Odbory kritizují zmrazení platů hygieniků nebo nezdravotníků v nemocnicích

Odbory kritizují, že zdravotníkům na nižších pozicích a pracovníkům v sociálních službách porostou platy jen o 700 korun místo dříve slíbených 1400 korun. Vadí jim také zmrazení platů pro hygieniky, kteří jsou státními úředníky, a nezdravotnické pracovníky nemocnic. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Vyjádření ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje. Lékařům pracujících v hygienické službě ale platy přesto stoupnou asi o 15.000 korun, odměna se jim bude vypočítávat podle jiných tabulek.

Vláda ve středu rozhodla o růstu platů pro příští rok, zdravotníkům porostou o šest procent, učitelům o dvě procenta a ostatním státním zaměstnancům většinou o 700 korun. Státním úředníkům a ústavním činitelům platy příští rok neporostou.

"Za velmi rizikové v našem resortu považujeme zvláště nezvýšení platů zaměstnancům hygienické služby. Jejich role je v boji s pandemií nemoci covid-19 nezastupitelná a motivace velmi nízká," uvedl svaz. Hygienické stanice zaměstnávají 2300 lidí, loni stoupl počet jejich pracovníků o 134 tabulkových míst. Na zvýšení platů lékařů pracujících na krajských hygienách a ve Státním zdravotním ústavu ministerstvo ve svém rozpočtu počítá se 17,2 miliony korun. Dojde totiž ke zrušení speciálních platových tabulek, které jejich odměny dříve stanovily.

Podle nich jsou lékaři pracující v orgánech ochrany veřejného zdraví zařazení do jedenácté až šestnácté platové třídy, které se ještě dál dělí podle doby praxe v oboru. Po nástupu mají plat 36.770 až 52.630 korun měsíčně, nad 60.000 korun se dostanou v nejvyšší třídě po devíti letech, nad 70.000 po 27 letech praxe. Průměrný plat lékaře u akutního lůžka byl přitom vyšší než 88.000 korun.

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že jejich tarify by se tak měly zvýšit asi o 15.000 korun. S dosavadními platy byl v některých regionech problém nově zřízená místa na hygienických stanicích obsadit.

Odborům také vadí to, že zdravotníkům v sedmé platové třídě, jako jsou ošetřovatelky nebo sanitáři, se tarifní plat zvýší jen o 700 korun místo dohodnutých 1400 korun. "Za ještě horší považujeme nezvýšení platů nezdravotníků. Uklízečky, kuchaři, údržbáři a také technicko-hospodářští pracovníci už ani vloni neměli zvýšené platy," napsaly dále odbory.

Vládu proto vyzývají k přehodnocení svých návrhů a chtějí jednat s managementy nemocnic o kolektivních smlouvách, které by zajistili navýšení slibované předchozí vládou.

Většině zdravotníků porostou platy o šest procent, což vychází z dohody se zdravotními pojišťovnami, které rozdělují peníze z veřejného zdravotního pojištění. Průměrný plat ve veřejné sféře byl loni 39.782 korun, průměrná mzda v soukromém sektoru byla o 931 korun nižší. Meziroční růst byl kolem pěti procent. Lékaři působící v akutní lůžkové péči loni brali v průměru 92.099 Kč hrubého měsíčně, zdravotní sestry průměrně 51.976 korun. Příjmy zdravotníků loni výrazně ovlivnila pandemie, bylo víc přesčasů i odměny za covid-19. V zařízeních, které neprovozuje stát, se vyplácejí smluvní mzdy, jsou řádově o tisíce nižší.

Související

Peníze, ilustrační fotografie. Komentář

Když se rozzlobíme, snížíme i inflaci. Data to jasně ukazují

Taky vám vadí, že dnes lidé nechtějí, nebo snad nedokážou slyšet dobré zprávy? Anebo je to celé jinak? Možná jsou všichni kvůli všemožným slibům, které se nakonec nenaplnili tak otrávení a otupělí, že i když zazní nějaká příznivá zpráva, je nám to jedno. Ale máte pravdu, není radno se veselit dřív, než se něco příznivě očekávaného po slibech opravdu stane. A platí to i o nedávném prohlášení guvernéra ČNB Aleše Michla. Ten řekl, že meziroční inflace by do tří měsíců měla klesnout pod deset procent. 

Více souvisejících

Odbory hygienici nemocnice mzdy / platy

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Veronika Bílková

15 let po zákazu kazetová munice dál zabíjí civilisty. Expertka na humanitární právo popsala důvody

Uplynulo více než 15 let od chvíle, kdy se více než stovka zemí z celého světa, včetně České republiky, na konferenci v irském Dublinu dohodla na přijetí Úmluvy o zákazu použití kazetové munice. Důvod, proč se v centru pozornosti ocitl tento typ zbraní, který do okolí rozptyluje velké množství menších náloží, spočívá v ničivých dopadech jejich užití na civilisty, vysvětluje profesorka Veronika Bílková v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že navzdory rychlému sjednání a přijetí dohody zůstávají stranou hlavní vojenské mocnosti, což představuje hlavní důvod, proč je kazetová munice nadále používána v ozbrojených konfliktech, včetně toho na Ukrajině, kde ji masivně využívá ruská armáda.      

včera

Max Verstappen v Bahrajnu, 2023

F1: VC Španělska a Verstappen opět školil konkurenty. Mercedes všechny překvapil

Max Verstappen z týmu Red Bull v grandiózním vystoupení ovládl Velkou cenu Španělska a navýšil tak svůj náskok v celkovém pořadí mistrovství světa Formule 1. V dramatickém souboji o druhé místo se mezi sebe pustili oba jezdci týmu Mercedes, britská ikona Lewis Hamilton a mladý talent George Russell. Nakonec to byl Hamilton, kdo se přes svého kolegu prosadil a dojel na druhé pozici.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

včera

včera

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

včera

včera

Rusko v noci opět ostřelovalo Ukrajinu. Zemřelo dvouleté dítě

Při ruském útoku v jihovýchodním ukrajinském městě Dněpr bylo zraněno více než dvacet lidí a zemřelo teprve dvouleté dítě. Informuje o tom Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy