KOMENTÁŘ | Neočkovaní lidé. Jsou nebezpeční sobě i společnosti?

Svět se mění. Po roce a půl stráveném s covidem-19 se s pandemií učí žít. Napomáhají tomu detailnější znalosti nemoci, vakcíny i účinná preventivní opatření. S posledním jmenovaným ale nelze žít věčně a dříve či později se bude muset společnost vrátit k běžnému životu. Otázkou zůstává, za jakou cenu.

Pomineme-li tvrzení některých analytiků, že se covid-19 mohl v Číně objevit už v polovině roku 2019, od oficiálního potvrzení prvního případu nákazy uplynul rok a půl. Za tu dobu svět zažil několik pandemických vln čítající přes 187 milionů nakažených a více než 4 miliony mrtvých. Ani v Česku nejde o malá čísla, 1,6 milionu nakažených a přes 30 tisíc mrtvých. Jako kdyby vymřelo jedno středně velké město. V přepočtu na milion obyvatel tak Česko nadále zůstává jednou z nejhorších zemí světa, co se počtu zemřelých týče.

Tyto počty mají v průběhu času stoupající a klesající tendenci, v závislosti na počasí, opatřeních a v poslední době i na počtu očkovaných. Vakcíny prokazatelně pomáhají pandemii zkrotit a dostat pod kontrolu nejen počty nakažených, ale zejména těžce nemocných a mrtvých. Začaly tak udávat směr, kterým se svět v příštích měsících vydá.

Zatímco během prvních vln se vědci a lékaři zaobírali otázkou, jakým směrem se bude pandemie nadále vyvíjet, a predikovali několik možných scénářů, nyní je právě díky vakcínám nasnadě, jak bude boj s koronavirovou nemocí pokračovat. 

Ostatně pro příklad nemusíme chodit daleko. Stačí se podívat na Británii, která se rozhodla přistoupit ke covidu jako k chřipce. Není sama a lze očekávat, že podobných států bude přibývat více, což bude další voda na mlýn konspirátorům. Ti totiž kromě jiného například věří, že covid-19 není nebezpečný, nebo dokonce že jde opravdu jen o chřipku, ačkoliv tento nesmysl byl vyvrácen už před mnoha měsíci.

Přesto se britský plán hojně objevuje jak na dezinformačních webech, tak v poměrně početných diskuzních skupinách odpůrců opatření a očkování. Paradoxní je, že Británie za možnost rozvolňování a návratu do normálního života vděčí právě vakcínám, ostatně první dávku tam dostalo už více než 85 % dospělé populace. Ale tato informace už mezi vyznavači dezinformací není populární, a proto se často zamlčuje. Jak typické.

Zatím nezodpovězenou a stále důležitější otázkou ale zůstává, jak přistupovat k lidem, kteří vakcínu odmítají. Pomineme-li osoby, které ze zdravotních důvodů očkovány být nemohou, máme podle různých odhadů zhruba 30 % občanů, kteří vakcíny odmítají. Důvody jsou různé, od falešného přesvědčení, že zrovna jim covid-19 nic neudělá, přes důvěru ve vlastní věk a imunitní systém, až po víru ve fantasmagorické scénáře o čipech ve vakcínách a spojitost s 5G sítěmi. 

Má společnost trpět kvůli lidem věřícím nesmyslům?

Jakkoliv úsměvně a komicky to může znít, opravdu jsou lidé, kteří za covidem a vakcínami vidí jedno velké biotechnologické spiknutí. Výjimkou pak nejsou ani další pojící prvky - myslí si například, že volby amerického prezidenta byly zmanipulované a měl vyhrát Trump, že covid-19 se šíří kontaminovanými testovacími tyčinkami, nebo že na nich po očkování budou držet magnetické předměty. 

Ostatně najít na internetu fotografii, kde lidem drží na hrudi či rameni lžička, není nijak těžké. Fyzikálně zdatní lidé už ví, kam mířím, neboť ne každá lžička a obecně ne každá nerezová ocel je magnetická, ale všechny poměrně úspěšně drží na zpoceném člověku, který zjednodušeně řečeno lepí. 

Na druhou stranu nelze lidem upřít právo na to na sebe přikládat lžičky, právo na to myslet si cokoliv o údajných světových spiknutích, a v neposlední řadě i právo na to se očkovat nenechat. Pak ale nastává otázka, jak k této třetině občanů přistupovat.

To, že neočkovaní lidé mají větší šanci se nakazit a protrpět vážnou formu nemoci s možným rizikem úmrtí, už statistiky prokázaly. Obecně se tedy dá říct, že neočkovaní lidé jsou především hrozbou sami pro sebe, ale pokud se oprostíme od základních lékařských etických zásad, je to jejich volba, jak k nemoci přistoupí.

Druhá věc, která se ale týká nás všech, je dopad na společnost. Už nyní je zřejmé, že aby se povedlo covid-19 zkrotit, musí být proočkovanost v populaci vysoká. Výrazně vyšší, než je nyní. A do tohoto stavu máme zatím daleko, my jako Češi, i my jako lidé.

Některé země přistupují k neočkovaným opatrně, nabízí loterie nebo finanční výhody. Jiným trpělivost došla, očkování v určitých profesích nařizují nebo pro neočkované zavírají bary či dokonce hranice. Je to ale v pořádku? Ano. I ne.

Ústava zaručuje svobodu, ale ne za každou cenu

Odpůrci očkování se často ohání ústavou, a nelze popřít, že právo na svobodu pohybu a další lidské svobody je skutečně zakotveno v Listině základních práv a svobod. Ovšem jen do té míry, kterou povoluje zákon a která nevede k ohrožení ostatních. Jeden z bodů například výslovně uvádí, že "Svoboda pohybu a pobytu je zaručena", tyto svobody ale mohou být omezeny zákonem, "jestliže je to nevyhnutelné pro bezpečnost státu, udržení veřejného pořádku, ochranu zdraví..."

Je však na pováženou, kdo komu skutečně odpírá jeho práva. Teoreticky je možné (ačkoliv rozhodnutí soudy tomu v poslední době příliš nenahrávají), že se na podzim ocitneme ve stejné situaci, jako loni. Počty nakažených budou opět výrazně stoupat a Česko se opět může dostat do nějaké formy lockdownu (proti kterému budou paradoxně nejvíce protestovat právě neočkovaní). Lze predikovat, že mezi nakaženými bude vyšší počet neočkovaných, právě těm pak ale budou moci očkovaní poděkovat za to, že se možná uzavřou jejich oblíbené obchody či restaurace.

"Pokud rozvolníme, v tomto případě to takřka s jistotou povede k tomu, že budeme mít tisíce a možná desetitisíce vážně nemocných a možná až tisíce obětí. Nechci strašit, ale matematika je neúprosná a zkušenost už máme," řekl nedávno Českému rozhlasu biochemik Jan Konvalinka.

"A teď je tady otázka. Etická, možná zčásti právní, určitě morální: jestli kvůli lidem, kteří se vědomě a svobodně rozhodli, že se nenechají naočkovat, celou zemi zastavíme, protože se nám budou plnit nemocnice a budou umírat lidé. Lékaři musí poskytovat péči hlupákům, ignorantům i lidem, kteří jsou nezodpovědní. Otázkou je, jestli to máme my ostatní platit," dodal.

Ač se nad jeho slovy mohou mnozí pobuřovat, ve skutečnosti jen vznesl otázku, která napadá řadu dalších lidí. Jak jako společnost přistupovat k neočkovaným? Opravdu je nutné kvůli nim v případě další vlny opět celou zemi zavírat? Nebo stačí střední cesta, kterou se vydávají některé další státy, a neočkovaným odepřít některé požitky, které zůstanou výhradně pro očkované? Nebo jít cestou Británie a rozvolnit s vědomím, že (především, ale nejen!) neočkovaní mohou opět zaplnit nemocnice?

Nelze zpochybnit, že i očkovaní se mohou nakazit. I očkovaní mohou onemocnět. A i očkovaní mohou s covidem-19 zemřít, byť statistiky dokládají, že jde o velmi nízký počet případů. Od počátku se sice ví, že žádná z vakcín není stoprocentní, data ale nezpochybnitelně ukazují, že míra těžkých případů nemoci a úmrtí u očkovaných opravdu klesá. U neočkovaných se ale příliš nemění a nové mutace naopak ukazují, že nakazit se bude stále snazší.

Jak poté přistupovat k lidem, kteří jdou nemoci naproti tím, že odmítají prevenci? Jakou cestu zvolit? Jít formou plošných opatření, výhod pro očkované, nebo rozvolnění? To je otázka, na kterou bude muset dříve či později někdo najít odpověď. A je více než jasné, že ať už bude jakákoliv, vždy se najde skupina lidí, které se nebude líbit.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) komentář očkování

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Mírová jednání v Istanbulu

Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou ztroskotaly po méně než dvou hodinách

Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která se v pátek po více než třech letech znovu odehrála na neutrální půdě v Istanbulu, skončila dříve, než se očekávalo. Podle Sky News trvaly méně než dvě hodiny a nepřinesly žádný hmatatelný pokrok. Ruská strana přesto označila výsledky rozhovorů za „uspokojivé“ a avizovala pokračování dialogu, ovšem Kyjev a západní lídři zůstávají skeptičtí.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mírová jednání v Istanbulu

Mírová jednání o Ukrajině: Turecko apeluje na okamžité příměří

V pátek se v tureckém Istanbulu uskutečnilo první osobní jednání mezi ruskou a ukrajinskou delegací od jara 2022. Setkání probíhá za předsednictví tureckého ministra zahraničí Hakana Fidana v prezidentském komplexu Dolmabahce a představuje první krok k možnému obnovení mírového dialogu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Prezident Pavel podepsal superdávku

Prezident Petr Pavel v pátek 16. května stvrdil podpisem dva klíčové zákony, které přinášejí zásadní proměnu systému sociální pomoci v České republice. Nově zavedená tzv. „superdávka“ má nahradit několik dosavadních sociálních příspěvků a sjednotit je do jedné dávky. Cílem změn je zvýšit přehlednost systému, zacílit pomoc efektivněji a omezit administrativní zátěž.

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Teritoriální ústupky na Ukrajině? Jsou klíčové pro mír a bohužel i pro plány Putina, varují experti

Vladimir Putin 11. května veřejně vyzval k přímému dialogu mezi Ruskem a Ukrajinou, což okamžitě podpořil americký prezident Donald Trump výzvou na sociálních sítích, aby Zelenskyj tuto nabídku přijal „OKAMŽITĚ“. Následné rozhodnutí ukrajinského prezidenta k jednáním přispělo i společné prohlášení lídrů Velké Británie, Francie, Německa a Polska, které volalo po bezpodmínečném 30denním příměří.

před 6 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

V Istanbulu začalo klíčové jednání USA, Ukrajiny a Turecka. Trump se chce obratem setkat s Putinem

V pátek dopoledne začalo v paláci Dolmabahce v Istanbulu významné třístranné jednání mezi Spojenými státy, Ukrajinou a Tureckem. Hlavními tématy rozhovorů jsou vyhlídky na mírové řešení ruské invaze na Ukrajinu a koordinace mezi západními spojenci a Ankarou. Schůzka se koná za účasti klíčových diplomatických a bezpečnostních představitelů, zatímco v pozadí rezonuje snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa osobně se setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump a Ahmad Šara

Trump setkáním se syrským lídrem vyslal Íránu jasný vzkaz: Jde to i bez vás

Americký prezident Donald Trump se v saúdskoarabském Rijádu nečekaně setkal se syrským přechodným prezidentem Ahmedem al-Šárou jen krátce poté, co přislíbil první kroky ke zmírnění sankcí vůči Damašku. Ačkoliv Bílý dům označil schůzku za pouhou „zdvořilostní návštěvu“, její politický význam je nesporný. Washington tím vysílá silný signál Teheránu, že Spojené státy jsou připraveny jednat s jeho spojenci i bez účasti Íránu.

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Lotyšsko varuje před špióny z Ruska. Zveřejnilo návod, jak je poznat

Lotyšská zpravodajská služba vydala varování, že v zemi mohou působit ruští agenti a sabotéři. Obyvatelům této pobaltské republiky proto nabízí sadu rad, jak takové jedince rozeznat. Podle nové výroční zprávy lotyšské Obranné zpravodajské a bezpečnostní služby (MIDD) mohou být známkami podezření například zanedbaný vzhled, přehnaná zvídavost nebo výbava neobvyklá pro běžné turisty.

před 8 hodinami

Marco Rubio při jednání s ruskou delegací v Rijádu.

První jednání po třech letech. Dnešek může být pro válku na Ukrajině průlomový

Dnešní den může přinést zásadní posun v dlouho stagnujících mírových rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou. Do tureckého Istanbulu totiž dorazily delegace obou válčících stran a očekává se, že se vůbec poprvé po třech letech setkají k přímým jednáním. Na místě je rovněž americký ministr zahraničí Marco Rubio, který se má sejít s vysokými tureckými a ukrajinskými představiteli.

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji 2025: Česko s výraznou převahou vyhrálo nad Maďarskem 6:1

Po úvodních třech výhrách na MS konajícím se mimo jiné v dánském Herningu Češi ve čtvrtek večer nastupují proti papírově nejslabšímu soupeři v rámci skupiny B a čeká se tak, že parta kolem Davida Pastrňáka tak přidají čtvrtou výhru v řadě. Maďaři se však na utkání s Čechy vítězně naladili, když ve svém předešlém zápase nečekaně porazili Kazachstán 4:2. Jediné co trápí Čechy jsou zranění. Do zápasu ještě nenastoupí obránce Tomáš Kundrátek a naopak nově se v sestavě objevuje Adam Klapka, který nahrazuje Jáchyma Kondelíka, pro něhož turnaj předčasně skončil kvůli zlomenině ruky. V brance pak opět bude chytat Daniel Vladař. Jak duel jasného favorita s jasným outsiderem dopadne sledujte třetinu po třetině.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Istanbulské mírové rozhovory: Pomalu, ale přesně podle ruského plánu

Přímé mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, které se po více než třech letech obnovily tento týden v Istanbulu, zatím probíhají v duchu pomalého, opatrného postupu – přesně podle tempa, které si diktuje Moskva. Ačkoliv jednání nepřinesla zásadní průlom, jejich samotná existence je důkazem, že Kyjev se snaží demonstrovat ochotu jednat – především směrem k prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi, jenž podle některých zdrojů vyvíjí tlak na nalezení cesty k příměří.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Norsko blízko senzaci s USA, Dánové se radují z prvních bodů. Slováci udolali Francii, Švédové dominují

Čtyřmi zápasy pokračovalo ve středu právě probíhající mistrovství světa v hokeji v Dánsku a Švédsku. Ve skupině A se nejprve představili Slováci, kteří přes všechny problémy dokráčeli k důležitým třem bodům proti Francii, kterou udolali 2:1. Švédové večer měli cestu za vítězstvím v atraktivním zápase proti Lotyšsku jednodušší, když zvítězili díky větší kvalitě 6:0. Druhý den po sobě mohl zažít turnaj další překvapení. Poté, co v úterý Maďaři zaskočili výhrou nad Kazachstánem, Norsko mohlo ve středu překvapit ještě cennějším skalpem. Přestože s USA prohrávalo vysoko 1:5, duel dostalo do prodloužení, kde Američané rozhodli o svém vítězství. Dánsko se pak radovalo z prvních bodů na turnaji po výhře nad Kazachstánem.

včera

Fiala naznačil, co ODS udělá s odsouzeným starostou Novotným

Občanská demokratická strana bude řešit otázku členství starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, který byl nepravomocně odsouzen ke třem měsícům odnětí svobody za porušení podmínky. Potvrdil to premiér a lídr koalice Spolu pro letošní volby Petr Fiala, který je předsedou strany. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy