Ministerstvo průmyslu a Energetický regulační úřad (ERÚ) doporučují, aby lidé co nejrychleji od dodavatelů poslední instance (DPI) přešli ke standardnímu dodavateli energií. Podle vicepremiéra a ministra průmyslu Karla Havlíčka (ANO) pak budou mít lepší cenu či mohou lépe řešit individuální problémy, například skrze splátkové kalendáře.
Zároveň běžní dodavatelé zálohy rozpočítávají na celý rok, zatímco DPI se řídí očekávanou spotřebou na následující půlrok. Havlíček a předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček to řekli na dnešní tiskové konferenci.
Elektřina a plyn výrazně zdražují. Dopadá to na domácnosti i podniky. Nového dodavatele energií si musí hledat 900.000 odběratelů skupiny Bohemia Energy, která skončila. Ukončení činnosti oznámily i další firmy. Lidé mají na nalezení nového dodavatele půl roku. Na tuto dobu je přebírají jiné společnosti, dodavatelé poslední instance. Řada lidí má teď platit násobně vyšší zálohy než dosud.
DPI jsou v případě dodávek elektrické energie v současné době v závislosti na konkrétním regionu společnosti E.ON Energie (jižní části ČR), Pražská energetika (Praha a nejbližší okolí) a ČEZ Prodej (střed a sever ČR). U plynu pak E.ON Energie (Jihočeský kraj), Pražská plynárenská (Praha a nejbližší okolí) a innogy Energie (zbytek ČR).
"Pokud přejdou na standardního dodavatele, on si může kupovat energii na delší období, nikoli na krátké, kdy jsou ceny vysoké, to znamená, že bude mít levnější energii," řekl Havlíček.
Podle Trávníčka ERÚ apeluje na dodavatele energií, aby zákazníkům umožnili individuální dohody o splátkových kalendářích, především, co se týká záloh. Zároveň by dodavatelé měli nabízet i krátkodobé produkty, nikoli jen na dobu dvou či tří let.
Zároveň ministerstvo i ERÚ doporučují využít elektronických nástrojů při přechodu ke standardnímu dodavateli.
Představitelé obou institucí také upozornili na výrazný rozdíl v měsíčních zálohách u DPI a běžného dodavatele. Zatímco běžní dodavatelé zálohy rozpočítávají na celý rok, DPI se řídí očekávanou spotřebou na následující půlrok. "Vzhledem k tomu, že půjde o zimní měsíce, je tato spotřeba o poznání vyšší především u domácností, které elektřinou nebo plynem vytápějí. Přechodem k řádnému dodavateli si zálohy spotřebitelé opět rozloží podle průměru celoroční spotřeby, což sníží jejich výdaje na energie v nadcházejících měsících," uvedl už dříve mluvčí ERÚ Michal Kebort.
Vláda kvůli vysokým cenám energií minulý týden schválila návrh novely zákona, která od 1. ledna příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu DPH na nulu, a to na celý nadcházející rok. Novela zamíří do Sněmovny. Nulová DPH bude platit na elektřinu a plyn také letos v listopadu a prosinci.
Zároveň se kabinet shodl na tom, že domácnosti nebudou od příštího roku platit poplatek za obnovitelné zdroje do výše průměrné spotřeby tří megawatthodin, jde o částku maximálně 1500 korun za rok.
Kabinet také schválil návrh na převedení části peněz z výnosů z prodejů emisních povolenek do státního rozpočtu. Celkově má jít asi o 17 miliard korun, které chce následně použít na zmírnění sociálních dopadů současného zvyšování cen energií. Nyní tyto peníze směřují do Modernizačního fondu. Změna by měla platit pro následující dva roky. Záměr kritizuje Svaz průmyslu a dopravy, podle kterého takový krok dopadne na firmy. Ministerstvo životního prostředí, pod které Modernizační fond patří, to odmítá.
Aktualizováno před 1 hodinou
Související

Kompenzace u cen energií nemají podle ministerstva přesáhnout 200 miliard korun

Na zastropované ceny energií zřejmě dosáhnou i velké firmy
ministerstvo průmyslu , Energetický regulační úřad , Energetika
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 5 minutami

Mimořádná zpráva Ničivé zemětřesení zasáhlo Turecko a Sýrii. Následky jsou katastrofální, zemřelo nejméně 1200 lidí
před 22 minutami

Škody způsobené zemětřesením v Turecku mohou činit až deset miliard dolarů
Aktualizováno před 1 hodinou

Do Turecka odletí hasiči na pomoc při vyhledávání v sutinách. Začala sbírka pro zasažené zemětřesením
před 1 hodinou

Ukrajina hlásí odražení ruských útoků u 14 obcí na východě země
Aktualizováno před 1 hodinou

Počasí: Teploty po ránu klesly hluboko pod nulu, na Kvildě naměřili minus 29
před 1 hodinou

Zahraniční obchod ČR vykázal loni schodek 198,1 miliard
před 1 hodinou

Český průmysl loni vzrostl o 1,7 procenta
před 1 hodinou

Stavební výroba meziročně stoupla o 1,9 procenta
před 2 hodinami

Nehoda trolejbusu v Ostravě: Pět zraněných po nárazu do sloupu
před 2 hodinami

V zemětřesením zasažené části Turecka je i skupina Čechů
před 2 hodinami

Jak si najít přátele? Mladí lidé používají jiné metody, než jejich rodiče
Aktualizováno před 2 hodinami

Matka a sedm dětí zemřely při požáru domu na severu Francie
před 2 hodinami

Pohřešovaná žena z Liberce už není v pátrání. Mohla se stát obětí vraždy
Aktualizováno před 3 hodinami

Hudební ceny Grammy ovládla Beyoncé, pokořila historický rekord
před 4 hodinami

Stálé počasí až do pátku. Předpověď na následující dny se v podstatě nemění
před 9 hodinami

Čtyři migranti zemřeli, když se u řeckého ostrova Leros potopila jejich loď
Aktualizováno před 9 hodinami

Reznikov končí jako ukrajinský ministr obrany, nahrazuje ho Budanov
před 9 hodinami

Kolumbijská armáda potvrdila možný přelet balónu vzdušným prostorem své země
Aktualizováno včera

Fiala jednal se Zemanem. Prezidenta údajně přesvědčil, aby nejmenoval nového šéfa ÚS
Aktualizováno včera
Scholz: Zbraně ze Západu by neměly být použity mimo Ukrajinu, Zelenskyj souhlasí
S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským panuje shoda na tom, že zbraně dodané Západem by neměly být použity k útoku na ruské území. V rozhovoru pro týdeník Bild am Sonntag to uvedl německý kancléř Olaf Scholz. Server The Kyiv Independent mezitím napsal, že o dodávkách vojenské pomoci Ukrajině uvažuje i Izrael. Byl by to obrat v jeho dosavadním postoji.
Zdroj: ČTK