Plastický chirurg Jan Měšťák slaví jubileum. Proč se bojí operací nosu?

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru s ČTK. Nejnáročnější a nejzodpovědnější jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

"Už jako medik jsem měl možnost ošetřovat různé úrazy, takže jsem byl připravený na praxi. Moje první byla drobná operace, nějaké mateřské znaménko na nose. Byl jsem z toho úplně vyjevený, myslel jsem, že zešedivím," vzpomínal na pátý ročník medicíny. Už jako student legendárního plastického chirurga Miroslava Fáry si vyzkoušel i náročné rozštěpy obličeje.

Za více než 40 let praxe má na kontě asi 4000 operací nosů, přes 2000 prsou, více než tisíc faceliftů obličeje a stovky plastik břicha. "Dělal jsem od obličejových rekonstrukcí, všechny druhy vrozených vad, úrazů, facelifty, ale jsem naprosto jistý, že nejobtížnější a nejzodpovědnější je operace nosu," řekl chirurg. Každý nos je podle něj jiný, zatímco u jednoho trvá Měšťákovi stejná operace 29 minut, u jiného i přes 75 minut.

I proto se podle něj někteří plastičtí chirurgové operací nosů bojí. "Nejobtížnější je proto, že každý nos je uvnitř jiný. Druhá věc je, že když to nedopadne dobře, tak odpovídáte za život toho člověka," dodal s tím, že jsou známé i případy sebevražd po nepodařené operaci. "Žádná jiná vada neudělá tolik štěstí a tolik pro zvýšení sebevědomí jako operace nosu. Život jim obrátí o 360 stupňů," uvedl.

Lidsky jsou pro něj nejobtížnější operace dětí, ať už jde o úrazy, vrozené vady nebo následky nádorů. "Děti jsou v životě to nejdůležitější, ale starost o ně zkracuje život," řekl Měšťák. Jeho vlasní syn se vydal v otcových stopách. "Nikdy jsem mu neřekl, aby šel na medicínu. Vybral si sám medicínu, chirurgii i plastiku. Neříkal jsem mu to, ale ukázal jsem mu směr," popsal. Měšťákův syn Ondřej studoval i u českého plastického chirurga Bohdana Pomahače známého transplantacemi obličeje v americkém Bostonu.

Syn spolu s otcem působí na soukromé klinice i v Nemocnici Na Bulovce, kde před 20 lety založil Jan Měšťák kliniku, která se zaměřuje na rekonstrukce prsou žen po rakovině.

O obor plastické chirurgie, kde vzdělává studenty, je podle něj zájem, také proto, že je lukrativní. "V dnešní době u lékařů hrají peníze zásadní roli. Plastika je lukrativní obor, je tu střet mezi pravou medicínou a profitem. Plastici odcházejí po atestaci z nemocnic a otevírají si soukromá pracoviště a to mě vadí. Nemocnice vychovává budoucí lékaře, privát vychovává budoucí podnikatele," řekl. Nezkušení lékaři, kteří hned po atestaci odejdou do soukromých zařízení, podle něj často dělají chyby.

Podle něj si mohou přivydělávat estetickými operacemi, musí mít ale v srdci medicínu. Sám operuje včetně sobot, přes 500 zákroků ročně. Termíny má obsazené do příštího května. "Překonávám rekordy. Jsem bývalý vrcholový sportovec a pořád mě to žene dopředu. Pro člověka je nesmírně důležitá věc pozitivní mysl. Podle mě na základě 70 procent nemocí vzniká na základě psychosomatiky," popsal.

O sobě říká, že je nenormální a svůj životní styl nedoporučuje dál. "Každý potřebuje něco jiného," řekl. Každé ráno cvičí s činkami, aby se udržel ve formě. "Vím jistě, že 3,5 hodiny spánku tvrdého, bez snů, je pro mě dostačující. Když spím na chalupě trochu déle, třeba pět hodin, zdají se mi šílené sny a jsem unavený," dodal s tím, že málo jí a pije málo tekutin.

Související

Ilustrační foto

Na pandemii překvapivě vydělal jeden medicínský obor. Ordinace praskají ve švech

Celosvětová pandemie covid-19 uzavřela mnoho zemí a měst, lidé nadále pracují z domova a ve většině zemí je povinné nošení ochranných obličejových masek. Proč toho nevyužít a nezajít si například na botox, výplň rtů nebo si nechat zmenšit nos? Tuto otázku si zřejmě položilo mnoho lidí a plastické chirurgie praskají ve švech.
Zdravotnictví

Zdravotní turistika? Česko by ji mělo podporovat, přináší miliardy korun, říká expert

Stát by měl podpořit zdravotní turistiku, která do České republiky přináší miliardy korun ročně. Podpořit by ji mohl marketingovou kampaní, dotací letenek, případně agenturám a zdravotnickým zařízením závislým na tomto segmentu poskytnout dotace. Kvůli omezení cestování z důvodu zamezení šíření koronaviru podnikatelé v tomto oboru nemají příjem.

Více souvisejících

Plastické operace Jan Měšťák (plastický chirurg) lékaři operace ženy

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy