Na rozloučení s Karlem Gottem přišlo přes 20 tisíc lidí, počet čekajících narůstá

Na pražský Žofín dorazilo na poslední rozloučení se zesnulým Karlem Gottem k 17:00 podle organizátorů zhruba 23.000 lidí, počet čekajících ve frontě v posledních hodinách narůstá. Pořadatelé počítali s tím, že až se lidé dostanou z práce, vydají se na Slovanský ostrov, řekla ČTK za úřad vlády Veronika Berníšková. Fanoušci mají možnost se Gottovi u jeho rakve poklonit minimálně do 22:00. V případě velkého zájmu bude Velký sál žofínského paláce otevřený do půlnoci.

Fronta čekajících dosahovala před 17:00 podle zpravodaje ČTK na konec mostu Legií. Lidí přibývalo. "Řady fanoušků zhoustly," potvrdila mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Pořadatelé uvedli, že k 15:00 přišlo na Slovanský ostrov asi 19.000 lidí, o hodinu později jejich počet narostl zhruba o 2400, řekla Berníšková.

"Rozloučení jsem od rána sledovala v televizi, ale dostala jsem se na Žofín až odpoledne, protože můj šéf Gotta nemusí a nedal mi volno," řekla ČTK žena středních let.

Někteří lidé rozloučení uzpůsobili svůj program, i když se ho přímo neúčastnili. "Náš pan učitel byl dnes ve škole už před 06:30, protože se bál, že se kvůli fanouškům Gotta nedostane včas na vyučování," vyprávěl mamince žák nedaleké školy ve Vojtěšské ulici.

Gottovi fanoušci přinášejí k rakvi zesnulého zpěváka stále květiny. Na stupíncích u katafalku i stolech uprostřed místnosti připravených pro odkládání květinových darů jsou kytice naskládány do výšky na sebe. Všechny květy budou po skončení dnešního veřejného rozloučení ještě dva dny vystaveny na novém pietním místě v Kinského zahradě v Praze 5.

Další skromné vzpomínkové místo vzniklo u Nové scény Národního divadla, kde jsou vylepeny Gottovy fotografie, hořící svíčky a jsou tam položeny květiny.

Karel Gott zemřel 1. října před půlnocí ve věku 80 let. Léčil se s akutní leukemií.

Rodina, přátelé a další hosté se s ním rozloučí v sobotu v katedrále sv. Víta na Pražském hradě, kde kardinál Dominik Duka bude od 11:00 sloužit za zpěváka zádušní mši.

Související

Signatář Charty 77 Daniel Kroupa nechce soudit umělce, kteří podepsali Antichartu sloužící k dehonestaci opozice. Rozhovor

Umělci před 45 lety morálně selhali. Z Anticharty se někteří pokoušeli vylhat. Gott sehrál režimu trapnou roli, říká Kroupa

Podlehli tlaku komunistického režimu a nechali se jím ostudně zneužít. Přesně před 45 lety morálně selhali umělci, především herci, když v Národním divadle v pátek 28. ledna 1977 podepsali Antichartu, která dehonestovala opozici, jež na sebe upozornila občanskou iniciativou Charta 77 kritizující systém. O týden později 4. února 1977 v pražském Divadle hudby normalizátory podpořili i textaři, hudebníci a zpěváci včetně Karla Gotta. Někdejší signatář Charty 77 Daniel Kroupa dovede pochopit, že někteří měli vážné důvody k tomu, aby špatný skutek v podobě Anticharty udělali. „Mrzí mě, když se z toho někteří lidé i po letech pokoušeli vylhat a při tom se do té hanebnosti propadali ještě hlouběji. Gott sehrál režimu trapnou roli. Chtěl zpívat, mít se dobře,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý politik Daniel Kroupa.

Více souvisejících

Karel Gott

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy