Experti žádají konec věkové diskriminace v době pandemie

Čtveřice expertek a expertů na problematiku stárnutí vyzvala vládu, úřady i média k zastavení věkové diskriminace starších lidí v době šíření koronavirové nákazy. Podle nich osoby nad 65 let představují různorodou skupinu a není možné přijímat opatření pro "seniory", tedy jen podle věku.

Experti to uvedli ve výzvě, kterou poskytli ČTK. Za tři dny text podepsalo přes 170 odborníků a odbornic z různých oborů. Lidé nad 65 let tvoří téměř pětinu obyvatel Česka.

"Směšování různorodých lidí do jedné, kalendářním věkem definované skupiny, vůči níž se přijímají stereotypní opatření, je nebezpečné a nežádoucí. Hrozí nevyužití lidských schopností, ponižující stigmatizace a segregace na jedné straně a přehlédnutí, zanedbání péče, strádání a ohrožení života těch potřebných na straně druhé," uvedla čtveřice. Do ní patří badatelka brněnské Masarykovy univerzity (MU) a viceprezidentka Výzkumného výboru pro stárnutí Mezinárodní sociologické asociace Lucie Vidovićová, geriatr Zdeněk Kalvach, Jan Lorman z organizace Život 90 a koordinátorka výzkumné sítě Stárnutí v Evropě Evropské sociologické asociace Lucie Galčanová Batista z MU.

Čtveřice poukazuje na to, že zdravotní komplikace u nákazy nesouvisejí s věkem, ale s jinými nemocemi, špatným zdravotním stavem či vyčerpaností. Podle expertů na problematiku stárnutí je označení "senior" ponižující a také neurčité a vágní, věk se nekryje se skutečným stavem člověka a podstatná část lidí nad 65 let je v dobré kondici, pracuje či působí ve významných funkcích, samosprávách i ordinacích.

"Nevytvářejme dojem nemohoucích starců a stařen," napsali autoři. Míní, že přijímání opatření jen podle věkové hranice vede k neúčelnému vydávání peněz a nesystémovému využívání zdravotních a sociálních služeb. Pozornost by se měla soustředit místo věku na stav a soběstačnost či zranitelnost potřebných.

Experti žádají uvážlivost při vyhlašování a provádění opatření proti nákaze i ve vyjádřeních v médiích. Pochybení by mohla mít podle nich dopad i po odeznění pandemie a projevit by se mohla v přístupu společnosti ke starším. Signatáři vyzvali, aby úřady ve svých pokynech a vystupující v médiích přestali užívat pojem "senior".

Podle expertů nouzový stav mění povědomí o tom, kdo je starý. Využít by se měl ale ke zvýšení respektu ke starším, ne k další stigmatizaci. Lidem by se měly vytvořit podmínky, pokud chtějí být aktivní a zapojit se, míní autoři.

Vedle české existuje i mezinárodní výzva proti věkové diskriminaci v době pandemie. Ta připomíná, že by si stát i společnost měly uvědomovat vyloučení starších lidí kvůli nákaze a měly by dopady kompenzovat podporou. Ošetření by se měla řídit potřebností, ne věkem. Není možné brát starší lidi jako pasivní, ignorovat jejich úsilí v boji s nemocí a vnímat je jako problém, nesmí se ohrozit solidarita mezi generacemi, shrnuje Galwayská výzva. Oba texty je možné podepsat na webu organizace Život 90.

Související

Andrej Babiš

Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů

Poslanci ve středu přerušili až do pátku mimořádnou schůzi, na které jde do finále schvalování důchodové reformy. Slovo si během jednání vzal Andrej Babiš (ANO). Podle expremiéra o žádnou reformu nejde. Babiš také kritizoval výši lednové valorizace. ANO by podle jeho slov přidávalo důchodcům více peněz a zastropovalo by důchodový věk. 
Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

Více souvisejících

důchodci, senioři diskriminace

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy