Koronavirus dopadl na nízkopříjmové rodiny. Roste počet matek závislých na alkoholu

Koronavirová pandemie zhoršila situaci rodin, které již před krizí patřily mezi nízkopříjmové nebo byly ohrožené sociálním vyloučením. Brněnská nezisková organizace Ratolest zaznamenala negativní dopady především u žen, které jsou často v pozici samoživitelek a pracují v nejvíce postižených sektorech, jako je gastronomie. Trvale se zvyšuje počet klientek, matek, které problémově užívají alkohol, řekla ČTK za Ratolest Anna Kupcová.

I když se každá rodina nachází v jiné životní situaci, existují společné rysy vyplývající z pandemie a z opatření proti jejímu šíření. Jde především o eskalaci závislostí, domácího násilí, zhoršení duševního zdraví nebo finanční potíže vzniklé výpadkem příjmu. Často se to týká žen, které pracovaly bez smlouvy.

V nízkopříjmových rodinách, kdy jeden nebo oba rodiče či živitelé přišli o práci, je problém zajistit základní potřeby či potraviny. V takovém případě většinou pomáhá sbírka. Ratolest Brno rovněž dříve distribuovala roušky či dezinfekce. Nyní rozdává respirátory a radí, kam zajít na bezplatné testy. Ty placené jsou v drtivé většině případů mimo finanční možnosti rodiny. "Často jsme byli svědky situace, kdy klienti a klientky před zavedením povinného testování v průmyslových podnicích chodili do práce, i když měli příznaky onemocnění. Museli se doslova rozhodovat, zda ohrozí své kolegy a kolegyně, nebo budou mít z čeho žít. Pro některé by snížení platu nebo výpověď z práce znamenaly existenční ohrožení," uvedla Kupcová.

U rodin, kde se již dříve objevovala závislost rodičů na návykových látkách, zaznamenala organizace zhoršení. Alkohol pak často funguje jako spouštěč konfliktů. Problematické je v takovém případě i omezení některých podpůrných služeb, jako jsou poradny. "Pozorujeme také zhoršení duševního zdraví v našich klientských rodinách. Zaznamenáváme nárůst depresí, úzkostných stavů, sebevražedných myšlenek a bohužel jsme se již setkali i s pokusem o sebevraždu. Nárůst zaznamenáváme i u domácího násilí. Karanténní opatření, kdy lidé tráví téměř veškerý čas doma, připravuje oběti domácího násilí o možnost uniknout," dodala Kupcová.

Mezi další problémy patří nevhodné vybavení a zázemí pro dálkovou výuku. Často chybí i internetové připojení. "Pouze u minima našich klientských rodin lze říct, že distanční výuku zvládají. Aktuálně není podstatným faktorem přístup k technice, kterou jsme zabezpečovali pomocí veřejné sbírky, ale mnoho dalších překážek. Jsou jimi například neexistující klidný pracovní prostor, rodiče, kteří jsou zaneprázdnění řešením jiných problémů nebo sami látce nerozumí a neumí ji dětem vysvětlit. Jiní rodiče přisuzují vzdělání jen malý význam, nebo se domnívají, že jejich děti nepotřebují k výuce žádnou podporu. Pozorujeme mnoho dětí, které nerozumí probírané látce a po čase se přestanou i úplně distanční výuky účastnit," řekla Kupcová.

Podle organizace rodiny žijící v podmínkách sociálního vyloučení čelí mnoha problémům i za normálních okolností a nyní se jejich životy zhoršují. Kromě výše zmíněného se potýkají i s nedostatkem informací o současné situaci a platných opatřeních.

Související

Mládá dívka

Mezinárodní den žen. Svátek, který zneužil komunistický režim

Mezinárodní den žen má dlouhou historii, vznikl již na počátku minulého století. Jeho původním smyslem bylo upozornění na zrovnoprávnění žen s muži, tuto myšlenku ovšem na dlouhou dobu odsunul do pozadí komunistický režim. Ten totiž nejenom ženská práva, ale všeobecně práva každého člověka značně omezoval, a tak z Mezinárodního dne žen udělal oslavu pracujících údernic budujících socialismus a svátek také využil ke lživé propagandě. 

Více souvisejících

ženy Lidé chudoba Alkohol

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy