Epidemie zasahuje do života stále většího počtu lidí, důvěra vládě je nízká, ukázal průzkum

V poslední době rychle přibývá lidí, kterým epidemie koronaviru ovlivňuje život. Momentálně jich je 55 procent, o osm procentních bodů více než v listopadu. Pouze čtvrtina Čechů nyní věří, že vláda si v této situaci počíná dobře. Většina dotázaných dodržuje pravidlo "tří R" - tedy roušky, ruce, rozestupy. Roste ale podíl těch, kteří jsou kritičtí k rozsahu protiepidemických opatření. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM.

"Aktuální výsledky porovnáváme s posledním obdobným průzkumem STEM z přelomu listopadu 2020. Přestože výzkumy dělí jen doba přibližně tří měsíců, sledujeme vysokou dynamiku pohybů v názorech a hodnoceních, podobně jako je dynamická sama situace kolem pandemie covid-19 a souvisejících opatření," uvedli statistici.

Čtvrtina lidí v aktuálním průzkumu odpověděla, že pandemie jejich život "určitě" ovlivnila závažným způsobem, tři z deseti Čechů pak uvedli, že je "spíše" ovlivnila závažným způsobem. Žádný vliv koronaviru na svůj život necítí deset procent lidí, což je o čtyři procentní body méně než v listopadu. Sílí rovněž dojem, že lidé rizika podceňují. Myslí si to 37 procent veřejnosti, což je nárůst o pět procentních bodů.

Důvěra ve schopnost české vlády poradit si s epidemií covidu-19 klesla zejména ve srovnání s loňskou první vlnou. Vládě tehdy důvěřovalo 83 procent lidí, nyní jich je 25 procent. "Ve všech sledovaných zemích došlo od jara 2020 k poklesu důvěry ve věci zvládání koronavirové pandemie. Nikde však natolik dramaticky jako u nás," upozornili statistici. O tom, že vláda situaci určitě nezvládá, je nyní přesvědčeno 42 procent Čechů, což je o 15 procentních bodů více než v listopadu.

Výrazně ubylo těch, kteří si myslí, že opatření jsou přiměřená situaci. V listopadu jich bylo 48 procent, nyní už jen 32 procent. Jako přehnaná vnímá opatření 40 procent lidí, naopak 28 procent Čechů by je ještě zpřísnilo. Pravidlo "tří R" dodržuje 90 procent dotázaných, místům s vyšší koncentrací lidí se vyhýbají tři čtvrtiny dotázaných. Kolem dvou třetin veřejnosti omezuje návštěvy obchodů nebo kontakty se staršími příbuznými. Z domova pracuje 17 procent lidí, v listopadu jich bylo o dva procentní body méně.

"V mezinárodním srovnání se Češi v mnoha ohledech jeví jako vysoce ukáznění. Z hlediska nošení roušek vede Česko skupinu nejdisciplinovanějších států, rozdíl je patrný zejména při srovnání se Švédskem," dodali statistici. V Česku nosí roušku 93 procent lidí, ve Švédsku necelá třetina.

Průzkum se uskutečnil od 12. do 22. února a zúčastnilo se ho 1032 lidí.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé češi průzkumy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy