Plastický chirurg Jan Měšťák slaví jubileum. Proč se bojí operací nosu?

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru s ČTK. Nejnáročnější a nejzodpovědnější jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

"Už jako medik jsem měl možnost ošetřovat různé úrazy, takže jsem byl připravený na praxi. Moje první byla drobná operace, nějaké mateřské znaménko na nose. Byl jsem z toho úplně vyjevený, myslel jsem, že zešedivím," vzpomínal na pátý ročník medicíny. Už jako student legendárního plastického chirurga Miroslava Fáry si vyzkoušel i náročné rozštěpy obličeje.

Za více než 40 let praxe má na kontě asi 4000 operací nosů, přes 2000 prsou, více než tisíc faceliftů obličeje a stovky plastik břicha. "Dělal jsem od obličejových rekonstrukcí, všechny druhy vrozených vad, úrazů, facelifty, ale jsem naprosto jistý, že nejobtížnější a nejzodpovědnější je operace nosu," řekl chirurg. Každý nos je podle něj jiný, zatímco u jednoho trvá Měšťákovi stejná operace 29 minut, u jiného i přes 75 minut.

I proto se podle něj někteří plastičtí chirurgové operací nosů bojí. "Nejobtížnější je proto, že každý nos je uvnitř jiný. Druhá věc je, že když to nedopadne dobře, tak odpovídáte za život toho člověka," dodal s tím, že jsou známé i případy sebevražd po nepodařené operaci. "Žádná jiná vada neudělá tolik štěstí a tolik pro zvýšení sebevědomí jako operace nosu. Život jim obrátí o 360 stupňů," uvedl.

Lidsky jsou pro něj nejobtížnější operace dětí, ať už jde o úrazy, vrozené vady nebo následky nádorů. "Děti jsou v životě to nejdůležitější, ale starost o ně zkracuje život," řekl Měšťák. Jeho vlasní syn se vydal v otcových stopách. "Nikdy jsem mu neřekl, aby šel na medicínu. Vybral si sám medicínu, chirurgii i plastiku. Neříkal jsem mu to, ale ukázal jsem mu směr," popsal. Měšťákův syn Ondřej studoval i u českého plastického chirurga Bohdana Pomahače známého transplantacemi obličeje v americkém Bostonu.

Syn spolu s otcem působí na soukromé klinice i v Nemocnici Na Bulovce, kde před 20 lety založil Jan Měšťák kliniku, která se zaměřuje na rekonstrukce prsou žen po rakovině.

O obor plastické chirurgie, kde vzdělává studenty, je podle něj zájem, také proto, že je lukrativní. "V dnešní době u lékařů hrají peníze zásadní roli. Plastika je lukrativní obor, je tu střet mezi pravou medicínou a profitem. Plastici odcházejí po atestaci z nemocnic a otevírají si soukromá pracoviště a to mě vadí. Nemocnice vychovává budoucí lékaře, privát vychovává budoucí podnikatele," řekl. Nezkušení lékaři, kteří hned po atestaci odejdou do soukromých zařízení, podle něj často dělají chyby.

Podle něj si mohou přivydělávat estetickými operacemi, musí mít ale v srdci medicínu. Sám operuje včetně sobot, přes 500 zákroků ročně. Termíny má obsazené do příštího května. "Překonávám rekordy. Jsem bývalý vrcholový sportovec a pořád mě to žene dopředu. Pro člověka je nesmírně důležitá věc pozitivní mysl. Podle mě na základě 70 procent nemocí vzniká na základě psychosomatiky," popsal.

O sobě říká, že je nenormální a svůj životní styl nedoporučuje dál. "Každý potřebuje něco jiného," řekl. Každé ráno cvičí s činkami, aby se udržel ve formě. "Vím jistě, že 3,5 hodiny spánku tvrdého, bez snů, je pro mě dostačující. Když spím na chalupě trochu déle, třeba pět hodin, zdají se mi šílené sny a jsem unavený," dodal s tím, že málo jí a pije málo tekutin.

Související

Ilustrační foto

Na pandemii překvapivě vydělal jeden medicínský obor. Ordinace praskají ve švech

Celosvětová pandemie covid-19 uzavřela mnoho zemí a měst, lidé nadále pracují z domova a ve většině zemí je povinné nošení ochranných obličejových masek. Proč toho nevyužít a nezajít si například na botox, výplň rtů nebo si nechat zmenšit nos? Tuto otázku si zřejmě položilo mnoho lidí a plastické chirurgie praskají ve švech.
Zdravotnictví

Zdravotní turistika? Česko by ji mělo podporovat, přináší miliardy korun, říká expert

Stát by měl podpořit zdravotní turistiku, která do České republiky přináší miliardy korun ročně. Podpořit by ji mohl marketingovou kampaní, dotací letenek, případně agenturám a zdravotnickým zařízením závislým na tomto segmentu poskytnout dotace. Kvůli omezení cestování z důvodu zamezení šíření koronaviru podnikatelé v tomto oboru nemají příjem.

Více souvisejících

Plastické operace Jan Měšťák (plastický chirurg) lékaři operace ženy

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy