Osoby bez státní příslušnosti: Vnitro jim ztěžuje život, chybu ani po výtkách nenapravilo

Žadatelé o to, aby jim byl přiznán status osob bez státní příslušnosti, by měli mít v Česku stejná práva jako žadatelé o azyl. Podle ombudsmana Stanislava Křečka však ministerstvo vnitra v několika případech těmto lidem nevydalo doklady a neupravilo jejich postavení. Nemohli pak například využívat zdravotní pojištění nebo se ubytovat v uprchlických zařízeních.

Česku podle ombudsmana chybí zákon, který by upravoval postavení žadatelů o přiznání postavení osoby bez státní příslušnosti. Ministerstvo by proto mělo postupovat stejně jako v případě žadatelů o azyl. "Tento závěr již opakovaně potvrdil Nejvyšší správní soud," uvedl Křeček. Ministerstvo vnitra tak podle něj postupuje v rozporu s judikaturou.

Šetření ve věci žadatelů o status osoby bez státní příslušnosti zahájila bývalá ombudsmanka Anna Šabatová na základě několika podnětů z let 2018 a 2019. Zjistila, že ministerstvo vnitra pochybilo, když jim nevydalo průkazy žadatele a neumožnilo jim například využívat veřejného zdravotního pojištění nebo pracovat. Jednoho ze stěžovatelů také zajistila cizinecká policie, protože ho "na základě výše uvedeného chybného postupu ministerstva vnitra mylně pokládala za osobu neoprávněně pobývající na území".

Vnitro ale podle veřejného ochránce práv po nálezech ombudsmanky situaci nenapravilo. Uvedlo, že žadatelům o postavení osob bez státní příslušnosti nemusí vydat průkaz žadatele o mezinárodní ochranu, zajistit ubytování v pobytových střediscích a umožnit přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění. Dodalo, že se připravuje novela zákona o azylu a zákona o pobytu cizinců, která bude podrobněji upravovat i postavení těchto lidí.

Křeček s názorem ministerstva nesouhlasí, připravovanou novelou podle něj nelze vyřešit situaci současných žadatelů. Obrátil se proto na vládu.

Související

Stanislav Křeček

Policisté mohli podle Křečka situaci na Babišově mítinku řešit profesionálněji

Policisté při zákroku proti školákovi v Borovanech na Českobudějovicku na loňském mítinku předsedy hnutí ANO Andreje Babiše mohli situaci řešit profesionálněji, míní ombudsman Stanislav Křeček. Navíc shledal pochybení policistů při výzvách k prokázání totožnosti. Vyplývá to ze zprávy z šetření veřejného ochránce práv ve věci, zveřejněné na jeho webu.

Více souvisejících

Stanislav Křeček ombudsman Ministerstvo vnitra

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

před 1 hodinou

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy