Experti žádají konec věkové diskriminace v době pandemie

Čtveřice expertek a expertů na problematiku stárnutí vyzvala vládu, úřady i média k zastavení věkové diskriminace starších lidí v době šíření koronavirové nákazy. Podle nich osoby nad 65 let představují různorodou skupinu a není možné přijímat opatření pro "seniory", tedy jen podle věku.

Experti to uvedli ve výzvě, kterou poskytli ČTK. Za tři dny text podepsalo přes 170 odborníků a odbornic z různých oborů. Lidé nad 65 let tvoří téměř pětinu obyvatel Česka.

"Směšování různorodých lidí do jedné, kalendářním věkem definované skupiny, vůči níž se přijímají stereotypní opatření, je nebezpečné a nežádoucí. Hrozí nevyužití lidských schopností, ponižující stigmatizace a segregace na jedné straně a přehlédnutí, zanedbání péče, strádání a ohrožení života těch potřebných na straně druhé," uvedla čtveřice. Do ní patří badatelka brněnské Masarykovy univerzity (MU) a viceprezidentka Výzkumného výboru pro stárnutí Mezinárodní sociologické asociace Lucie Vidovićová, geriatr Zdeněk Kalvach, Jan Lorman z organizace Život 90 a koordinátorka výzkumné sítě Stárnutí v Evropě Evropské sociologické asociace Lucie Galčanová Batista z MU.

Čtveřice poukazuje na to, že zdravotní komplikace u nákazy nesouvisejí s věkem, ale s jinými nemocemi, špatným zdravotním stavem či vyčerpaností. Podle expertů na problematiku stárnutí je označení "senior" ponižující a také neurčité a vágní, věk se nekryje se skutečným stavem člověka a podstatná část lidí nad 65 let je v dobré kondici, pracuje či působí ve významných funkcích, samosprávách i ordinacích.

"Nevytvářejme dojem nemohoucích starců a stařen," napsali autoři. Míní, že přijímání opatření jen podle věkové hranice vede k neúčelnému vydávání peněz a nesystémovému využívání zdravotních a sociálních služeb. Pozornost by se měla soustředit místo věku na stav a soběstačnost či zranitelnost potřebných.

Experti žádají uvážlivost při vyhlašování a provádění opatření proti nákaze i ve vyjádřeních v médiích. Pochybení by mohla mít podle nich dopad i po odeznění pandemie a projevit by se mohla v přístupu společnosti ke starším. Signatáři vyzvali, aby úřady ve svých pokynech a vystupující v médiích přestali užívat pojem "senior".

Podle expertů nouzový stav mění povědomí o tom, kdo je starý. Využít by se měl ale ke zvýšení respektu ke starším, ne k další stigmatizaci. Lidem by se měly vytvořit podmínky, pokud chtějí být aktivní a zapojit se, míní autoři.

Vedle české existuje i mezinárodní výzva proti věkové diskriminaci v době pandemie. Ta připomíná, že by si stát i společnost měly uvědomovat vyloučení starších lidí kvůli nákaze a měly by dopady kompenzovat podporou. Ošetření by se měla řídit potřebností, ne věkem. Není možné brát starší lidi jako pasivní, ignorovat jejich úsilí v boji s nemocí a vnímat je jako problém, nesmí se ohrozit solidarita mezi generacemi, shrnuje Galwayská výzva. Oba texty je možné podepsat na webu organizace Život 90.

Související

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchodová kalkulačka do ledna 2025: Víme, jak zjistíte současnou výši důchodu

Každý důchod v Česku se od ledna 2025 zvýší alespoň o nižší stovky korun, ve středu to potvrdilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Na začátku příštího roku totiž proběhne řádná valorizace. Do prosince se ale budou penze vyplácet v současné výši. Pokud potřebujete zjistit, jaká by teď byla, mají pro vás EuroZprávy.cz ten ideální nástroj. 

Více souvisejících

důchodci, senioři diskriminace

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Alec Baldwin

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Laguna na D1

Udeřily silné bouřky. Na D1 vytvořily lagunu, na slovenském festivalu se zřítily stany na diváky

Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami. Hasiči měli plné ruce práce, především na Vysočině, na jihu Moravy a ve středních Čechách. V Krahulčí na Jihlavsku přetekl rybník kvůli přívalovému dešti, což vedlo k zatopení sklepů, garáží a některých domů. Spadlé stromy na několika místech zastavily vlaky a zaplavené cesty omezovaly provoz. Problémy hlásí i Slovensko, kde prudká bouře strhla několik stanů a pódií na hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně. Na místě zasahují záchranáři a hasiči a program musel být přerušen.

včera

Kateřina Siniaková

Nejen Krejčíková. Finále si ve Wimbledonu zahraje i další česká tenistka Siniaková, ovšem v deblu

Po úspěchu singlistky Barbory Krejčíkové, které se ve čtvrtek podařilo poprvé v její kariéře postoupit do finále ženského turnaje slavného Wimbledonu, se do finále tohoto slavného travnatého turnaje dostala i další česká zástupkyně Kateřina Siniaková, stalo se tak ovšem v turnaji čtyřhry, v níž Siniaková nastupuje po boku Američanky Taylor Townsendové. Společně v pátečním semifinále tato česko-americká dvojice dokázala porazit tchajwansko-belgický pár Sie Šu-wej a Elise Mertensová, tedy nasazené jedničky, výsledkem 3:6,6:4 a 6:4. 

včera

včera

včera

včera

včera

V Rusku se zřítil Superjet Gazpromu, všichni na palubě zahynuli

Ruské regionální dopravní letadlo Suchoj Superjet 100 se třemi členy posádky se v pátek zřítilo v zalesněné oblasti nedaleko Moskvy, přičemž všichni na palubě zahynuli, informovala agentura TASS. Letadlo provádělo zkušební let po plánované opravě a havarovalo krátce po startu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy