Opatření v polském pohraničí postrádají logiku. Češi se jezdí k sousedům stříhat i nakupovat

Lidovci upozorňují, že současná zpřísněná vládní opatření proti šíření nemoci covid-19 postrádají v polském pohraniční smysl, když u severních sousedů v omezeném režimu fungují obchody, knihovny, stejně jako služby kadeřníka anebo kosmetičky. „Není proto divu, že čím dál více Čechů jezdí za polské hranice využít omezené služby či pořídit zboží, které je u nás nyní nedostupné. Současná zpřísněná vládní nařízení jsou v polském pohraničí tedy naprosto nelogická. A v Polsku přitom nedochází k tak silnému šíření nákazy jako tady,“ říká místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Češi žijící v polském pohraničí přiznávají, jak jim přijde humorné, že ve své zemi nemohou kvůli vládním zpřísnění využít služeb i nákupu některého zboří, aby ušli několik metrů a vše pořídili v Polsku, které funguje v omezeném módu. „U nás s nadsázkou říkáme, že kdo chce, aby se u nás nakupovalo a očkovalo jako v Polsku, musí jet do Polska. Naše rodina přejde most a pokud máme negativní test, tak máme dvanáctihodinový limit, abychom si stihli nakoupit anebo se bez karantény nechat ostřihat v tamních kadeřnictvích,“ vypráví Markéta Vyvlečková z Českého Těšína. Podotýká, že v Polsku i během koronavirové pandemie fungují všechny druhy obchodů i některé služby. „Kromě kadeřnictví jsou to například i kosmetické salóny. Povinné jsou však dezinfekce, roušky, rozestupy a omezení jedné osoby na 15 metrů čtverečních prostoru obchodu,“ dodává Vyvlečková.

Šéf strany Jurečka vyzývá vládu k inspiraci

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky by se mohla česká vláda v Polsku v mnohém inspirovat, protože očividně řada věcí v sousední zemi funguje a nedochází k takovému šíření nákazy koronaviru jako u nás. „Po Tchaj-wanu, Jižní Koreji a dalších zemích zde tak máme i přímo sousední zemi, kterou bychom se měli inspirovat, jak situaci řešit. Češi by tak nemuseli riskovat a přejíždět hranice kvůli koupi bot starším dětem, což u nás momentálně jde jen obtížně. Nákupy obuvi přes internet jsou nepraktické,“ míní Jurečka, který připomíná, že lidovci v minulosti vládě také opakovaně navrhovali, aby v MHD byl povinný respirátor, což je opatření zavedené lidovci v Rakousku.

Současná situace v polském pohraničí přijde naprosto nelogická europoslanci Tomáši Zdechovskému. „Nová vládní opatření tak u polských hranic nemají vůbec žádný význam, když Čechům stačí doslova několik kroků pěšky, aby dětem i sobě nakoupili vše, co potřebují a ještě se nechali ostříhat. A paradoxní je, že v Polsku přitom nedochází k tak silnému šíření nákazy jako tady,“ tvrdí  Zdechovský, podle kterého dnes například neexistuje hranice mezi Náchodem a polským městem Kudowa Zdroj.

Lidovci vládě opakovaně navrhli pomoc s chytrou karanténou a vyslali své odborníky do krizového štábu. „Opakovaně každý týden s koaličními kolegy z TOP 09 nebo ODS představujeme své návrhy na řešení současné situace v rámci AntiCovid týmu. Snažíme se hlavně pomáhat a nikoli jen kritizovat,“ konstatuje Zdechovský.

Poláci si běžně nakoupí veškeré oblečení i boty

KDU-ČSL názorně ukazuje, jak funguje Polsko v době koronavirové pandemie oproti České republice, kde je téměř vše uzavřeno. Opatření jsou momentálně platná k poslednímu lednovému dni.

Kultura: divadla, kina, muzea, umělecké galerie, komunitní centra jsou pozastaveny.Knihovny: omezení jedné osoby na 15 metrů čtverečních prostoru, je nutné dodržovat vzdálenost nejméně 1,5 metru Náboženská setkávání: v kostelích je limit lidí – maximálně jedna osoba na 15 m2, opět je nutné dodržovat vzdálenost nejméně 1,5 metru Svatby, svaté přijímání, slavnosti, noční kluby, diskotéky: platí zákaz, výjimku mají sportovní taneční kluby. Veletrhy, výstavy, kongresy a konference: mohou se konat pouze online. Vzdělávání: žáci 1. až 3. ročníku základních škol navštěvují školu prezenčně. Studenti středních škol, studenti institucí dalšího vzdělávání a středisek odborného vzdělávání se učí distančně. Mateřské školy a školky jsou otevřeny. Nákupní centra a velkoobchody: činnost velkých nákupních center je omezena. Jsou otevřené pouze některé služby pro každodenní život, například kadeřnické, kosmetické a lékařské služby. Zůstávají otevřené také lékárny, obchody s potravinami, kosmetika, toaletní potřeby a čisticí prostředky, renovace a stavební výrobky, předměty pro zvířata, noviny nebo knihy, nábytek. Jsou otevřeny obchodní domy se stavebními materiály a zbožím (obdobné jako u nás OBI, Hornbach), obchody s nábytkem také (IKEA). I všechny ostatní obchody jsou otevřené a lze koupit veškeré oblečení, obuv, spotřební materiál, zlatnictví, hodinářství. Obchody nejsou ničím omezovány. Platí zde pouze zákaznický limit jedna osoba/ 10 m2 v obchodech do 100 m2 a 1 osoba/ 15 m2 - v obchodech nad 100 m2. Restaurace: fungují pouze přes výdejní okénko, restaurace v hotelích fungují s donáškou na pokoj. Kadeřnictví, kosmetika, tetování: po celé zemi fungují v sanitárním režimu kosmetické salony, tetovací salony, kadeřnictví a kosmetičky, manikúra, pedikúra. Hotely: aktivita hotelů je omezená. Ubytovací zařízení jsou dostupná například pouze pro zdravotníky, pečovatele, řidiče, piloty a posádku letadla, trenéry a hráče (sportovní soustředění), účastníky trestního, občanského a soudního správního řízení, pro členy diplomatických misí, konzulárních úřadů a zástupce mezinárodních organizací, novináře. Pracovní cesty zaměstnanců jsou povoleny. Sport a rekreace: činnosti bazénů, aquaparků, tělocvičen, klubů a fitness center jsou pozastaveny. Výjimkou jsou bazény, tělocvičny a kluby a fitness centra působící v subjektech provádějících lékařské činnosti určené pro pacienty a pro členy národního týmu polských sportovních svazů. Od 28. prosince 2020 do 31. ledna 2021 jsou také uzavřeny sjezdovky.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Polsko Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Obchody

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 5 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy