Karel Gott by dnes slavil narozeniny, k jeho hrobu proudí fanoušci

Památce zesnulého zpěváka Karla Gotta se dnes v den jeho nedožitých 81. narozenin přicházeli od rána poklonit fanoušci různých generací na hřbitov na pražských Malvazinkách. Na náhrobek, na jehož podobě Gottova manželka Ivana spolupracovala s akademickým architektem Jiřím Deýlem a inženýrem Pavlem Štruncem, mnozí z nich za zájmu zástupců médií položili kytky a zapálili přinesené svíčky.

"Karel byl náš guru, dodnes poslouchám jeho písničky. Vzpomínám na něj jako na vynikajícího společníka, který se dokázal bavit s každým," řekla novinářům zpěvačka Šárka Rezková, která se s Gottem znala díky svému zesnulému manželovi, hudebníkovi Jiřímu Brabcovi.

Karel Gott zemřel loni 1. října před půlnocí ve své vile na pražské Bertramce. Léčil se s akutní leukemií. Legendě české populární hudby, která ovlivnila několik generací posluchačů, bylo 80 let. Fanoušci se mohli s oblíbeným zpěvákem rozloučit v paláci Žofín, kam přišlo zhruba 49.000 lidí. O den později se konala zádušní mše ve svatovítské katedrále, kam dorazili příbuzní, přátelé, spolupracovníci, politici, zpěváci, herci, sportovci a další pozvaní hosté. Tento den byl zároveň dnem státního smutku.

Pietním místem se ihned po oznámení zpěvákova úmrtí stala spontánně pražská Bertramka, kde zpěvák dlouhá léta žil. Lidé tam řadu dní nosili svíčky, květiny, fotografie a další předměty. Dary ulici u vily zcela zaplavily.

Ke Gottově hrobu dnes zamířili lidé nejen z Prahy. "Využila jsem prázdniny a přijela jsem ukázat místo posledního odpočinku mého milovaného zpěváka své vnučce," řekla ČTK Helena Kazdová z Plzně. Právě tam se Gott 14. července 1939 narodil.

Na náhrobku byla také čerstvá kytice se vzkazem s "pusou do nebe" od Gottovy rodiny. Na ceduli chybělo jméno jeho nejstarší dcery Dominiky, která není s ostatními rodinnými příslušníky v kontaktu. Kytici s trikolórou a stuhou s nápisem Prezident republiky Miloš Zeman přinesl k hrobu v ranních hodinách zástupce Pražského hradu. Prezident letos 28. října Gottovi udělí in memoriam Řád bílého lva. Některá média spekulovala o návštěvě premiéra Andreje Babiše (ANO).

"Osobní účast u hrobu mistra neplánuji, tam bude jistě dost jeho fanoušků a rodina, kteří nebudou v takový den na politika zvědaví," napsal Babiš rozhlasové stanici Frekvence 1. "Výročí narození Karla Gotta si připomenu vzpomínkou na něj a tím, že se pustím některé jeho písně, které jsem měl rád," dodal.

Z významných osobností je na pražských Malvazinkách pohřben například československý prezident Antonín Novotný, objevitel krevních skupin Jan Janský nebo spisovatelé Jakub Arbes a Ondřej Sekora.

Swingový zpěvák Jan Smigmator dnes svým příznivcům nabídl singl a videoklip Měsíční řeka. "Vzhledem k tomu, že se jedná o vůbec první rozhlasovou nahrávku Karla Gotta, rozhodl jsem se mu ji věnovat jako své osobní poděkování," uvedl. Tvůrci celovečerního dokumentárního filmu o Karlu Gottovi dnes symbolicky zveřejnili první záběry. Do českých kin snímek s názvem Karel vstoupí 15. října 2020.

Související

Signatář Charty 77 Daniel Kroupa nechce soudit umělce, kteří podepsali Antichartu sloužící k dehonestaci opozice. Rozhovor

Umělci před 45 lety morálně selhali. Z Anticharty se někteří pokoušeli vylhat. Gott sehrál režimu trapnou roli, říká Kroupa

Podlehli tlaku komunistického režimu a nechali se jím ostudně zneužít. Přesně před 45 lety morálně selhali umělci, především herci, když v Národním divadle v pátek 28. ledna 1977 podepsali Antichartu, která dehonestovala opozici, jež na sebe upozornila občanskou iniciativou Charta 77 kritizující systém. O týden později 4. února 1977 v pražském Divadle hudby normalizátory podpořili i textaři, hudebníci a zpěváci včetně Karla Gotta. Někdejší signatář Charty 77 Daniel Kroupa dovede pochopit, že někteří měli vážné důvody k tomu, aby špatný skutek v podobě Anticharty udělali. „Mrzí mě, když se z toho někteří lidé i po letech pokoušeli vylhat a při tom se do té hanebnosti propadali ještě hlouběji. Gott sehrál režimu trapnou roli. Chtěl zpívat, mít se dobře,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý politik Daniel Kroupa.

Více souvisejících

Karel Gott Praha život Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy