Po umělém oplodnění se narodilo devět milionů dětí. V Česku se tak poprvé stalo před 40 lety

Jen čtyři roky po světové premiéře se před 40 lety, 4. listopadu 1982, narodilo ve fakultní nemocnici v Brně první dítě ze zkumavky v Československu. Tým z brněnské fakultní nemocnice pod vedením profesora Milana Dvořáka uměle oplodnil ženu jako první ve střední a východní Evropě. Založili tak v Česku obor, ve kterém dnes patří čeští lékaři i díky příznivě nastavené legislativě do evropské špičky.

Vůbec nejznámější metodou asistované reprodukce je IVF, neboli oplodnění ve zkumavce (in vitro fertilizace). Tato metoda spočívá v oplodnění vajíčka spermií mimo tělo ženy. Oplodněné vajíčko je poté přeneseno do dělohy ženy. V případě selhání IVF se používá metoda ICSI, při které je do každého vajíčka přenesena jedna spermie.

Podle údajů Institutu pro sociální politiku a výzkum úspěšnost léčby končící porodem dítěte se dlouhodobě pohybuje mezi 20 a 30 procenty. Důvod je podle odborníků prostý. Pro pomoc si do center asistované reprodukce chodí čím dál starší páry, kterým se nedaří přirozeně otěhotnět. Češky mohou podle novely zákona o veřejném zdravotním pojištění z veřejného zdravotního pojištění čerpat proplacení až čtyř cyklů umělého oplodnění do 40 let.

V Česku se takto každý rok narodí podle údajů Centra reprodukční medicíny ISCARE, které patří mezi přední špičková zařízení v tomto oboru v Česku, kolem pěti tisíc dětí, celkem jich je už zhruba 170.000.

Jako neplodný je pár definovaný po roce neúspěšných pokusů o početí dítěte. Za neplodnost podle lékařů může nejčastěji trend odkládání rodičovství na pozdější dobu, dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce, ale i snižující se kvalita spermií u mužů v důsledku životního stylu. Rizikovými faktory jsou v tomto ohledu podle lékařů stres, kouření, konzumace alkoholu či nedostatek pohybu.

Průkopníkem umělého oplodňování a inovátorem v léčbě neplodnosti u lidí byl britský fyziolog Robert Edwards (1913 - 2013), který dlouhá léta experimentoval s zvířecími embryi, postupně se začal zabývat lidskou embryologií. Na metodě mimotělního oplodnění vaječných buněk, kdy jsou vzniklá embrya následně přenesena zpět do dutiny děložní, pracoval Edwards už od 50. let.

Výzkum mimotělního oplodňování ženských vajíček dokončili společně s gynekologem Patrickem Steptoem (1913-1988) v roce 1968. Provedli první pokus o oplození ve zkumavce a postupně dospěli až k narození prvního "dítěte ze zkumavky" na světě. Tím se stala dnes čtyřiačtyřicetiletá Britka Louise Brownová, která se narodila 25. července 1978 v severoanglickém Oldhamu po devítiletém marném úsilí otěhotnět klasickou cestou.

Podle odhadu Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a embryologii (ESHRE) se na světě narodilo před devět milionů dětí po umělém oplodnění.

V roce 2010 obdržel Edwards Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii. "Jeho úspěchy umožnily léčbu neplodnosti, zdravotního stavu, který trápí velkou část lidstva včetně více než deseti procent všech párů na světě," uvedl institut v prohlášení k udělení ceny. "To jsou fantastické zprávy, máma a já jsme tak šťastné, že jednomu z průkopníků mimotělního oplodnění se dostalo uznání, které si zaslouží," prohlásila Brownová.

Nespokojenost nad volbou však vyjádřil Vatikán, který považuje metodu za nemorální. Ničí se při ní totiž podle něj obrovské množství lidských embryí.

Lékař přiběhl před 40 lety k porodu prvního dítěte ze zkumavky se sádrou na noze

Se zvrtnutým kotníkem a sádrou na noze přiběhl před 40 lety lékař Pavel Ventruba na porodní sál ve Fakultní nemocnici Brno, kde žena porodila první dítě po umělém oplodnění v tehdejším Československu a v celé střední a východní Evropě. Ventruba ČTK řekl, že to byl chlapec a po porodu zavládla velká radost. Od tohoto porodu uplyne v pátek 40 let. Od té doby vyhledalo centrum asistované reprodukce na Obilním trhu kvůli umělému oplodnění přes 10.000 párů, uvedl lékař Igor Crha.

Ventruba před 40 lety působil v týmu předního českého gynekologa Ladislava Pilky. "Už v roce 1979 jsem končil medicínu a chodil jsem na kliniku jako medik. On byl vedoucí mé práce a měl jsem tu možnost zapojit se do jeho týmu," připomněl Ventuba vznik centra asistované reprodukce v roce 1979.

První embryo po umělém oplodnění skončilo v roce 1980 potratem, v roce 1982 už bylo ale umělé oplodnění úspěšné. "Pacientka ležela celé těhotenství u mě na oddělení. Porod byl plánovaný na 4. listopadu, ale já jsem si předtím zvrtl kotník. Tak jsem byl ještě to dopoledne na chirurgii, kde jsem dostal sádru. S tou jsem doběhl na porodní sál, kde byla staniční sestra, profesor Pilka a já jsem to fotil," vzpomínal Ventruba.

Porod se podle něj odehrál v pořádku. "Narodil se chlapec a zavládla velká radost, protože už se vědělo, že to bude velká sláva," řekl Ventruba. Dodal, že žena ale nikdy nestála o zveřejnění své identity. Chlapec byl prvním narozeným dítětem po umělém oplodnění v Československu a také v celém tehdejším komunistickém bloku. První dítě z umělého oplodnění na světě se narodilo v roce 1978 ve Velké Británii, byla jím Louise Brownová.

V Brně pak trvalo skoro další dva roky, než se dočkali druhého těhotenství z umělého oplodnění. "Tehdy jsme to dělali skoro na koleně. Neměli jsme možnosti jako na Západě. Neměli jsme léky, přípravky na stimulaci vaječníků, přístroje na kultivaci. Vše se vyrábělo svépomocí a úspěšnost nebyla tak vysoká," uvedl lékař.

Podle něj tehdy zhruba ze 100 párů u 50 nastala situace, že žena neměla vajíčko, ze zbylých 50 se podařilo otěhotnět 10 ženám, z nichž porodila jedna. Dnes se díky různým metodám zvýšil počet vajíček i úspěšnost při otěhotnění.

Klinika od devadesátých let nabízí zmrazení spermií a embryí, ale také oplození vajíček injekčním zavedením spermie nebo program na darování vajíček a embryí. V novém tisíciletí přidala výběr lepších spermií pomocí magnetu nebo monitorování embryí v inkubátoru. Podle Crhy za dobu existence vyhledalo centrum přes 10.000 párů. Sám na klinice působí přes 30 let a za tu dobu se mnoho změnilo. "Jenom my jsme se nezměnili a naše snaha pomoct každé dvojici. Je ale obrovský pokrok v přístrojích a technologiích. Na druhé straně vnímáme nárůst administrativy, která je nákladná a celý proces prodražuje," řekl Crha. Ventruba doplnil, že na začátku se náklady na umělé oplodnění pohybovaly kolem 15.000 korun, postupně se posunuly na 20.000 a nyní jsou kolem 30.000 korun. Záleží však na tom, jaké služby si daný pár vybere. Pojišťovna hradí několik pokusů umělého oplodnění ženám ve věku od 18 do 39 let. Starší si vše hradí samy.

Podle lékařky Lenky Mekiňové se nyní v centru ročně rozhodne pro umělé oplodnění asi 1000 párů. Z toho se až 60 procentům žen díky tomu podaří otěhotnět, část otěhotní jinou cestou. Úspěšnost podle lékařů záleží na počtu pokusů. Ventruba uvedl, že jedna cizinka absolvovala v různých zemích 15 neúspěšných pokusů, než se dostala do Brna. Zde podstoupila dalších osm pokusů, a nakonec měla dvě děti.

Velmi důležitým faktorem je ale také věk. Mekiňová uvedla, že ženy odsouvají těhotenství a zvyšuje se věk prvorodiček. Věk přitom hraje roli nejen z pohledu množství a kvality vajíček, ale také s ohledem na další nemoci a zdravotní stav partnerů. V ČR je věková hranice pro umělé oplodnění 49 let. Centrum se podle Ventruby už staralo o ženu, která pro umělé oplodnění čekala na plnoletost, na druhé straně ještě před stanovením věkového limitu otěhotněla po umělém oplodnění žena starší 50 let. Lékaři uvádějí, že s věkem klesá plodnost u žen i mužů. Podle Crhy se prokázalo, že každý rok věku se o procento zhoršuje u mužů koncentrace spermií.

Díky medikaci ale mohou mít ženy více vajíček. Lékaři ale oproti dřívějšku doporučují k transferu jedno embryo. Pokud dříve žena měla více vajíček a podařilo se je oplodnit, tak kvůli chybějící metodě zmražení lékaři transferovali tři i čtyři embrya. Podle Ventruby tak nastávala vícečetná těhotenství, která s sebou nesla mimo jiné větší riziko poškození plodu. Nyní ale mohou ženy nechat embrya zmrazit.

Mekiňová uvedla, že lékaři s pacienty prožívají jejich úspěchy i neúspěchy. "Dá se to brát jako poslání," řekla lékařka. Dodala, že každý lékař musí být s ohledem na situaci trochu psycholog. "Snažíme se vcítit do té dvojice a vyjít jim vstříc. Je to potom taková emočně výrazná situace, když se za námi staví s dítětem z porodnice nebo pošlou fotku," řekl Crha. Ventruba bere povolání i jako koníček. "Je pěkné, když vám pak přijdou přání na Vánoce. Některé děti potkáte ve městě a rodina se k vám zná. Dokonce se mi stalo, že jsem jednu paní potkal na Niagarských vodopádech, kde jsem byl s manželkou. Paní mi řekla, že její dítě 'je moje'. A vysvětlujte to pak manželce," zakončil s úsměvem Ventruba.

Související

Ilustrační foto

Plodnost v Česku byla loni nejvyšší od roku 1992

Takzvaná úhrnná plodnost - tedy počet dětí, které žena za život přivede na svět - v Česku v posledním desetiletí rostla. Loni se dostala na hodnotu 1,83. Je tak nejvyšší od roku 1992. ČR se v minulém roce zařadila v Evropě ke státům s nejvyšší plodností. Výsledky dnes na tiskové konferenci představila Magdalena Báštecká z oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ). 

Více souvisejících

těhotenství EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Záběry ze zákroku policistů, v jehož důsledku zemřel černošský řidič Tyre Nichols

Policie v Memphisu rozpustila jednotku, jejíž členové čelí obvinění z vraždy

Policie v americkém městě Memphis v sobotu rozpustila speciální jednotku, k níž patřili policisté obvinění z vraždy v případu černošského řidiče Tyrea Nicholse, který zemřel začátkem ledna po hádce během silniční kontroly. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle které byl krok oznámen v souvislosti s plánovanými protesty proti policejní brutalitě.

před 34 minutami

Policie ČR, ilustrační foto

Policie pátrá po ženě a ročním dítěti, naposledy je viděli v Praze

Policisté od soboty pátrají po třicetileté ženě a jejím ročním synovi, Antonínovi Pokorném, z Prahy. Chlapec má modré oči a krátké blond vlasy. Policie po něm pátrá prostřednictvím systému Dítě v ohrožení, informace zveřejnila také na svém webu .O pomoc s jeho nalezením žádá veřejnost.

včera

včera

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Pavel by Hladíka jmenoval. Prozradil, proč se rozhodl kandidovat na hlavu státu

Generála ve výslužbě Petra Pavla motivovaly ke kandidatuře debaty o možném prezidentském angažmá Andreje Babiše (ANO). Bylo to něco, co by si pro Česko nepřál, řekl dnes Pavel v České televizi po volebním vítězství nad Babišem. Uvedl rovněž, že po vítězství zatím nemluvil ani s Babišem, ani se současným prezidentem Milošem Zemanem.

včera

Aktualizováno včera

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla

Vyhrál občanský kandidát a hodnoty, které reprezentoval, řekl Fiala

Do volebního štábu nově zvoleného prezidenta Petra Pavla dorazil dnes v 17:00 premiér Petr Fiala (ODS). Novinářům řekl, že Pavlovi přišel poblahopřát k vítězství ve druhém kole prezidentských voleb nad Andrejem Babišem (ANO), které považuje za drtivé. Za krásné gesto přátelství Fiala označil to, že před ním Pavla navštívila také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Pavel s Fialou se na jednání domluvili, že se příští týden setkají na pracovní schůzce, řekl později novinářům nově zvolený prezident.

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Sledovali jsme ONLINE: Čtvrtým českým prezidentem je Petr Pavel. Do štábu přišla i Čaputová

Novým prezidentem po Miloši Zemanovi se stane generál ve výslužbě Petr Pavel (61). Ve finále prezidentské volby dnes porazil s 58,32 procenta hlasů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Pro Pavla hlasovalo téměř 3,36 milionu lidí, tedy zhruba o 960.000 více než pro Babiše. Pavel vyhrál ve většině krajů a v zahraničí, Babiš uspěl v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Šéf ANO volební porážku uznal a Pavlovi popřál, aby byl prezidentem všech občanů a bojoval za české zájmy. 

Aktualizováno včera

Volební štáb Petra Pavla

Náročná volební kampaň s dezinformacemi a výhrůžkami smrtí, hodnotí volby světový tisk

Petr Pavel v prezidentských volbách v České republice porazil Andreje Babiše překvapivě jasně. Uvedla to agentura DPA. Zpravodajská relace Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD si všímá toho, že Česko má za sebou tvrdou předvolební kampaň plnou dezinformací a výhrůžek. Saský deník Sächsische Zeitung napsal, že někdejší generál NATO porazil populistického expremiéra Babiše.

včera

Tomio Okamura

Okamura se neobává, že by hnutí ANO přebíralo hlasy SPD

Voliči hnutí Svoboda a přímá demokracie podle předsedy Tomia Okamury nehlasovali v prezidentské volbě pro Andreje Babiše jako předsedu ANO, ale jako pro toho z kandidátů na hlavu státu, který byl pro ně méně nepřijatelný. Nehrozí podle něj, že by expremiérovo hnutí přebíralo SPD hlasy, řekl ČTK. Naopak nedávné Babišovo prohlášení, že by hnutí ANO neuzavřelo koalici s SPD, podle něj řadu voličů v posledních dnech před hlasováním odradilo. Připomněl, že expremiéra nepodpořili ani někteří politici ANO.

Aktualizováno včera

Andrej Babiš

Babiš uznal porážku ve volbách. Vyzval své podporovatele, aby přijali jeho prohru

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) uznal porážku v prezidentských volbách a poblahopřál vítězi Petru Pavlovi. Na tiskové konferenci ve štábu na pražském Chodově mu popřál, aby byl prezidentem všech občanů, vnímal jejich problémy a bojoval za české zájmy. Babiš soudí, že přes prohu o téměř milion hlasů dosáhl famózního výsledku. Uvedl, že získal víc hlasů než strany pětikoalice v posledních sněmovních volbách. Vyzval také své podporovatele, aby přijali jeho prohru.

včera

Petr Pavel

Jak to vidí Němci? Analytik řekl, co Pavlovi vyhrálo volby

Přehnaná kampaň Andreje Babiše s řadou chyb a přešlapů, čehož tým Petra Pavla využil jako souboje dobra se zlem, a aktivní podpora Pavla od méně úspěšných kandidátů v čele Danuší Nerudovou a Pavlem Fischerem. To jsou podle německého politologa Kaie-Olafa Langa z Nadace pro vědu a politiku (SWP) tři klíčové prvky, které vedly k Pavlovu vítězství v prezidentských volbách. V dnešním rozhovoru řekl ČTK, že ani přes porážku nelze Babiše podceňovat, neboť se za něj postavilo takřka 42 procent voličů, což je značná část české společnosti.

Aktualizováno včera

včera

Andrej Babiš

Babiš cítí rozdělení společnosti, éra jeho špinavé kampaně neskončila

Andrej Babiš zažil pro sebe nepříjemnou porážku a nenesl ji dobře. Při své tiskové konferenci opět útočil na média a na některé otázky vůbec nechtěl odpovídat. Reportérovi Řezníčkovi z České televize dokonce velice ostře na jeho otázku odvětil: „Pane Řezníčku, já se divím, že po té debatě v České televizi na mě mluvíte.“

Aktualizováno včera

Nově zvolenému prezidentovi Pavlovi přijela poblahopřát Zuzana Čaputová

Světoví politici gratulují Pavlovi k vítězství. Čaputová přijela osobně, Zelenskyj poblahopřál v češtině

Ke zvolení hlavou státu poblahopřáli Petru Pavlovi přední světoví politici. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier poznamenal, že vztahy Prahy a Berlína jsou úzké a přátelské. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyeonvá. Ocenila také diplomatické zkušenosti někdejšího šéfa Vojenského výboru NATO. Největším překvapením byla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která přijela Pavlovi poblahopřát osobně.

včera

Lidé volí v prezidentských volbách.

Co ukázaly výsledky voleb? Pavlovi pomohli voliči Nerudové a Fischera, Babišovi voliči Bašty

Zvolený prezident Petr Pavel podle analýzy ČTK ve volebním finále znovu uspěl v okresech, kde se prosadil už v prvním kole. Dokázal výrazně bodovat také tam, kde v prvním kole měli úspěch jeho protikandidáti a pozdější podporovatelé Danuše Nerudová a Pavel Fischer. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš podle očekávání zopakoval úspěch ve svých voličských baštách a úspěšnější byl tam, kde v úvodním kole bodoval poslanec SPD Jaroslav Bašta.

včera

včera

Michal Horáček

Horáček: Je důležité, že Pavel vítězí s výrazným odstupem

Je důležité, že prezidentský kandidát Petr Pavel vítězí s výrazným odstupem, řekl ČTK textař Michal Horáček, který dnes přišel Pavla podpořit do jeho štábu v pražském Foru Karlín. Věří tomu, že Pavel projeví respekt vůči všem občanům České republiky. Senátor Pavel Fischer ocenil zvolení člověka, "za kterého se nebudeme muset stydět". 

včera

Petr Pavel

Analytik vysvětlil, proč Pavel ve volbách zvítězil

Novým českým prezidentem byl podle slovenského analytika Grigorije Mesežnikova zvolen kandidát, který nejvíce odpovídal představám veřejnosti o slušné společnosti a demokracii. Prezident bratislavského nevládního Institutu pro veřejné otázky (IVO) Mesežnikov to řekl ČTK v reakci na výsledky rozhodujícího druhého kola prezidentských voleb, ve kterém Petr Pavel porazil expremiéra Andreje Babiše.

včera

Babišovi se v zahraničí nedařilo. V některých zemích nedostal žádný hlas

Petr Pavel v zahraničí zvítězil drtivě. Jeho protikandidát v některých zemích získal jediný nebo vůbec žádný hlas. Například čeští voliči na Slovensku poslali Petra Pavla na Pražský hrad 932 hlasy proti 135 hlasům pro Andreje Babiše.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy