Milion chvilek zahájil výstavu o událostech v ČT před 20 lety

Asi tři desítky lidí přišly dnes na Jungmannovo náměstí v Praze, kde začala výstava fotografií připomínající události v České televizi na přelomu let 2000 a 2001. Uspořádal ji spolek Milion chvilek a vernisáž venkovní expozice spojil s protestem za nezávislost a důvěryhodnost ČT. Před 20 lety proti nově zvolenému vedení ČT protestovala velká část pracovníků zpravodajství a na jejich podporu veřejně vystupovaly tisíce lidí.

Milion chvilek uvádí, že protesty před 20 lety zabránily přeměně České televize v politický nástroj a upozorňuje na situaci v Radě ČT, která je podle spolku alarmující. Rada v listopadu odvolala pětičlennou dozorčí komisi, svůj poradní orgán, jejíž členové na rozdíl od radních mohou nahlížet do všech interních materiálů ČT.

"Chtěl bych zmínit tři fenomény, které se na přelomu let 2000 a 2001 promítly. První je opoziční smlouva (...), druhým odvolání ředitele ČT s tím, že problematické nebylo odvolání, ale to, co následovalo," řekl dnes Jiří František Potužník, bývalý redaktor ČT a aktivní účastník tehdejších protestů. "Výběrové řízení na nového generálního ředitele bylo vypsáno běhen pouhých osmi dnů, volba byla učiněna v neveřejném a velmi krátkém jednání. Nemám dodnes žádné pochybnosti, že ta volba byla fiktivní, že dopředu o postu generálního ředitele nejsilnějšího veřejnoprávního média nerozhodli nezávislí odborníci, ale politici," řekl.

A dodnes podle něj fungují stejné mechanismy, které to umožnily - tedy Radu ČT volí výlučně Poslanecká sněmovna a jen Rada ČT může odvolávat dozorčí komisi, která kontroluje hospodaření ČT. "Což byl i před 20 lety první impulz k odvolání generálního ředitele," řekl.

Výstavu s názvem Televizi lidem, ne stranám pořádá Milion chvilek s kameramanem Evženem Janouškem. Svoje fotografie vystavují ještě další dva kameramani Jan Fišer a Vratislav Hůrka, všichni v některém období své kariéry pracovali pro Českou televizi. Výstava potrvá do 24. ledna.

Události z přelomu let 2000 a 2001 vyústily mimo jiné ve změnu zákonů o veřejnoprávních médiích. Bezprostřední příčinou rozruchu bylo odvolání generálního ředitele Dušana Chmelíčka a zejména pak rychlý výběr nového šéfa ČT. Tím televizní rada zvolila Jiřího Hodače. Proti jeho jmenování do čela televize se postavila velká část zaměstnanců zpravodajství. Hodač jmenoval ředitelkou zpravodajství bývalou redaktorku Janu Bobošíkovou. Ta podle svého vyjádření na facebooku dnes odmítla přijít. Autoři výstavu doplnili krátkými texty či esemeskami z tehdejší doby. Někteří poté, co zjistili, že akci pořádá Milion chvilek, svou ochotu je poskytnout vzali zpět. Text Bobošíkové je na panelu přelepen.

Hodačovy odpůrce podpořili tehdy někteří politici, zejména z tehdejší čtyřkoalice a části ČSSD. Televize přestala 27. prosince večer na pokyn Hodače úplně vysílat; začala až po téměř celém dni, zpravodajství ale nadále vysílala dvojí. Hodač dlouho odmítal z televize odejít, nakonec tak učinil a poslanci 9. února na základě novely zákona zvolili prozatímním ředitelem ČT jejího bývalého zaměstnance Jiřího Balvína.

Související

Pavel Blažek

Blažek chtěl mluvit na demonstraci za své odvolání, Milion chvilek mu to nedovolil

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chtěl dnes odpoledne promluvit na demonstraci spolku Milion chvilek za své odvolání, organizátoři mu to ale neumožnili. Víc než sto účastníků protestu poblíž úřadu vlády na ministra křičelo "hanba" a "demisi" a někteří z nich se podle zpravodajky ČTK za ním vydali k budově úřadu, kam se vrátil. Blažek čelí kritice kvůli setkání s lobbistou a exporadcem prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým a kvůli kauze kupčení s městskými byty v Brně.
Benjamin Roll

Milion chvilek dostal pokutu za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40.000 korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. ČTK to dnes řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. 

Více souvisejících

Milion chvilek pro demokracii Česká televize

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Co přinese první den Trumpa ve funkci? Přehled nařízení, která chce podepsat

Rozsáhlý program exekutivních nařízení Donalda Trumpa zahrnuje řadu kontroverzních a ambiciózních opatření, která plánuje realizovat hned po svém nástupu do úřadu jako 47. prezident Spojených států. Trump označil svůj návrat za „revoluci zdravého rozumu“ a slíbil, že jeho kroky budou „otáčet hlavami“ veřejnosti.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Inaugurační projev Donalda Trumpa Prohlédněte si galerii

Donald Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Vyhlásí nouzový stav a přejmenuje Mexický záliv

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA. Inaugurační den začal bohoslužbou v kostele sv. Jana na náměstí Lafayette Square, historickém místě ve Washingtonu, D.C., po které následovalo tradiční setkání u čaje v Bílém domě, kde ho s Melanii Trumpovou uvítali končící prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová. Po složení prezidentské přísahy přednesl inaugurační projev.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Donald Trump je zpátky u moci. A už začal měnit celý svět

Ještě před tím, než Donald Trump oficiálně převzal úřad, mělo jeho zvolení vliv na globální politiku. Jeho druhé funkční období začíná s dopady, které jsou patrné od Blízkého východu přes Evropu až po Asii. Světoví lídři přizpůsobují své strategie v reakci na očekávané změny v agendě Spojených států, píše BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump couvá. Nová cla zatím neoznámí

Nastupující administrativa Donalda Trumpa podle BBC potvrdila zprávy Wall Street Journalu, že nový prezident sice vydá memorandum, kterým pověří federální úřady, aby přezkoumaly obchodní politiky, ale dnes nebudou oznámeny žádné nové cla. Tento krok naznačuje opatrný přístup k obchodní agendě, přestože jde o jednu z hlavních oblastí Trumpovy kampaně.

před 4 hodinami

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Princi Harrymu začne soud s bulvárem. Bude to začátek konce, píše BBC

Velká právní bitva prince Harryho začne již zítra, pokud se nestane něco naprosto nečekaného, píše britská BBC krátce před začátkem procesu mezi mladším synem krále Karla III. a mediálním domem News Group Newspapers, který zastřešuje deník The Sun. Výsledek soudu může mít nedozírné dopady na obě strany sporu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

The Guardian: Trump je hrozbou. Evropa musí rázně reagovat

Jak by měla Evropa reagovat na hrozby Donalda Trumpa, které mohou destabilizovat globální ekonomiku? Země brzy budou muset přijmout postoj k novým hrozbám, které Trump přináší v oblasti obchodní politiky. I když přechod od volného obchodu s sebou nese rizika, nabízí také hodnotnou příležitost přehodnotit naše zastaralé mezinárodní ekonomické vztahy – pokud dokážeme využít výjimečnost tohoto momentu, píše The Guardian.

před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajina otevřela proti Rusku další frontu. Trumpa

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vsadil na strategii diplomatického lichocení ve snaze získat podporu Donalda Trumpa, který byl znovu zvolen prezidentem Spojených států. Tato taktika, jež není v mezinárodních vztazích neobvyklá, má pro Ukrajinu zásadní význam, neboť země čelí dlouhodobé válce s Ruskem a její schopnost získat americkou podporu zůstává klíčová.

Aktualizováno před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Válka na Ukrajině se může pro USA stát druhým Vietnamem. Jak podle Bannona Trump zareaguje?

Steve Bannon, bývalý hlavní stratég Donalda Trumpa, vyjádřil obavy, že by zapojení USA do války na Ukrajině mohlo skončit obdobně, jako když Richard Nixon převzal odpovědnost za válku ve Vietnamu, což by mohlo být politicky i strategicky osudové. V rozhovoru pro Politico Bannon varoval, že Trump riskuje, že se nechá vtáhnout do konfliktu, pokud neukončí americkou vojenskou pomoc Ukrajině. Podle Bannona hrozí, že spojenectví amerického obranného průmyslu, evropských partnerů a některých vlivných osobností z Trumpova okolí zabrání rychlému ukončení války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy