Pieta na hřbitově v Ďáblicích: Lidé si připomněli oběti komunistického režimu

Více než čtyři desítky lidí dnes uctily památku politických vězňů pohřbených na hřbitově v pražských Ďáblicích. Věnce k památníku položili zástupci Sdružení bývalých politických vězňů, Sněmovny či církve. Řečníci hovořili o nutnosti nezapomenout na oběti režimu i pátrání po totožnosti pohřbených lidí.

"K dnešnímu dni evidujeme asi 200 jmen, jejichž těla se nacházejí v prostoru čestného pohřebiště. Mezi nimi se objevila například jména dalších tří kněží a dvou řeholních sester umučených ve vyšetřovací vazbě na Pankráci," uvedl předseda Sdružení bývalých polických vězňů Jiří Línek.

Připomněl, že oběti komunistů byly potajmu házeny do šachet za doprovodu Státní bezpečnosti, oběti nacistů byly pohřbívány do hromadných hrobů jen o několik desítek metrů vedle. Línek zdůraznil, že ačkoliv dokumenty s čísly hrobů po roce 1968 údajně shořely, historici stále objevují svědectví o popravených a umučených vězních.

Historik Petr Blažek řekl, že je rád, že se daří rekonstruovat, kdo na pohřebišti leží. Hovořil také o exhumaci ostatků vězněné Zdeny Mašínové starší, která zemřela v roce 1956. Uvedl, že není jisté, zda se exhumace podaří, protože na rozdíl od některých dalších obětí, není jisté, v které šachtě leží. Vyzval ty, kteří by svým "vlivem a postavením" mohli přispět, aby tak učinili.

"Toto není jen záležitost Prahy, Praha na to nemá prostředky, aby exhumaci několika desítek lidí udělala. To by měl dělat stát. Stát by měl převzít zodpovědnost za to, co se tady dělo," zdůraznil historik. Vzpomínal také, že často slýchal, že není možné dopátrat se lidí, kteří na pohřebišti leží, neboť jde o "informace z druhé ruky". "Potom držíte v ruce ty knihy zemřelých a tam ta čísla máte napsaná. Jak je možné, že v roce 2020 už dávno nejsou lidé důstojně pohřbeni? dodal.

Další z řečníků, vrchní zemský rabín Karol Sidon, uvedl, že v hebrejštině slovo užívané pro mučedníky znamená zároveň "světec." Míní, že lidé, kteří byli umučeni režimem, který se vysmíval morálce a "přirozenému právu", světci jsou.

Podle kardinála Dominika Duky se na to, co se v 50. letech dělo, poněkud zapomíná. Připomněl také slova jedné z nejznámějších obětí komunismu, generála Heliodora Píky adresovaná synovi, že se nemá mstít, ale očistit jeho jméno. Podle Duky je třeba Píkova slova následovat.

Zástupci sdružení politických vězňů připomínají oběti komunismu každoročně od roku 1994. Pieta se tradičně koná den před výročím popravy Milady Horákové, Oldřicha Pecla, Jana Buchala a Záviše Kalandry.

Sdružení bývalých polických vězňů Komunismus Praha Petr Blažek (historik) Dominik Duka Karol Sidon

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

Dmitrij Peskov

Rusové řeší s Američany možnou výměnu Gershkoviche za jiného vězně

Rusko je v kontaktu se zástupci USA ohledně možné výměny vězňů, která by zahrnovala i zadrženého amerického novináře Evana Gershkovich, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Soud s Gershkovichem má začít příští týden. První stání je naplánováno na 26. června, případ se bude projednávat za zavřenými dveřmi.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Angličané si došli pro povinnou výhru nad Srbskem. Přesto měl jejich výkon rezervy

O večerní nedělní duel fotbalového evropského šampionátu v Německu se postarali hráči Srbska a Anglie. Střetnutí začalo už před zápasem, jelikož v ulicích Gelsenkirchenu se mezi sebou střetly fanouškovské tábory obou mužstev a museli zasahovat policisté. Nebylo proto divu, že Evropská fotbalová unie UEFA označila zápas za rizikový a nebyla tak nouze o zvýšená bezpečností opatření. Během samotného duelu k žádnému excesu naštěstí nedošlo. Naopak v něm došlo k jediné brance, kterou v 13. minutě zaznamenal Bellingham. K další změně skóre už nedošlo.

včera

Jason Sudeikis (uprostřed) jako Ted Lasso.

Začalo Euro. Které fotbalové filmy a seriály jsou nejlepší?

Následující měsíc se ponese ve znamení právě započatého mistrovství Evropy ve fotbale. U této příležitosti se podíváme na rozmanitý výběr hraných filmů a seriálů z prostředí nejpopulárnějšího sportu světa. Držíme se čistě osudů ze samotných trávníků a vynecháváme tak snímky tematizující fanouškovské světy, jako například Proč?, Muži v offsidu či Hooligans.

včera

Kim Čong-un se loni setkal s Vladimirem Putinem na kosmodromu Vostočnyj.

Setkání Kima a Putina v KLDR je na spadnutí. Nadšení z toho nejsou ani v Pekingu

Setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una a ruského prezidenta Vladimira Putina se nezadržitelně blíží. Dvě nejsilněji sankciované země zakládají spolupráci, která může mít závažné dopady na konflikt na Ukrajině i na zhoršování napětí mezi hlavními světovými mocnostmi. Nejenže s tímto sbližováním není spokojený Washington, nadšením neskáčou ani v Pekingu. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

TrollWall

TrollWall AI překročil hranice Česka a Slovenska, před škodlivým obsahem chrání stále více firem

Slovenský startup TrollWall AI na sebe v Česku poprvé upozornil v předvolební kampani prezidenta Petra Pavla, kdy svojí unikátní webovou aplikací chránil profily na sociálních sítích před škodlivým obsahem a mírnil reputační rizika. Nástroj používaný při ochraně před vulgarismy, nenávistnými projevy a spamem už používá česká policie či armáda i velké korporace. A klientů přibývá i mimo evropský kontinent.

včera

včera

včera

včera

Dmitrij Peskov

Rusové poprvé komentovali výsledky summitu. Peskov promluvil

Moskva se v pondělí poprvé podělila o názor na závěry víkendového mírového summitu o Ukrajině ve Švýcarsku. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova má konference zanedbatelné výsledky, přičemž se podle Ruska ukázalo, že jednání bez něj jsou zbytečná.

včera

Le Penová prozradila, co by v případě jejího volebního triumfu bylo s Macronem

Francouzi si v předčasných volbách na přelomu června a července zvolí novou podobu parlamentu. Lídryně opoziční strany Národní sjednocení Marine Le Penová zdůraznila, že v případě vítězství neohrozí pozici prezidenta Emmanuela Macrona. Nepopřela ale svou kandidaturu na prezidentku v roce 2027. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy