Nastává nov, Měsíc nebude rušit pozorování zvířetníkového světla

Dnes nastane nov, díky kterému nebude Měsíc rušit pozorování takzvaného zvířetníkového světla. Jev bývá v našich zeměpisných šířkách k vidění kolem rovnodenností. Lidé ho ale spatří jen za jasného počasí a v místech bez světelného znečištění. V druhé polovině března se podmínky k pozorování zhorší, lepší budou v dubnu.

Zvířetníkové nebo zodiakální světlo je sluneční světlo rozptýlené na částicích meziplanetární hmoty v rovině Sluneční soustavy. Částice, s rozměry 0,001 - 0,1 milimetru, pocházejí hlavně z ohonů komet nebo z drcených meteoritů.

Jev získal název kvůli tomu, že jsou tyto částice rozprostřeny zejména v rovině Sluneční soustavy a ekliptiky - světelný kužel se tak promítá na oblohu do zvířetníkových souhvězdí. V období kolem jarní rovnodennosti lze u nás zvířetníkové světlo pozorovat po soumraku nad západním obzorem, kolem rovnodennosti podzimní naopak na východě před rozedněním. Jarní rovnodennost nastane 20. března.

"Zvířetníkové světlo je úkaz vyžadující velmi dobré pozorovací podmínky. Ovlivňuje je svit Měsíce - a náš souputník bude v sobotu v novu, tedy nebude pozorování vůbec rušit. Dalším faktorem je průzračnost vzduchu a tak ti, co bydlí ve vyšší nadmořské výšce, na tom budou lépe," řekl ČTK Pavel Suchan, tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Suchan pozornil, že v posledních desetiletích narůstá světelné znečištění, zvířetníkové světlo je přitom 70x slabší než přezářená obloha ve velkoměstech. "Je tedy třeba vyhledat místo s tmavou oblohou daleko od měst. To při současném uzavření společnosti bude nejsložitější," dodal Suchan. Sám bude jev pozorovat na hvězdárně Astronomického ústavu v Ondřejově.

Suchan také zdůraznil, že nejlepší je vyhlížet zvířetníkové světlo pouhýma očima, člověk tak spatří velkou část oblohy.

"Pokud budete mít letos štěstí a budete mít jasno a tmu, můžete se podívat také na planetu Mars, kterou najdete v prodloužení kužele zvířetníkového světla jako oranžovou 'hvězdičku' blízko hvězdokupy Plejády v souhvězdí Býka. Vlevo od Marsu se nachází podobně oranžová hvězda, tou je ale skutečně hvězda Aldebaran, nejjasnější hvězda v Býku," doporučil Suchan.

A když pozorování zvířetníkového světla teď nevyjde, můžete to zkusit ještě v první polovině dubna. Podmínky se však budou rychle zhoršovat," uzavřel.

Související

Více souvisejících

měsíc vesmír, Měsíc

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 47 minutami

před 56 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy