Česko je v zajištění rovných příležitostí a podmínek pro ženy a muže pod průměrem EU. V žebříčku 28 členských států skončilo na 21. místě. Proti roku 2005 neudělalo téměř žádný pokrok a propadlo se o čtyři příčky. Nejslabší je ČR v podílu žen na rozhodování. Ztrácí body také kvůli segregaci na trhu práce a ve vzdělávání. Získává je naopak za zaměstnanost.
Ukázal to Index rovnosti žen a mužů, který dnes zveřejnil Evropský institut pro genderovou rovnost (EIGE).
Inspiring opening speech by Virginija Langbakk, director of @eurogender calling on the audience to see the nuances and diversity of stories and faces of the women (and the men) behind the statistics in the #EigeIndex #gendergap #WorkLifeBalance pic.twitter.com/qDvVMYlozA
— the WorkLife HUB (@WorkLifeHUB) October 15, 2019
Index popisuje šest oblastí - práci, peníze, vzdělávání, podíl na moci, trávení času a zdraví, a to za rok 2017. ČR je ve všech kapitolách podprůměrná. Ze sta bodů jich získala 55,7. Od roku 2005 se za 12 let zlepšila o 2,1 bodu.
Podle zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové (ANO) umístění v indexu dokazuje, že Česko na tom z pohledu rovnosti žen a mužů není vůbec dobře. Uvedla, že v pozici zmocněnkyně se snaží na problémy neadekvátního zastoupení žen ve společnosti upozorňovat, z druhé strany však nechce být aktivistická, protože přílišný aktivismus situaci k lepšímu nezmění. Jako příklad uvedla diskusi k Istanbulské úmluvě, kterou česká společnost, podle jejích slov konzervativní, odmítla, ačkoliv obsahuje řadu prospěšných ustanovení.
Válková, která za nedobré výsledky ČR v indexu přiznala svou částečnou politickou odpovědnost, se dále vymezila proti možnosti zavést povinné kvóty na účast žen na kandidátních listinách i ve vedení firem se státní účastí. Dodala, že v českých podmínkách jsou kvóty dlouhodobě neprůchozí a nemá smysl jimi společnost dráždit.
První místo v žebříčku si od roku 2005 drží Švédsko s 83,6 bodu. Následují další severské státy, Francie, Británie a Nizozemsko. Poslední skončilo Řecko s 51,2 bodu. EU dosáhla v průměru 67,4 bodu, je to o 5,4 bodu víc než v roce 2005. "Česko postupuje pomaleji než ostatní členské státy," uvedl EIGE v dokumentu.
Z údajů vyplývá, že za zlepšováním některých kritérií nejsou v ČR v posledních letech ani tak cílená opatření, jako spíš ekonomická konjunktura. Podle zprávy některé země ve zlepšování situace polevily a celá osmadvacítka se posouvá kupředu "šnečím tempem".
V pracovní oblasti Index popisuje zaměstnanost s plnými či částečnými úvazky a segregaci na trhu práce s ženskými a mužskými obory. Česko skončilo v této kapitole čtvrté od konce. V zaměstnávání mužů i žen na plný úvazek bylo sice mezi nejlepšími státy, propadlo se ale kvůli segregování pracovního trhu. Zatímco ve školství či zdravotnictví převládají ženy, ve vědě a technických profesích je jich málo. Podle zprávy má ČR tento rozdíl největší v EU. Od roku 2005 se podařilo hodnocení zlepšit o 0,1 bodu, vyplývá ze zprávy.
V rovném podílu na moci, který se sleduje podle zastoupení žen a mužů ve vládě, Parlamentu a zastupitelstvech, i ve vedení médií či velkých firem, je ČR třetí od konce. Od roku 2005 se propadla. Zpráva poukazuje na to, že ženy mají omezené možnosti ovlivňovat vývoj a nastavení podmínek v zemi.
EIGE sleduje také výdělky a riziko chudoby. Ve financích je ČR zhruba v polovině žebříčku. Patří ale ke státům s největšími rozdíly v příjmech mužů a žen, ženám také mnohem víc hrozí chudoba než mužům. Ve vzdělávání se sledují vysokoškolská studia, formální a neformální učení či podíl mužů a žen ve školských, zdravotních a sociálních oborech. I tady se ČR umístila v polovině. Body získala za vysoký podíl absolventek univerzit, klesla znovu kvůli segregování ženských a mužských oborů.
Do času zahrnuje index péči o domácnost, děti, starší příbuzné či postižené a také sport, kulturu či dobrovolnictví. Z 28 zemí ČR skončila osmnáctá. Stejná příčka jí připadla i ve zdraví, kdy se sleduje doba dožití, roky ve zdraví či spotřeba alkoholu, tabáku i ovoce a zeleniny, ale také přístup k péči.
Vláda v pondělí schválila Akční plán pro rovnost žen a mužů na léta 2019 - 2020, který obsahuje sadu 19 opatření na zlepšení současné situace. Mezi nimi figurují takzvané genderové audity ve firmách se státní majetkovou účastí či podpora platové transparentnosti ve státní sféře.
Související
NKÚ: Peníze určené na tzv. genderové audity stát nevyužil účelně
Kdyby ženy a muži brali stejně, pomohlo by to nejen české ekonomice
genderová rovnost , ženy , Česká republika , Muži , Helena Válková (ANO) , Vláda ČR
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 33 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 55 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek