Veřejně přístupná fotografická výstava s názvem Televizi lidem, NE stranám připomene od 11. do 24. ledna na Jungmannově náměstí v Praze 20. výročí televizní krize z přelomu let 2000 a 2001. Výstavu snímků Evžena Janouška, Jana Fišera a Vratislava Hůrky uvede 11. ledna v 16:00 v místě jejího konání protestní shromáždění, které spolek Milion chvilek svolává v souvislosti s děním v Radě České televize (ČT). ČTK o tom dnes informoval mluvčí spolku Jiří-Jakub Zévl.
Na shromáždění vystoupí například Jiří František Potužník, bývalý redaktor ČT a aktivní účastník tehdejších protestů. Vystoupí také autoři fotografií a předseda spolku Milion chvilek Benjamin Roll. Vzhledem k epidemické situaci je počet účastníků shromáždění omezen. Na událost není zvaná široká veřejnost. Protest bude živě přenášen na komunikačních platformách Milionu chvilek.
"Připomínat televizní krizi znamená i připomínat, jaký význam mají nezávislá média v demokratickém systému. Protesty před dvaceti lety zabránily přeměně České televize v hlásnou troubu hegemonů tehdejší politiky," uvedl dnes Zévl.
Události z přelomu let 2000 a 2001 přivedly do ulic desetitisíce lidí a vyústily mimo jiné ve změnu zákonů o veřejnoprávních médiích. Bezprostřední příčinou rozruchu kolem televize před 20 lety bylo odvolání generálního ředitele Dušana Chmelíčka a zejména pak rychlý výběr nového šéfa ČT. Tím televizní rada 20. prosince 2000 zvolila Jiřího Hodače. Proti Hodačovu jmenování do čela celé televize se postavila velká část zaměstnanců zpravodajství, na obrazovce se dokonce objevilo jejich nesouhlasné stanovisko s tímto krokem. Hodač jmenoval ředitelkou zpravodajství bývalou redaktorku Janu Bobošíkovou.
Hodačovy odpůrce podpořili někteří politici, zejména z tehdejší čtyřkoalice a části ČSSD. Vyvrcholení nepřehledné situace na obrazovce pak přišlo 27. prosince večer, když ČT přestala na pokyn Hodače úplně vysílat. Signál veřejnoprávní televize se v éteru znovu objevil až po téměř 23 hodinách po výzvě Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, zpravodajství ale ČT nadále vysílala dvojí. Krizí se začali zabývat také politici a 3. ledna vláda schválila novelu zákona o ČT. Ve stejný den se také v Praze, Brně a Ostravě uskutečnily desetitisícové demonstrace na podporu revoltujících zaměstnanců televize. Hodač dlouho odmítal výzvy k rezignaci. Odchod z čela televize nakonec oznámil 11. ledna 2001. Poslanci 9. února na základě novely zákona zvolili prozatímním ředitelem ČT jejího bývalého zaměstnance Jiřího Balvína.
Rušno je kolem ČT i dnes. Loni 7. prosince se několik desítek lidí sešlo před budovou České televize v Praze na podporu nezávislosti tohoto veřejnoprávního média. Situace v televizní radě, která nedávno odvolala svou dozorčí komisi, podle pořadatelů shromáždění ze spolku Milion chvilek ohrožuje nezávislost a důvěryhodnost České televize. Obdobné akce organizátoři svolali i v dalších českých městech.
"Nezávislost České televize a veřejnoprávních médií obecně je jednou z našich červených čar, tedy krajních mezí, po jejichž překročení musí přijít hlasitá odpověď občanské společnosti. Současná situace v Radě ČT je alarmující, dlouhodobě ji sledujeme a jsme připraveni Českou televizi i nadále bránit," uvedl Benjamin Roll, předseda a mluvčí Milionu chvilek.
Související
Blažek chtěl mluvit na demonstraci za své odvolání, Milion chvilek mu to nedovolil
Milion chvilek dostal pokutu za kampaň v prezidentských volbách
Milion chvilek pro demokracii , Česká televize , Benjamin Roll (Milion chvilek) , Rada České televize
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě