Olomoucký krajský soud dnes pravomocně potrestal ročním trestem s dvouletým podmíněným odkladem někdejšího primáře šumperské nemocnice Vladimíra Štěpána za smrt pacienta. Na dva roky mu také zakázal působit ve funkci. Štěpán s vinou nesouhlasil, jeho odvolání ale soud zamítl. Za usmrcení z nedbalosti byl potrestán podmínkou také další lékař Tomáš Řezáč, verdikt šumperského okresního soudu však přijal a jeho rozsudek tak nabyl již dříve právní moci.
"Trest je symbolický, je ukládán na samé spodní hranici trestní sazby. Zákaz činnosti byl uložen pouze pro výkon funkce primáře, shovívavost soudu spočívá v tom, že nebyl zákaz rozšířen i na činnost obžalovaného," uvedla soudkyně Markéta Langerová.
Událost se stala v listopadu 2017, kdy se dvaačtyřicetiletý muž v nemocnici v Šumperku podrobil operaci žlučníku. Po několika hodinách se ale objevily vážné komplikace, pacient krvácel do dutiny břišní a měl neměřitelný tlak. V ten den měl službu lékař Řezáč, nařídil ultrazvuk břicha, který tekutinu potvrdil. Lékař chtěl muže ještě v noci znovu operovat, zorganizoval operační sál a vše konzultoval s primářem chirurgického oddělení. Primář však operaci neschválil a doporučil léčbu konzervativní cestou, svůj názor potvrdil i při druhém telefonátu.
Podle obhájce neměl lékař o případu dostatečné množství informací. Poukázal navíc na to, že se událost stala v době, kdy nebyl v nemocnici. "Ve zdravotnickém zařízení byl v tu dobu zcela kompetentní personál, nespadalo to do pracovní doby primáře a v té době nedržel ani pracovní pohotovost. Nebyl také za doktora Řezáře odpovědný," uvedl obhájce. "Provinil jsem se tím, že jsem vzal telefon a snažil se poradit na základě informací, které jsem dostal, mladšímu kolegovi," tvrdil Štěpán.
Podle soudu však bylo naopak jednoznačně prokázáno, že primář měl veškeré potřebné informace o stavu pacienta a za této situace dal pokyn neoperovat. "Byly jednoznačně prokázány dva telefonáty, během kterých obžalovaných jako primář chirurgického oddělení dával nikoli doporučení, ale pokyny ošetřujícímu lékaři. Tímto způsobem se zapojil do rozhodovacího procesu v léčebném postupu. Nešlo o konzultaci, ale o direktivní pokyn, tedy příkaz, zákaz," uvedla soudkyně.
Pacienta podle obžaloby zdravotníci po zrušené operaci dostatečně nemonitorovali, nepřeložili ho na jednotku intenzivní péče. Revizní operace byla až následující den ráno, ale to už bylo pozdě. Muž o den později zemřel. Znalci jako příčinu smrti stanovili velkou ztrátu krve jako důsledek předchozí laparoskopické operace. Pokud by podle nich lékaři adekvátně zareagovali, byla by jeho šance na přežití téměř stoprocentní.
Soudu dnes přihlížela i rodina zemřelého a emotivně komentovala dění v jednací síni. "Můj bratr umřel kvůli rozhodnutí pana Štěpána. Deset hodin ho nechali vykrvácet, deset hodin ho tam nechali ležet na lůžku. Jeho rozhodnutí a jeho ego zabilo mého bratra," uvedla žena.
Podobný případ pochybení péče lékařů v Olomouckém kraji řešil soud také na konci listopadu, kdy definitivně potvrdil vinu dvojice chirurgů přerovské nemocnice obžalovaných ze smrti čtyřiašedesátiletého pacienta. Muž zemřel před 3,5 roky pár dní po plánované operaci břišní kýly. Lékaři Stanislav Kalabus a Richard Polzer dostali za usmrcení z nedbalosti rovněž roční trest s podmíněným odkladem na dva roky.
Související
Lékaři hlásí "průlom v medicíně". Poprvé transplantovali oko, výsledek neznají
Muž z Brněnska žije 30 let s transplantovaným srdcem. Medián přežití je méně než poloviční
operace , Šumperk , lékaři , soudy , Olomoucký kraj , pacienti
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
před 9 minutami
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno před 23 minutami
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
před 42 minutami
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
před 1 hodinou
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
před 3 hodinami
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
před 4 hodinami
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
před 5 hodinami
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
před 6 hodinami
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
před 7 hodinami
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
před 8 hodinami
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
před 9 hodinami
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
před 10 hodinami
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
před 11 hodinami
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
před 12 hodinami
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
před 13 hodinami
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
před 14 hodinami
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
před 15 hodinami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad.
Zdroj: Jan Hrabě