Nakažených ve Slezsku přibývá jen mírně. Hejtman kritizuje vládu za razantní plošná opatření

V Moravskoslezském kraji přibylo od nedělní aktualizace dat 30 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkově se počet pozitivně testovaných od počátku pandemie navýšil na 4016 lidí, v neděli to bylo 3986 osob.

Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Situací v regionu se dnes zabývá Bezpečnostní rada kraje.

"Stále musím opakovat to, co říkám poslední dny. Nárůsty v okresech Karviná a Frýdek-Místek jsou sice patrné, ale zatím v nich nevidím důvod pro tak razantní plošná opatření v rámci celého kraje. Negativním jevem je nárůst počtu hospitalizovaných, nicméně je to stále hluboko pod kapacitami nemocnic. V každém případě tuto situaci sledujeme," uvedl k datům Vondrák.

Krajská hygienická stanice v pátek rozšířila protiepidemická opatření na celý kraj. V kraji se znovu musí nosit roušky v hromadné dopravě a veřejných vnitřních prostorách. Omezeny jsou návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů, provoz restaurací a barů, hromadné akce i působení takzvaných pendlerů. Na sociálních sítích se už objevila výzva k protestu proti nařízením. Uskutečnit se má dnes od 17:00 na centrálním Masarykově náměstí v Ostravě. Opatření nabyla okamžité platnosti, což vyvolalo vlnu nevole a kritiky.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli řekl, že by ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová měla zvážit setrvání ve funkci. Důvodem je podle něho právě nezvládnutá komunikace.

Data a údaje o nemocných se z různých zdrojů liší, důvodem jsou odlišné způsoby zpracování údajů. Například Krajská hygienická stanice Ostrava eviduje k sobotě v regionu 3682 pozitivně testovaných. Hejtmanství ale dřív poukazovalo na to, že hygienici byli v prodlení se zpracováváním údajů. Hygienici navíc data o nemocných vykazují až v okamžiku, kdy s nimi mají epidemiologické šetření.

Statistika, kterou ke koronaviru zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, zase v regionu k dnešku udává 4029 nemocných od počátku pandemie. Podle dnes aktualizovaných dat chytré karantény roste v regionu počet hospitalizovaných, kterých je aktuálně 55. Počet zemřelých s covidem-19 zůstává neměnný 72 osob, dle statistiky hygieniků 67. 

V pátek v regionu začaly opět plošné testy v OKD, za první den bylo otestováno podle krajské hygieničky Pavly Svrčinové zhruba 750 osob, hygienici už mají k dispozici část výsledků testování a zatím mají čtyři pozitivně testované. Podle posledních údajů zveřejněných hygieniky je ve spojitosti s Dolem ČSM-Sever celkem 764 nakažených osob, u Dolu ČSM-Jih je to 353 lidí.

Hygienici už v pátek oznamovali, že se nákaza znovu dostala do zdravotnických zařízení, například do Městské nemocnice v Ostravě a do nemocnice ve Frýdku-Místku, kde stoupl počet nemocných o pět nových případů, jednalo se o dva pacienty a tři nakažené zaměstnance, celkem je ve frýdecko-místecké nemocnici 16 nakažených.

Související

Více souvisejících

Moravskoslezský kraj Ivo Vondrák (hejtman) Bezpečnostní rada státu život Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Po ruském útoku na Oděsu je nejméně pět mrtvých včetně kojence. Úřady vyhlásily den smutku

Rusové v noci na sobotu zaútočili na jihoukrajinské město Oděsa. Mezi několika mrtvými je také tříměsíční dítě. Administrativa oblasti na jihu Ukrajiny vyhlásila neděli 3. března za den smutku. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy