Opatření v polském pohraničí postrádají logiku. Češi se jezdí k sousedům stříhat i nakupovat

Lidovci upozorňují, že současná zpřísněná vládní opatření proti šíření nemoci covid-19 postrádají v polském pohraniční smysl, když u severních sousedů v omezeném režimu fungují obchody, knihovny, stejně jako služby kadeřníka anebo kosmetičky. „Není proto divu, že čím dál více Čechů jezdí za polské hranice využít omezené služby či pořídit zboží, které je u nás nyní nedostupné. Současná zpřísněná vládní nařízení jsou v polském pohraničí tedy naprosto nelogická. A v Polsku přitom nedochází k tak silnému šíření nákazy jako tady,“ říká místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Češi žijící v polském pohraničí přiznávají, jak jim přijde humorné, že ve své zemi nemohou kvůli vládním zpřísnění využít služeb i nákupu některého zboří, aby ušli několik metrů a vše pořídili v Polsku, které funguje v omezeném módu. „U nás s nadsázkou říkáme, že kdo chce, aby se u nás nakupovalo a očkovalo jako v Polsku, musí jet do Polska. Naše rodina přejde most a pokud máme negativní test, tak máme dvanáctihodinový limit, abychom si stihli nakoupit anebo se bez karantény nechat ostřihat v tamních kadeřnictvích,“ vypráví Markéta Vyvlečková z Českého Těšína. Podotýká, že v Polsku i během koronavirové pandemie fungují všechny druhy obchodů i některé služby. „Kromě kadeřnictví jsou to například i kosmetické salóny. Povinné jsou však dezinfekce, roušky, rozestupy a omezení jedné osoby na 15 metrů čtverečních prostoru obchodu,“ dodává Vyvlečková.

Šéf strany Jurečka vyzývá vládu k inspiraci

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky by se mohla česká vláda v Polsku v mnohém inspirovat, protože očividně řada věcí v sousední zemi funguje a nedochází k takovému šíření nákazy koronaviru jako u nás. „Po Tchaj-wanu, Jižní Koreji a dalších zemích zde tak máme i přímo sousední zemi, kterou bychom se měli inspirovat, jak situaci řešit. Češi by tak nemuseli riskovat a přejíždět hranice kvůli koupi bot starším dětem, což u nás momentálně jde jen obtížně. Nákupy obuvi přes internet jsou nepraktické,“ míní Jurečka, který připomíná, že lidovci v minulosti vládě také opakovaně navrhovali, aby v MHD byl povinný respirátor, což je opatření zavedené lidovci v Rakousku.

Současná situace v polském pohraničí přijde naprosto nelogická europoslanci Tomáši Zdechovskému. „Nová vládní opatření tak u polských hranic nemají vůbec žádný význam, když Čechům stačí doslova několik kroků pěšky, aby dětem i sobě nakoupili vše, co potřebují a ještě se nechali ostříhat. A paradoxní je, že v Polsku přitom nedochází k tak silnému šíření nákazy jako tady,“ tvrdí  Zdechovský, podle kterého dnes například neexistuje hranice mezi Náchodem a polským městem Kudowa Zdroj.

Lidovci vládě opakovaně navrhli pomoc s chytrou karanténou a vyslali své odborníky do krizového štábu. „Opakovaně každý týden s koaličními kolegy z TOP 09 nebo ODS představujeme své návrhy na řešení současné situace v rámci AntiCovid týmu. Snažíme se hlavně pomáhat a nikoli jen kritizovat,“ konstatuje Zdechovský.

Poláci si běžně nakoupí veškeré oblečení i boty

KDU-ČSL názorně ukazuje, jak funguje Polsko v době koronavirové pandemie oproti České republice, kde je téměř vše uzavřeno. Opatření jsou momentálně platná k poslednímu lednovému dni.

Kultura: divadla, kina, muzea, umělecké galerie, komunitní centra jsou pozastaveny.Knihovny: omezení jedné osoby na 15 metrů čtverečních prostoru, je nutné dodržovat vzdálenost nejméně 1,5 metru Náboženská setkávání: v kostelích je limit lidí – maximálně jedna osoba na 15 m2, opět je nutné dodržovat vzdálenost nejméně 1,5 metru Svatby, svaté přijímání, slavnosti, noční kluby, diskotéky: platí zákaz, výjimku mají sportovní taneční kluby. Veletrhy, výstavy, kongresy a konference: mohou se konat pouze online. Vzdělávání: žáci 1. až 3. ročníku základních škol navštěvují školu prezenčně. Studenti středních škol, studenti institucí dalšího vzdělávání a středisek odborného vzdělávání se učí distančně. Mateřské školy a školky jsou otevřeny. Nákupní centra a velkoobchody: činnost velkých nákupních center je omezena. Jsou otevřené pouze některé služby pro každodenní život, například kadeřnické, kosmetické a lékařské služby. Zůstávají otevřené také lékárny, obchody s potravinami, kosmetika, toaletní potřeby a čisticí prostředky, renovace a stavební výrobky, předměty pro zvířata, noviny nebo knihy, nábytek. Jsou otevřeny obchodní domy se stavebními materiály a zbožím (obdobné jako u nás OBI, Hornbach), obchody s nábytkem také (IKEA). I všechny ostatní obchody jsou otevřené a lze koupit veškeré oblečení, obuv, spotřební materiál, zlatnictví, hodinářství. Obchody nejsou ničím omezovány. Platí zde pouze zákaznický limit jedna osoba/ 10 m2 v obchodech do 100 m2 a 1 osoba/ 15 m2 - v obchodech nad 100 m2. Restaurace: fungují pouze přes výdejní okénko, restaurace v hotelích fungují s donáškou na pokoj. Kadeřnictví, kosmetika, tetování: po celé zemi fungují v sanitárním režimu kosmetické salony, tetovací salony, kadeřnictví a kosmetičky, manikúra, pedikúra. Hotely: aktivita hotelů je omezená. Ubytovací zařízení jsou dostupná například pouze pro zdravotníky, pečovatele, řidiče, piloty a posádku letadla, trenéry a hráče (sportovní soustředění), účastníky trestního, občanského a soudního správního řízení, pro členy diplomatických misí, konzulárních úřadů a zástupce mezinárodních organizací, novináře. Pracovní cesty zaměstnanců jsou povoleny. Sport a rekreace: činnosti bazénů, aquaparků, tělocvičen, klubů a fitness center jsou pozastaveny. Výjimkou jsou bazény, tělocvičny a kluby a fitness centra působící v subjektech provádějících lékařské činnosti určené pro pacienty a pro členy národního týmu polských sportovních svazů. Od 28. prosince 2020 do 31. ledna 2021 jsou také uzavřeny sjezdovky.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Polsko Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Obchody

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy