Liberec dá seniorům zdarma roušky, Děčín připravuje objekt pro bezdomovce v karanténě

Liberec začne od pondělí všem obyvatelům města starším 65 let vozit do jejich domovů zdarma roušky. O dodání do poštovních schránek se postarají dobrovolníci z Komunitního střediska Kontakt Liberec, úředníci libereckého magistrátu a dobrovolní hasiči. Na webu města o tom informoval mluvčí radnice Jan Král.

"Seniorů je v Liberci přibližně 20.000 a přesně tolik balíčků s rouškou a letákem musíme připravit," uvedl Král. Balíčky budou podle něj seniorům doručovat následující dva týdny. "S výjimkou Velikonočního pondělí," dodal.

Koordinaci zásobování ohrožených skupin ve stotisícovém městě má na starost městská příspěvková organizace, Komunitní středisko Kontakt. Zatím rozdala 12.403 roušek. Získává je od lidí i firem a žádá je, aby v jejich výrobě pokračovali nadále.

"Pokud máte k dispozici roušky, které chcete darovat, budeme vděčni za každou," stojí ve výzvě Kontaktu. Roušky od města kromě seniorů dostávají také zdravotníci, sociální pracovníci, strážníci, policisté či zaměstnanci dopravního podniku.

Děčín připravuje středisko pro lidi bez domova v karanténě

Od Správy státních hmotných rezerv si radnice bezplatně pronajala budovu, kde budou tito lidé umístěni. Objekt bude sloužit pro tyto účely celému okresu. Kapacita budovy je několik desítek lidí. Novinářům to dnes řekl primátor Jaroslav Hrouda (ANO).

V budově v Krokově ulici se nyní připravují lůžka, město zajistí přívod vody do koupelen a na toalety, v případě nutnosti také topení. S provozem zařízení musí souhlasit hygienici.

"Naší prioritou je postarat se nejen o lidi bez domova, ale také chránit zdraví obyvatel našeho města," uvedl Hrouda. Do zařízení bude umístěn člověk bez přístřeší v případě, že bude vykazovat známky nákazy onemocnění COVID-19 a bude chtít strávit noc třeba v azylovém zařízení. "My nemůžeme podstoupit to obrovské riziko, že by takový člověk nakazil desítky lidí včetně našeho personálu, to bychom ochromili celou část této služby, a to si nemůžeme dovolit," uvedl Hrouda. "Toto opatření vnímáme jako ochranné opatření pro ostatní," zdůraznil primátor.

Na přípravě střediska město spolupracuje s krajským úřadem, který zajišťuje základní vybavení, personál a vypracuje režim, v jakém bude zařízení fungovat. Do karanténního střediska patří podle krajského úřadu lidé bez domova, kterým hygienici nařídí karanténu, a to kvůli podezření na onemocnění nebo pro pozitivní test na COVID-19. V objektu se ještě pracuje. "Ale jakmile se objeví první takový člověk, můžeme budovu začít využívat," uvedl primátor.

Na přesun těchto lidí dohlédne městská policie. Děčínští strážníci rozdali bezdomovcům ochranné roušky, které ušila obyvatelka města.

Obdobná střediska jako v Děčíně vzniknou také v Ústí nad Labem a Mostě. Krizový štáb Ústeckého kraje v pátek projednal stav přípravy všech tří objektů. "Zařízení budou využita rovněž pro osoby vykázané policií z místa bydliště kvůli páchání přestupku," uvedl kraj v tiskové zprávě.

Související

Liberec

Policie zasahovala v budově radnice v Liberci

Policie v úterý zasahovala na radnici v Liberci. Konkrétně se jednalo o kriminalisty z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), jejichž zásah potvrdil i primátor Jaroslav Zámečník (SLK). Důvod policejní razie nesdělil. Na magistrátu přesto fungovala všechna pracoviště. 

Více souvisejících

Liberec Děčín Bezdomovci Roušky a respirátory život Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) důchodci, senioři

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy