Experti žádají konec věkové diskriminace v době pandemie

Čtveřice expertek a expertů na problematiku stárnutí vyzvala vládu, úřady i média k zastavení věkové diskriminace starších lidí v době šíření koronavirové nákazy. Podle nich osoby nad 65 let představují různorodou skupinu a není možné přijímat opatření pro "seniory", tedy jen podle věku.

Experti to uvedli ve výzvě, kterou poskytli ČTK. Za tři dny text podepsalo přes 170 odborníků a odbornic z různých oborů. Lidé nad 65 let tvoří téměř pětinu obyvatel Česka.

"Směšování různorodých lidí do jedné, kalendářním věkem definované skupiny, vůči níž se přijímají stereotypní opatření, je nebezpečné a nežádoucí. Hrozí nevyužití lidských schopností, ponižující stigmatizace a segregace na jedné straně a přehlédnutí, zanedbání péče, strádání a ohrožení života těch potřebných na straně druhé," uvedla čtveřice. Do ní patří badatelka brněnské Masarykovy univerzity (MU) a viceprezidentka Výzkumného výboru pro stárnutí Mezinárodní sociologické asociace Lucie Vidovićová, geriatr Zdeněk Kalvach, Jan Lorman z organizace Život 90 a koordinátorka výzkumné sítě Stárnutí v Evropě Evropské sociologické asociace Lucie Galčanová Batista z MU.

Čtveřice poukazuje na to, že zdravotní komplikace u nákazy nesouvisejí s věkem, ale s jinými nemocemi, špatným zdravotním stavem či vyčerpaností. Podle expertů na problematiku stárnutí je označení "senior" ponižující a také neurčité a vágní, věk se nekryje se skutečným stavem člověka a podstatná část lidí nad 65 let je v dobré kondici, pracuje či působí ve významných funkcích, samosprávách i ordinacích.

"Nevytvářejme dojem nemohoucích starců a stařen," napsali autoři. Míní, že přijímání opatření jen podle věkové hranice vede k neúčelnému vydávání peněz a nesystémovému využívání zdravotních a sociálních služeb. Pozornost by se měla soustředit místo věku na stav a soběstačnost či zranitelnost potřebných.

Experti žádají uvážlivost při vyhlašování a provádění opatření proti nákaze i ve vyjádřeních v médiích. Pochybení by mohla mít podle nich dopad i po odeznění pandemie a projevit by se mohla v přístupu společnosti ke starším. Signatáři vyzvali, aby úřady ve svých pokynech a vystupující v médiích přestali užívat pojem "senior".

Podle expertů nouzový stav mění povědomí o tom, kdo je starý. Využít by se měl ale ke zvýšení respektu ke starším, ne k další stigmatizaci. Lidem by se měly vytvořit podmínky, pokud chtějí být aktivní a zapojit se, míní autoři.

Vedle české existuje i mezinárodní výzva proti věkové diskriminaci v době pandemie. Ta připomíná, že by si stát i společnost měly uvědomovat vyloučení starších lidí kvůli nákaze a měly by dopady kompenzovat podporou. Ošetření by se měla řídit potřebností, ne věkem. Není možné brát starší lidi jako pasivní, ignorovat jejich úsilí v boji s nemocí a vnímat je jako problém, nesmí se ohrozit solidarita mezi generacemi, shrnuje Galwayská výzva. Oba texty je možné podepsat na webu organizace Život 90.

Související

Andrej Babiš

Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů

Poslanci ve středu přerušili až do pátku mimořádnou schůzi, na které jde do finále schvalování důchodové reformy. Slovo si během jednání vzal Andrej Babiš (ANO). Podle expremiéra o žádnou reformu nejde. Babiš také kritizoval výši lednové valorizace. ANO by podle jeho slov přidávalo důchodcům více peněz a zastropovalo by důchodový věk. 
Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

Více souvisejících

důchodci, senioři diskriminace

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 10 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy