Genderová rovnost? Česko má ostudu, v žebříčku zemí EU se prudce propadlo

Česko je v zajištění rovných příležitostí a podmínek pro ženy a muže pod průměrem EU. V žebříčku 28 členských států skončilo na 21. místě. Proti roku 2005 neudělalo téměř žádný pokrok a propadlo se o čtyři příčky. Nejslabší je ČR v podílu žen na rozhodování. Ztrácí body také kvůli segregaci na trhu práce a ve vzdělávání. Získává je naopak za zaměstnanost.

Ukázal to Index rovnosti žen a mužů, který dnes zveřejnil Evropský institut pro genderovou rovnost (EIGE).

Inspiring opening speech by Virginija Langbakk, director of @eurogender calling on the audience to see the nuances and diversity of stories and faces of the women (and the men) behind the statistics in the #EigeIndex #gendergap #WorkLifeBalance pic.twitter.com/qDvVMYlozA

— the WorkLife HUB (@WorkLifeHUB) October 15, 2019

Index popisuje šest oblastí - práci, peníze, vzdělávání, podíl na moci, trávení času a zdraví, a to za rok 2017. ČR je ve všech kapitolách podprůměrná. Ze sta bodů jich získala 55,7. Od roku 2005 se za 12 let zlepšila o 2,1 bodu.

Podle zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové (ANO) umístění v indexu dokazuje, že Česko na tom z pohledu rovnosti žen a mužů není vůbec dobře. Uvedla, že v pozici zmocněnkyně se snaží na problémy neadekvátního zastoupení žen ve společnosti upozorňovat, z druhé strany však nechce být aktivistická, protože přílišný aktivismus situaci k lepšímu nezmění. Jako příklad uvedla diskusi k Istanbulské úmluvě, kterou česká společnost, podle jejích slov konzervativní, odmítla, ačkoliv obsahuje řadu prospěšných ustanovení.

Válková, která za nedobré výsledky ČR v indexu přiznala svou částečnou politickou odpovědnost, se dále vymezila proti možnosti zavést povinné kvóty na účast žen na kandidátních listinách i ve vedení firem se státní účastí. Dodala, že v českých podmínkách jsou kvóty dlouhodobě neprůchozí a nemá smysl jimi společnost dráždit.

První místo v žebříčku si od roku 2005 drží Švédsko s 83,6 bodu. Následují další severské státy, Francie, Británie a Nizozemsko. Poslední skončilo Řecko s 51,2 bodu. EU dosáhla v průměru 67,4 bodu, je to o 5,4 bodu víc než v roce 2005. "Česko postupuje pomaleji než ostatní členské státy," uvedl EIGE v dokumentu.

Z údajů vyplývá, že za zlepšováním některých kritérií nejsou v ČR v posledních letech ani tak cílená opatření, jako spíš ekonomická konjunktura. Podle zprávy některé země ve zlepšování situace polevily a celá osmadvacítka se posouvá kupředu "šnečím tempem".

V pracovní oblasti Index popisuje zaměstnanost s plnými či částečnými úvazky a segregaci na trhu práce s ženskými a mužskými obory. Česko skončilo v této kapitole čtvrté od konce. V zaměstnávání mužů i žen na plný úvazek bylo sice mezi nejlepšími státy, propadlo se ale kvůli segregování pracovního trhu. Zatímco ve školství či zdravotnictví převládají ženy, ve vědě a technických profesích je jich málo. Podle zprávy má ČR tento rozdíl největší v EU. Od roku 2005 se podařilo hodnocení zlepšit o 0,1 bodu, vyplývá ze zprávy.

V rovném podílu na moci, který se sleduje podle zastoupení žen a mužů ve vládě, Parlamentu a zastupitelstvech, i ve vedení médií či velkých firem, je ČR třetí od konce. Od roku 2005 se propadla. Zpráva poukazuje na to, že ženy mají omezené možnosti ovlivňovat vývoj a nastavení podmínek v zemi.

EIGE sleduje také výdělky a riziko chudoby. Ve financích je ČR zhruba v polovině žebříčku. Patří ale ke státům s největšími rozdíly v příjmech mužů a žen, ženám také mnohem víc hrozí chudoba než mužům. Ve vzdělávání se sledují vysokoškolská studia, formální a neformální učení či podíl mužů a žen ve školských, zdravotních a sociálních oborech. I tady se ČR umístila v polovině. Body získala za vysoký podíl absolventek univerzit, klesla znovu kvůli segregování ženských a mužských oborů.

Do času zahrnuje index péči o domácnost, děti, starší příbuzné či postižené a také sport, kulturu či dobrovolnictví. Z 28 zemí ČR skončila osmnáctá. Stejná příčka jí připadla i ve zdraví, kdy se sleduje doba dožití, roky ve zdraví či spotřeba alkoholu, tabáku i ovoce a zeleniny, ale také přístup k péči.

Vláda v pondělí schválila Akční plán pro rovnost žen a mužů na léta 2019 - 2020, který obsahuje sadu 19 opatření na zlepšení současné situace. Mezi nimi figurují takzvané genderové audity ve firmách se státní majetkovou účastí či podpora platové transparentnosti ve státní sféře.

Související

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Peníze určené na tzv. genderové audity stát nevyužil účelně

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. 
Ilustrační fotografie. Komentář

Kdyby ženy a muži brali stejně, pomohlo by to nejen české ekonomice

Překonání rozdílu ve mzdách mezi muži a ženami by zvýšilo globální hrubý domácí produkt (HDP) zhruba o sedm procent, konstatuje zpráva vydaná ČTK, která cituje závěry studie společnosti Moody's Analytics. Aby bylo jasno, o čem je řeč: Existoval-li by nulový rozdíl mezi příjmy žen a mužů na stejných pozicích v zaměstnání, pak by mohl být světový HDP prý až o sedm bilionů dolarů (v přepočtu na koruny zhruba 155 bilionů) vyšší. Moody's Analytics ale upozorňuje, že při aktuálním tempu vyrovnávání rozdílů mezi ženami a muži potrvá minimálně 132 let, než se čísla srovnají. A i když svět dobře ví, v čem je zakopaný pes, nedaří se tyhle příkopy stále zasypat. 

Více souvisejících

genderová rovnost ženy Česká republika Muži Helena Válková (ANO) Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 33 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy