Pieta na hřbitově v Ďáblicích: Lidé si připomněli oběti komunistického režimu

Více než čtyři desítky lidí dnes uctily památku politických vězňů pohřbených na hřbitově v pražských Ďáblicích. Věnce k památníku položili zástupci Sdružení bývalých politických vězňů, Sněmovny či církve. Řečníci hovořili o nutnosti nezapomenout na oběti režimu i pátrání po totožnosti pohřbených lidí.

"K dnešnímu dni evidujeme asi 200 jmen, jejichž těla se nacházejí v prostoru čestného pohřebiště. Mezi nimi se objevila například jména dalších tří kněží a dvou řeholních sester umučených ve vyšetřovací vazbě na Pankráci," uvedl předseda Sdružení bývalých polických vězňů Jiří Línek.

Připomněl, že oběti komunistů byly potajmu házeny do šachet za doprovodu Státní bezpečnosti, oběti nacistů byly pohřbívány do hromadných hrobů jen o několik desítek metrů vedle. Línek zdůraznil, že ačkoliv dokumenty s čísly hrobů po roce 1968 údajně shořely, historici stále objevují svědectví o popravených a umučených vězních.

Historik Petr Blažek řekl, že je rád, že se daří rekonstruovat, kdo na pohřebišti leží. Hovořil také o exhumaci ostatků vězněné Zdeny Mašínové starší, která zemřela v roce 1956. Uvedl, že není jisté, zda se exhumace podaří, protože na rozdíl od některých dalších obětí, není jisté, v které šachtě leží. Vyzval ty, kteří by svým "vlivem a postavením" mohli přispět, aby tak učinili.

"Toto není jen záležitost Prahy, Praha na to nemá prostředky, aby exhumaci několika desítek lidí udělala. To by měl dělat stát. Stát by měl převzít zodpovědnost za to, co se tady dělo," zdůraznil historik. Vzpomínal také, že často slýchal, že není možné dopátrat se lidí, kteří na pohřebišti leží, neboť jde o "informace z druhé ruky". "Potom držíte v ruce ty knihy zemřelých a tam ta čísla máte napsaná. Jak je možné, že v roce 2020 už dávno nejsou lidé důstojně pohřbeni? dodal.

Další z řečníků, vrchní zemský rabín Karol Sidon, uvedl, že v hebrejštině slovo užívané pro mučedníky znamená zároveň "světec." Míní, že lidé, kteří byli umučeni režimem, který se vysmíval morálce a "přirozenému právu", světci jsou.

Podle kardinála Dominika Duky se na to, co se v 50. letech dělo, poněkud zapomíná. Připomněl také slova jedné z nejznámějších obětí komunismu, generála Heliodora Píky adresovaná synovi, že se nemá mstít, ale očistit jeho jméno. Podle Duky je třeba Píkova slova následovat.

Zástupci sdružení politických vězňů připomínají oběti komunismu každoročně od roku 1994. Pieta se tradičně koná den před výročím popravy Milady Horákové, Oldřicha Pecla, Jana Buchala a Záviše Kalandry.

Sdružení bývalých polických vězňů Komunismus Praha Petr Blažek (historik) Dominik Duka Karol Sidon

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy