Aktuálně platné opatření ministerstva zdravotnictví o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách není náležitě odůvodněné, Nejvyšší správní soud (NSS) dnes proto opatření zrušil. Zásah má odloženou účinnost, vstoupí v platnost za tři dny od právní moci rozsudku, tedy od jeho doručení oběma stranám. Ministerstvo tak bude mít čas reagovat a odůvodnění případně doplnit.
Podle NSS úřad dosud "systematicky ignoruje" jeho rozhodování. Příště už by tak soud mohl rušit opatření hned, bez odkladu, který přiznal dnes. Verdikt je dostupný na úřední desce.
NSS už dříve vynesl dvě podobná rozhodnutí. Ministerstvu opakovaně vytýkal nedostatky v odůvodnění obdobných opatření. Konkrétně se mělo vypořádat například s otázkou dopadů dlouhodobého nošení respirátorů a také s tím, zda nemohou v některých individuálních případech zdravotní rizika nošení respirátoru převýšit přínosy ochrany dýchacích cest jako prevence šíření koronaviru. Soud žádal doplnit také odkazy na odborné studie. Ministerstvo ale podle NSS většinu nedostatků neodstranilo.
"V právním státě není možné, aby moc výkonná nerespektovala jasně vyjádřený názor soudu a kladla překážky moci soudní při dbání na dodržování zásad demokratického právního státu, který je založen na úctě k právům a svobodám člověka a občana. Soud po ministerstvu pouze vyžaduje naplnění požadavků na odůvodnění, které jasně stanoví pandemický zákon. Přesto tomuto požadavku není ministerstvo schopno dostát," uvedl soudce Petr Mikeš.
Soud zvažoval, zda nemá zrušit opatření s okamžitou účinností nebo dokonce zpětně. Povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách by tak ze dne na den padla, a to včetně třeba návštěv ve zdravotnických zařízeních nebo sociálních službách. Proto ministerstvu poskytl krátký čas na zjednání nápravy.
"Soud si uvědomuje, že je nežádoucí, aby daná povinnost nebyla stanovena ani pro velmi rizikové situace po určitou dobu vůbec. K tomuto řešení však bohužel ministerstvo zdravotnictví soud postupně tlačí, jestliže přes opakované konkrétní výtky soudu není schopno napravit nedostatky. Takový postup proto nelze do budoucna vyloučit, neboť soud nebude mít jinou možnost, jak ministerstvo přimět k respektování jasně vyjádřeného právního názoru,“ doplnil Mikeš.
Podle NSS má opakované nerespektování závěrů soudu za následek právní nejistotu. Důsledkem jsou také zbytečně vynaložené náklady státu na prohrané soudní spory a zahlcování systému správního soudnictví, kdy NSS opakovaně poukazuje na stejná pochybení.
Pisatelem návrhu, jemuž dnes soud vyhověl, je muž, který trpí dlouhodobým onemocněním dýchací soustavy. Nošení respirátoru mu způsobuje obtíže. Zároveň má vysokou hladinu protilátek po prodělaném onemocnění covid-19. Tvrdí, že nošení respirátoru jej ohrožuje na zdraví více než jeho nenošení.
Ministerstvo zdůvodní opatření o respirátorech podle verdiktu NSS
Ministerstvo zdravotnictví doplní odůvodnění opatření o nošení respirátorů ve vnitřních prostorech podle požadavků Nejvyššího správního soudu (NSS). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) novinářům řekl, že si neumí představit, že by v Česku neplatilo. Soud dnes opatření zrušil kvůli nedostatečnému odůvodnění. Vojtěch uvedl, že opatření není ve světě žádnou výjimkou a je otázkou, jak podrobné zdůvodnění už bude soudu stačit.
"Požádal jsem kolegy, aby to zanalyzovali, aby to odůvodnění, které musíme doplnit do tří dnů, skutečně odpovídalo těm předchozím rozsudkům," řekl Vojtěch. Nedokáže si představit, že by opatření o zakrývání dýchacích cest neplatilo. "Soud také neřekl, že to opatření jako takové je špatně, že bychom ho nemohli udělat. Řekl, že je problém v odůvodnění, což je myslím ta lepší varianta. Dal nám tři dny, abychom to doplnili. A to musíme udělat," shrnul ministr.
NSS opatření vyčetl, že není řádně odůvodněné. Jeho rozhodnutí vstoupí v platnost za tři dny od právní moci rozsudku, tedy od jeho doručení oběma stranám. "Je otázka, jaká je ta míra zdůvodnění, která bude už soudu stačit. Nevím, jestli se to dá exaktně nastavit," konstatoval Vojtěch.
Ochrana dýchacích cest je povinná prakticky po celém světě, doplnil ministr. "Není to tak, že by byla ČR nějakou anomálií. Je to zásadní protiepidemické opatření, které doporučuje Světová zdravotnická organizace a další. Říkat, že je to extenzivní, myslím, neobstojí v mezinárodním srovnání," zdůraznil.
Ministerstvo zdravotnictví na twitteru dodalo, že rozhodnutí respektuje. "Ministerstvo považuje za zcela klíčové, aby za současné situace, kdy v ČR ještě není dostatečná úroveň proočkovanosti a dochází k šíření nakažlivých mutací, byla povinnost ochrany úst a nosu ve vnitřních prostorách a prostředcích hromadné dopravy zachována," uvedl úřad.
Vojtěch zatím neví, zda kvůli úpravě bude nutné svolat jednání vlády. "Nebude se měnit ten normativní text, nebude to nové opatření, bude se měnit pouze odůvodnění. Musíme probrat s právníky, jestli je nutné, aby pouze odůvodnění probírala vláda," uvedl. Pokud to ministerstvo bude považovat za nutné, požádá Vojtěch premiéra Andreje Babiše (ANO) o mimořádné jednání kabinetu.
Vojtěch před měsícem řekl, že na ministerstvu zahájil interní audit, který prověří způsob přijímání protikoronavirových opatření. Už do té doby označily totiž soudy opatření za nezákonná v 17 případech. "Doposud to byly skutečně opatření, která byla staršího data, zejména z dubna, toto je poměrně čerstvé opatření a určitě ho auditoři zahrnou," uvedl ministr. Výsledky auditu zatím nemá, chtěl by je ale v řádu týdnů. "Abychom mohli udělat nějaké opatření, aby se to nestávalo," řekl.
Související

České eurovolby mají definitivně potvrzené výsledky. Kolář bude europoslancem

Klaus definitivně bez pokuty za projev bez roušky. NSS potvrdil její zrušení
Nejvyšší správní soud , Roušky a respirátory , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
včera

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu
včera

První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland
včera

V Itálii se zřítila lanovka s lidmi, několik mrtvých
včera

Západ uděláme opět velkým, prohlásila Meloniová v Bílém domě. Zabíjení musí přestat, vzkázal Trump Rusku
včera

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu
včera

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví
včera

Mariupol pod ruskou okupací: Vyvlastňování majetku, nátlak a ztráta identity
včera

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj
včera

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni
včera

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu
včera

Už se neptáme zda, ale kdy. Jak nový objev změní chápání existence mimozemského života?
včera

Našlo lidstvo mimozemský život? Teplý oceán na exoplanetě podle vědců zřejmě překypuje životem
včera

Trumpovo zmrazení pomoci paralyzuje Blízký východ. Stabilita se hroutí, spojenci se na USA už nemohou spolehnout
včera

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích
včera

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě
včera

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica
včera

Tragická nehoda v Praze. Tramvaj srazila chlapce, oživit se ho nepodařilo
včera

Trump na poslední chvíli zablokoval izraelský útok na Írán, zjistil prestižní deník
včera

Američané budou v Paříži jednat s Evropany o ukončení války. Na Rubia čeká Macron
včera
Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě
Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.
Zdroj: Jakub Jurek