Manželství pro homosexuály podporují dvě třetiny Čechů, ukázal průzkum

Dvě třetiny dospělých v Česku si myslí, že by gayové a lesby měli mít možnost uzavírat manželství. Čtyři pětiny dotázaných jsou pro, aby si homosexuálové mohli osvojit potomka svého partnera či partnerky. Podle více než 60 procent lidí by měli mít šanci adoptovat i děti z ústavů. Podpora za poslední rok mírně vzrostla. Přibylo také přesvědčených odpůrců, je jich ale menšina.

Ukázal to průzkum agentury Median z konce loňského roku. Výsledky dnes autoři představili na tiskové konferenci.

Manželství pro všechny podporuje 67 % společnosti! Aktuálně z tiskové konference, kde jsou prezentovány tyto a další výsledky výzkumu @MEDIANCZ pro @JsmeFer @praguepride. #LGBT #praguepride pic.twitter.com/8jVXYgfFO0

— MEDIAN (@MEDIANCZ) January 23, 2020

Průzkum se uskutečnil loni v listopadu a prosinci. Zapojilo se do něj přes 1000 lidí nad 18 let z celé ČR. Podle 67 procent z nich by mělo být manželství pro všechny, tedy i pro dvojice mužů či žen. Celkem 78 procent míní, že by měla být možná adopce biologického potomka partnera či partnerky. Podle 62 procent dotázaných by mělo být možné i osvojení dětí z ústavů.

Podpora se za poslední rok zvedla jen mírně, u adopcí z ústavů se pak nezměnila. Výsledky ale ukázaly, že se lidé v názoru utvrdili. Přibylo těch, kteří určitě souhlasí. Méně je naopak těch, kteří by byli spíš pro.

Větší je ale i skupina rozhodnutých odpůrců. Loni bylo rozhodně proti umožnění manželství stejnopohlavním dvojicím 15 procent dotázaných, předloni deset procent. S adopcemi potomků partnera či partnerky určitě nesouhlasilo devět procent dotázaných, předloni šest procent. Proti osvojování dětí z ústavů se loni stavělo 18 procent lidí, v roce 2018 to bylo 13 procent.

Podporu vyjadřují více ženy, mladší lidé a obyvatelé Čech, méně pak muži, starší osoby a lidé z Moravy. Ve všech skupinách je ale zastánců víc než polovina.

Novelu občanského zákoníku s manželstvím pro všechny předložilo 46 poslanců ze šesti sněmovních klubů. Podle nich má změna zajistit gayům a lesbám i jejich dětem stejná práva a důstojnost, jako mají manželé a jejich potomci.

Dolní komora začala předlohu projednávat v listopadu 2018 a vrátila se k ní loni v březnu, úvodní debatu ale dosud neukončila. Sněmovna začala projednávat i protinávrh 37 zákonodárců na výslovné ústavní ukotvení manželství jako svazku muže a ženy. Podle předkladatelů by se tak ochránila rodina.

O manželství pro všechny usiluje iniciativa Jsme fér. Loni v petici na svou podporu získala na 70.000 podpisů. Aktivisté dnes znovu vyzvali zákonodárce, aby novelu občanského zákoníku pustili do dalšího projednávání.

Výzkumná organizace Open For Business (OFB) propočítávala ekonomické dopady manželství pro všechny v různých zemích. Česká ekonomika podle autorů přichází minimálně o 600 milionů korun z neuskutečněných svateb stejnopohlavních dvojic. Diskriminace na pracovišti a nevyužívání potenciálu lesbických žen a gayů může představovat ztrátu dalších minimálně 3,3 miliardy a nejméně miliardu stojí léčba depresí či následků násilí, uvádí OFB.

Podle poslankyně ANO Moniky Červíčkové by výsledky průzkumů mohly pomoci ujasnit zákonodárcům jejich postoj k novelám. "Ocitli jsme se v bizarní situaci. Část společnosti nějaký zákon žádá, většina společnosti ho podporuje, ale Parlament to zablokoval," řekl Pirát František Kopřiva.

Také podle poslance Dominika Feriho (TOP 09) Sněmovna strká hlavu do písku. Věří, že se projednání podaří do programu zařadit už na této schůzi. Také podle šéfa STAN Víta Rakušana by měla dolní komora pustit novelu k projednání do výborů. "Nerozhodovat vůbec je něco, za co bychom si zasloužili být příště nezvoleni," dodal. Podle komunisty Jiřího Dolejše je hra s časem zbytečná a Sněmovna by měla rozhodnout. Novelu označil za emancipační krok, který není pro rodinné právo toxický.

Související

Více souvisejících

Homosexuálové manželství Gayové Lesby průzkumy češi adopce Dominik Feri (TOP 09) Vít Rakušan (STAN) Zdeněk Ondráček

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy