dalších metodách identifikace jednotlivců. Zvýšené možnosti také nabízí monitorování všech druhů komunikace, ať na sociálních sítích, tak i v sítích mobilních operátorů.
"Všude přítomné kamerové systémy mě osobně občas znepokojují, i když jejich užitečnost nelze popřít. Až neuvěřitelně dnes působí například záběry ve filmech ze 70. a 80. let minulého století, kdy se lidé na letištích pohybovali v podstatě volně, bez kontrol. Člověk si až povzdechne, jak to byla tenkrát uvolněná doba, i když samozřejmě terorismus se projevoval i tenkrát," uvedl Procházka.
Související

Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?

Svět si připomíná 23 let od tragického 11. září. Dvojčata po útocích pohřbila tisíce lidí
Aktuálně se děje
před 19 minutami

Poličkou otřásl výbuch. Platí třetí stupeň poplachu, nejméně jeden zraněný
před 45 minutami

Trump přeceňuje sám sebe. Rusko s každým dnem války ztrácí budoucnost, říká Řepa
před 57 minutami

USA vás nechtějí, přijďte do "pekelné díry". Evropa láká americké vědce prchající před Trumpem
před 1 hodinou

Únik zpráv odhaluje posedlost Vance i hluboké pohrdání Evropou uvnitř Trumpovy administrativy
před 1 hodinou

"Evropu nemůžu vystát. Jejich přiživování je ubohé." Trumpovi lidé omylem přidali novináře do tajné konverzace
před 2 hodinami

Americká delegace si obhlédne Grónsko. Pozvali jste nás, tvrdí Trump. Lžete, nikdo vás tu nechce, reaguje vláda
před 3 hodinami

Počasí se v průběhu týdne změní, potvrzuje předpověď
včera

TELH play off: Končí nadvláda Třince, Sparta po vítězství 3:2 postupuje do semifinále
včera

Česko eviduje stovky nových dárců dřeně. Rozhýbal je příběh malé Madlenky
včera

Výbuch kočičí kavárny otřásl Havlíčkovým Brodem. Příčinou byl zřejmě plyn
včera

RECENZE: Praho, otevři oči. Dokument Veřejně prospěšné práce je ekvivalentem vzdoru
včera

Trump se opřel do Clooneyho. Označil ho za béčkovou filmovou hvězdu
včera

Moment, který může otočit sérii. Sudí uznali gól Hradce proti Boleslavi po odpískání
včera

Gentleman z filmů pro pamětníky. Raoul Schránil se narodil před 115 lety
včera

Výhled počasí až do Velikonoc. Meteorologové řekli, kdy bude nejtepleji
včera

V Brně evakuovali přes tisícovku lidí. Našla se nevybuchlá puma
včera

Trump: Uvalím 25% clo na jakoukoli zemi, která nakoupí ropu z Venezuely
včera

Kdo bude prezidentem po Trumpovi? Prezident USA si dělá co chce, otřesená opozice mlčí
včera

Některé problémy už takzvaná modernizace nedokáže zakrýt. Ruská ekonomika čelí těžké budoucnosti
včera
Trump chce přetvořit USA k obrazu svému. Podřídí si vládu, právo, média, zdraví, školství i kulturu, varuje analýza
Prezident Donald Trump stupňuje svůj útok na elity, využívá prezidentskou moc k tomu, aby si podřídil vládu, právo, média, veřejné zdraví, zahraniční politiku, školství a dokonce i umění, varuje ve své analýze server CNN.
Zdroj: Libor Novák