Počet zemřelých s koronavirem v Česku překročil tři stovky

Počet zemřelých nakažených koronavirem v Česku dnes překročil hranici tří set. Za dnešek zatím zemřeli tři lidé s nemocí covid-19 způsobovanou novým koronavirem, a zemřelých je tak celkem 301.

Vyplývá to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví před 14:00. Případů covidu-19 bylo v Česku potvrzeno dohromady 8604. Zemřelo tak zhruba 3,5 procenta z lidí, u nichž testy nemoc prokázaly. Dvě třetiny evidovaných nakažených se již vyléčily.

V pondělí přibylo v republice 111 nových případů covidu-19, což je nejvyšší denní přírůstek od 21. dubna. Laboratoře provedly 7349 testů. Podíl nově zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů tak stoupl z nedělních 0,59 procenta na 1,51 procenta, což je nejvyšší hodnota za celý květen.

Za dnešek zatím stoupl počet potvrzených případů nákazy koronavirem o 18 na 8604. Vyléčených zůstává stejně jako jich bylo podle revidovaných údajů ministerstva v pondělí, tedy 5687. Aktuální počet nemocných, což je počet případů covidu-19 po odečtení vyléčených a zemřelých, tak činí 2616. Oproti pondělku se mírně zvýšil.

V Česku připadá v přepočtu na milion obyvatel 28 obětí, což jí v Evropské unii řadí na 18. místo z 27 členských zemí. V unii hlásí nejvíce obětí na milion obyvatel Belgie (777), Španělsko (590), Itálie (523), Francie (422) a Švédsko (364). Naopak nejlépe jsou na tom v EU Slovensko (5), Lotyšsko (10), Malta (14), Kypr (14), Bulharsko (15) a Řecko (15). S celkovým počtem 301 obětí je Česká republika ve světě na 42. místě, v EU ji patří 15. místo.

Podle počtu nakažených novým typem koronaviru je ČR ve světě s 8604 případy na 48. místě, v rámci EU je nyní na 14. místě, tedy zhruba v polovině. Při přepočtu případů na milion obyvatel je Česko se 785 nakaženými na milion obyvatel na 60. místě, v EU je sedmnáctá.

Podle vyléčených je ČR na 34. místě na světě, v EU ji náleží 11. místo. Podle počtu provedených testů ve světě je ČR s 363.963 testy na 27. místě, nejvíce se testuje v USA (asi 10,5 milionu testů), poté následuje Rusko, Německo, Itálie a Španělsko. V rámci EU je republika na desátém místě těsně za Rakouskem a Dánskem a před Rumunskem a Nizozemskem.

Na stanici Oddělení Geriatrie a následné péče v Thomayerově nemocnici v Praze jsou nyní dva pacienti s covidem-19. Ostatní pacienti na tomto oddělení jsou covid negativní. Na geriatrii je obsazeno 87 lůžek, zákaz návštěv stále trvá. ČTK to dnes sdělil mluvčí nemocnice Petr Sulek. Od konce března bylo oddělení uzavřeno kvůli potvrzené nákaze pacientů geriatrie. Jeden nakažený, pětasedmdesátiletý muž, zemřel 25. března.

"Pozitivní pacienty máme aktuálně pouze dva, a to v rámci jedné stanice. Zbytek pacientů je negativní. Od začátku března se nám podařilo vyléčit 12 pozitivních pacientů," uvedl Sulek.

Nakažení byli léčeni podle mluvčího Thomayerovy nemocnice kombinací léčebných postupů. Mimo jiné se nakaženým seniorům podávaly léky plaquenil a azitromycin.

K dnešnímu dni je podle Sulka v Thomayerově nemocnici osm pacientů s onemocněním covid-19. Sulek dodal, že nejsou ve vážném stavu. Pět pacientů je hospitalizováno na Pneumologické klinice 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Thomayerově nemocnici, dva pacienti na oddělení geriatrie a následné péče a jeden pacient na infekčním oddělení.

Pro pacienty s nákazou novým koronavirem je nyní v nemocnici vyhrazeno 15 karanténních lůžek. V březnu a dubnu to bylo asi 30 míst na plicní klinice či na oddělení ARO.

Nemocnice v neděli 22. března informovala o tom, že nechala testovat 25 seniorů, kteří byli na stanici oddělení následné péče hospitalizováni. Výsledky testů byly nejprve negativní, ve středu 25. března nemocnice potvrdila 13 nakažených. Na začátku dubna se pozitivní test ukázal u dalších 11 pacientů. Nákaza se také prokázala u celkem osmi zdravotních sester a jedné lékařky z tohoto oddělení. Podle dřívějších informací na webu nemocnice se zaměstnankyně léčily v domácí karanténě. Celkově má oddělení geriatrie a následné péče 240 lůžek a působí zde 100 zaměstnanců, uvádí nemocnice na svých webových stránkách.

Plaquenil je lék s hydroxychlorochinem, který je v Česku registrovaným medikamentem a mnohé české nemocnice ho pro pacienty s covid-19 používají od počátku nákazy. Léky s hydroxychlorochinem nasazují například také lékaři v USA. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se plaquenil primárně používá k léčbě malárie, revmatoidní artritidy nebo lupusu.

Azitromycin je podle SÚKL indikovaný lékaři k léčbě některých infekcí vyvolaných mikroorganismy, tedy například k léčbě chronického zánětu průdušek a zápalu plic.

Související

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

Více souvisejících

Česká republika Nemocnice Thomayerova Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 9 hodinami

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy