Zkáza, nebo ráj? Studenti v Česku stávkovali za klima, dorazili i jejich odpůrci

Na Staroměstském náměstí v Praze se dnes dopoledne sešly stovky mladých lidí, kteří se připojili k celosvětovému protestu za lepší ochranu klimatu. Akci iniciovali studenti z české odnože ekologického hnutí Fridays for Future, jehož vznik podnítila švédská aktivistka Greta Thunbergová. Ze Staroměstského náměstí, kde zazněly projevy, se stávkující vydali na průvod městem.

Zahájili tak zároveň protestní Týden pro klima, který nabídne řadu vzdělávacích, debatních i kulturních akcí a potrvá do 27. září. Na náměstí přišlo také asi deset lidí, kteří poklidně protestovali proti požadavkům studentů.

Dnešní studentská stávka na podporu boje s klimatickými změnami je v ČR pátá. První se konala v březnu, další následovaly během jara. Podle mluvčího organizátorů protestu Petra Doubravského posunuly tyto protesty dobrým směrem debatu o snižování emisí skleníkových plynů v Česku.

Otázka na Vás @RibraRichard @AndrejBabis ? od ?!#Stavkazaklima #FridaysForFuture #ClimateStrike pic.twitter.com/JmQFadeOUT

— Fridays for Future Česká republika (@F4FutureCZ) September 20, 2019

"Kupříkladu vznikla uhelná komise, která by měla naplánovat útlum těžby a spalování uhlí v ČR. Zároveň ale vidíme, že je třeba dál na politiky tlačit, protože zatímco se ustanovovala uhelná komise, tak vláda dělala a stále dělá mnohé kroky a opatření, která jdou proti ochraně klimatu," řekl Doubravský ČTK. 

Studentům podle něj vadí například to, že hnědouhelná elektrárna Chvaletice dostala výjimku z emisních limitů nebo že se očekává prodej hnědouhelné elektrárny Počerady skupině Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Nelíbí se jim také, že ministerstvo životního prostředí vydalo kladné stanovisko k rozšíření hnědouhelného dolu Bílina.

Podle odhadu ČTK se dopoledne na Staroměstském náměstí sešly asi dva tisíce středoškoláků, studentů vysokých škol nebo i dospělých s dětmi. Někteří si s sebou přinesli transparenty s nápisy jako "Máme v rukou osud země - zkáza, nebo ráj?" či "Změňme politiku, ne klima". Po projevech studentů a jejich podporovatelů se protestující vydali na téměř dvouhodinový pochod po Starém Městě a Malé Straně. Podle odhadu organizátorů se v něm vystřídalo kolem 3000 lidí, ne všichni šli celou trasu.

Nestihli jste dnešní stávku? Nevadí! ?Můžete se zapojit do dalších aktivit, které budou probíhat celý následující týden (20.-27.září). Jejich přehled najdete na webu ? https://t.co/4ceZvjUFuy.Děkujeme Všem, kteří s námi dneska stávkovali. <? pic.twitter.com/NtcMZWAZHA

— Fridays for Future Česká republika (@F4FutureCZ) September 20, 2019

Na Staroměstské náměstí dopoledne přišlo také asi deset odpůrců akce. Šlo o členy a sympatizanty strany Svobodní. Přinesli transparenty, které hlásaly například "Chceme svobodu místo klimatického socialismu". Někteří studenti s nimi diskutovali, demonstraci to nenarušilo.

Stávky za klima, které Thunbergová odstartovala zhruba před rokem, se dnes konají ve více než 140 zemích po celém světě. V ČR se k nim podle Doubravského přidali středoškoláci ve dvou desítkách měst ve všech krajích. Protesty podpořili mimo jiné zástupci Hnutí Duha, Greenpeace, Amnesty International nebo OSN.

Demonstrovat plánují studenti i v následujících měsících. Každý měsíc do konce roku by chtěli zorganizovat minimálně jednu stávku.

Dnešní protest zahájil akci Týden pro klima, jejímž cílem je zvýšit povědomí o klimatických změnách. Zájemci při něm mohou uspořádat vlastní akci a sdílet ji s ostatními na webových stránkách www.tydenproklima.cz.

Přibližně tři stovky lidí všech věkových skupin se dnes sešly na Moravském náměstí v Brně na Společné stávce za budoucnost, kterou uspořádalo hnutí Fridays for Future.

Ačkoli celá iniciativa vzešla od středoškolských studentů, při dnešním protestu přizvali pořadatelé i zástupce dalších aktivit zaměřených na změnu klimatu. Mezi účastníky demonstrace tak byli i rodiče s dětmi, studenti a učitelé z vysokých škol nebo senioři. Jako řečníci vystoupili na pódiu zástupci organizace Limity jsme my, nadace Veronica, Univerzit za klima, ale také matky s dětmi, žačka základní školy i důchodce, který aktivitu mladých podporuje.

Účastníci mohli podepsat petici brněnské odnože organizace Extinction Rebellion, která vyzývá brněnské zastupitele, aby ve městě vyhlásili stav klimatické nouze. Řečníci vyzývali přítomné, aby nejedli maso, nelétali letadly a hlavně netopili uhlím. "Chceme přesvědčit politiky, že je ještě pořád možné, zachránit náš způsob života za cenu menších ústupků, ale je třeba rychle jednat a přijmout systémová opatření," řekl ČTK jeden z pořadatelů demonstrace Martin Veselý.

Demonstranti se po půlhodině vydali na společný pochod na náměstí Svobody, kde se u takzvaného brněnského orloje uskutečnila performance pěti mladých amatérských herců. Průvod pak pokračoval okruhem přes Českou a Joštovu ulici zpět na Moravské náměstí před budovu Moravské galerie. Mezi dalšími řečníky pak byl například herec Petr Vacek, který studentům vyjádřil obdiv. "Je to začátek cesty, nesmíte povolit, i když úspěchů bude málo a neúspěchů hodně. Ale boj s lidskou blbostí musí pokračovat," řekl herec demonstrantům.

Kolem poledne na demonstraci navázala takzvaná pouliční akademie, kdy vědci z vysokých škol zájemcům představili fakta o změně klimatu. "To abychom účastníky také trochu vzdělali, když už nejsou ve škole," poznamenal za organizátory Veselý.

Od 13:00 začala diskuse hnutí Univerzity za klima na katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Po dnešní demonstraci ještě následují v Brně další aktivity spojené s týdnem pro klima.

Desítky lidí podpořily Studentskou stávku za klima také třeba na Masarykově náměstí v Hradci Králové. "Vydali se na pochod ulicemi v centru města. Sešlo se 50 až 70 lidí," řekla ČTK mluvčí hradecké policie Lucie Konečná.

Související

Ministerstvo životního prostředí

Ekologičtí aktivisté budou před MŽP protestovat 10 dní, žádají rychlý konec uhlí

Ekologičtí aktivisté dnes zahájili desetidenní protest před ministerstvem životního prostředí v pražských Vršovicích. Cílem akce je přimět členy takzvané uhelné komise, aby doporučili co nejbližší termín konce využívání uhlí. Podle aktivistů by komise o finálním termínu měla rozhodnout 26. listopadu, tedy za deset dnů. Kabinet by pak měl rozhodnout do konce roku.

Více souvisejících

FridaysForFuture Praha Demonstrace Ekologie studenti Brno

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 16 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy