Nastává nov, Měsíc nebude rušit pozorování zvířetníkového světla

Dnes nastane nov, díky kterému nebude Měsíc rušit pozorování takzvaného zvířetníkového světla. Jev bývá v našich zeměpisných šířkách k vidění kolem rovnodenností. Lidé ho ale spatří jen za jasného počasí a v místech bez světelného znečištění. V druhé polovině března se podmínky k pozorování zhorší, lepší budou v dubnu.

Zvířetníkové nebo zodiakální světlo je sluneční světlo rozptýlené na částicích meziplanetární hmoty v rovině Sluneční soustavy. Částice, s rozměry 0,001 - 0,1 milimetru, pocházejí hlavně z ohonů komet nebo z drcených meteoritů.

Jev získal název kvůli tomu, že jsou tyto částice rozprostřeny zejména v rovině Sluneční soustavy a ekliptiky - světelný kužel se tak promítá na oblohu do zvířetníkových souhvězdí. V období kolem jarní rovnodennosti lze u nás zvířetníkové světlo pozorovat po soumraku nad západním obzorem, kolem rovnodennosti podzimní naopak na východě před rozedněním. Jarní rovnodennost nastane 20. března.

"Zvířetníkové světlo je úkaz vyžadující velmi dobré pozorovací podmínky. Ovlivňuje je svit Měsíce - a náš souputník bude v sobotu v novu, tedy nebude pozorování vůbec rušit. Dalším faktorem je průzračnost vzduchu a tak ti, co bydlí ve vyšší nadmořské výšce, na tom budou lépe," řekl ČTK Pavel Suchan, tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Suchan pozornil, že v posledních desetiletích narůstá světelné znečištění, zvířetníkové světlo je přitom 70x slabší než přezářená obloha ve velkoměstech. "Je tedy třeba vyhledat místo s tmavou oblohou daleko od měst. To při současném uzavření společnosti bude nejsložitější," dodal Suchan. Sám bude jev pozorovat na hvězdárně Astronomického ústavu v Ondřejově.

Suchan také zdůraznil, že nejlepší je vyhlížet zvířetníkové světlo pouhýma očima, člověk tak spatří velkou část oblohy.

"Pokud budete mít letos štěstí a budete mít jasno a tmu, můžete se podívat také na planetu Mars, kterou najdete v prodloužení kužele zvířetníkového světla jako oranžovou 'hvězdičku' blízko hvězdokupy Plejády v souhvězdí Býka. Vlevo od Marsu se nachází podobně oranžová hvězda, tou je ale skutečně hvězda Aldebaran, nejjasnější hvězda v Býku," doporučil Suchan.

A když pozorování zvířetníkového světla teď nevyjde, můžete to zkusit ještě v první polovině dubna. Podmínky se však budou rychle zhoršovat," uzavřel.

Související

Více souvisejících

měsíc vesmír, Měsíc

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno před 11 hodinami

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy