Plastický chirurg Jan Měšťák slaví jubileum. Proč se bojí operací nosu?

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru s ČTK. Nejnáročnější a nejzodpovědnější jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

"Už jako medik jsem měl možnost ošetřovat různé úrazy, takže jsem byl připravený na praxi. Moje první byla drobná operace, nějaké mateřské znaménko na nose. Byl jsem z toho úplně vyjevený, myslel jsem, že zešedivím," vzpomínal na pátý ročník medicíny. Už jako student legendárního plastického chirurga Miroslava Fáry si vyzkoušel i náročné rozštěpy obličeje.

Za více než 40 let praxe má na kontě asi 4000 operací nosů, přes 2000 prsou, více než tisíc faceliftů obličeje a stovky plastik břicha. "Dělal jsem od obličejových rekonstrukcí, všechny druhy vrozených vad, úrazů, facelifty, ale jsem naprosto jistý, že nejobtížnější a nejzodpovědnější je operace nosu," řekl chirurg. Každý nos je podle něj jiný, zatímco u jednoho trvá Měšťákovi stejná operace 29 minut, u jiného i přes 75 minut.

I proto se podle něj někteří plastičtí chirurgové operací nosů bojí. "Nejobtížnější je proto, že každý nos je uvnitř jiný. Druhá věc je, že když to nedopadne dobře, tak odpovídáte za život toho člověka," dodal s tím, že jsou známé i případy sebevražd po nepodařené operaci. "Žádná jiná vada neudělá tolik štěstí a tolik pro zvýšení sebevědomí jako operace nosu. Život jim obrátí o 360 stupňů," uvedl.

Lidsky jsou pro něj nejobtížnější operace dětí, ať už jde o úrazy, vrozené vady nebo následky nádorů. "Děti jsou v životě to nejdůležitější, ale starost o ně zkracuje život," řekl Měšťák. Jeho vlasní syn se vydal v otcových stopách. "Nikdy jsem mu neřekl, aby šel na medicínu. Vybral si sám medicínu, chirurgii i plastiku. Neříkal jsem mu to, ale ukázal jsem mu směr," popsal. Měšťákův syn Ondřej studoval i u českého plastického chirurga Bohdana Pomahače známého transplantacemi obličeje v americkém Bostonu.

Syn spolu s otcem působí na soukromé klinice i v Nemocnici Na Bulovce, kde před 20 lety založil Jan Měšťák kliniku, která se zaměřuje na rekonstrukce prsou žen po rakovině.

O obor plastické chirurgie, kde vzdělává studenty, je podle něj zájem, také proto, že je lukrativní. "V dnešní době u lékařů hrají peníze zásadní roli. Plastika je lukrativní obor, je tu střet mezi pravou medicínou a profitem. Plastici odcházejí po atestaci z nemocnic a otevírají si soukromá pracoviště a to mě vadí. Nemocnice vychovává budoucí lékaře, privát vychovává budoucí podnikatele," řekl. Nezkušení lékaři, kteří hned po atestaci odejdou do soukromých zařízení, podle něj často dělají chyby.

Podle něj si mohou přivydělávat estetickými operacemi, musí mít ale v srdci medicínu. Sám operuje včetně sobot, přes 500 zákroků ročně. Termíny má obsazené do příštího května. "Překonávám rekordy. Jsem bývalý vrcholový sportovec a pořád mě to žene dopředu. Pro člověka je nesmírně důležitá věc pozitivní mysl. Podle mě na základě 70 procent nemocí vzniká na základě psychosomatiky," popsal.

O sobě říká, že je nenormální a svůj životní styl nedoporučuje dál. "Každý potřebuje něco jiného," řekl. Každé ráno cvičí s činkami, aby se udržel ve formě. "Vím jistě, že 3,5 hodiny spánku tvrdého, bez snů, je pro mě dostačující. Když spím na chalupě trochu déle, třeba pět hodin, zdají se mi šílené sny a jsem unavený," dodal s tím, že málo jí a pije málo tekutin.

Související

Ilustrační foto

Na pandemii překvapivě vydělal jeden medicínský obor. Ordinace praskají ve švech

Celosvětová pandemie covid-19 uzavřela mnoho zemí a měst, lidé nadále pracují z domova a ve většině zemí je povinné nošení ochranných obličejových masek. Proč toho nevyužít a nezajít si například na botox, výplň rtů nebo si nechat zmenšit nos? Tuto otázku si zřejmě položilo mnoho lidí a plastické chirurgie praskají ve švech.
Zdravotnictví

Zdravotní turistika? Česko by ji mělo podporovat, přináší miliardy korun, říká expert

Stát by měl podpořit zdravotní turistiku, která do České republiky přináší miliardy korun ročně. Podpořit by ji mohl marketingovou kampaní, dotací letenek, případně agenturám a zdravotnickým zařízením závislým na tomto segmentu poskytnout dotace. Kvůli omezení cestování z důvodu zamezení šíření koronaviru podnikatelé v tomto oboru nemají příjem.

Více souvisejících

Plastické operace Jan Měšťák (plastický chirurg) lékaři operace ženy

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy