Počet zemřelých s koronavirem v Česku překročil tři stovky

Počet zemřelých nakažených koronavirem v Česku dnes překročil hranici tří set. Za dnešek zatím zemřeli tři lidé s nemocí covid-19 způsobovanou novým koronavirem, a zemřelých je tak celkem 301.

Vyplývá to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví před 14:00. Případů covidu-19 bylo v Česku potvrzeno dohromady 8604. Zemřelo tak zhruba 3,5 procenta z lidí, u nichž testy nemoc prokázaly. Dvě třetiny evidovaných nakažených se již vyléčily.

V pondělí přibylo v republice 111 nových případů covidu-19, což je nejvyšší denní přírůstek od 21. dubna. Laboratoře provedly 7349 testů. Podíl nově zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů tak stoupl z nedělních 0,59 procenta na 1,51 procenta, což je nejvyšší hodnota za celý květen.

Za dnešek zatím stoupl počet potvrzených případů nákazy koronavirem o 18 na 8604. Vyléčených zůstává stejně jako jich bylo podle revidovaných údajů ministerstva v pondělí, tedy 5687. Aktuální počet nemocných, což je počet případů covidu-19 po odečtení vyléčených a zemřelých, tak činí 2616. Oproti pondělku se mírně zvýšil.

V Česku připadá v přepočtu na milion obyvatel 28 obětí, což jí v Evropské unii řadí na 18. místo z 27 členských zemí. V unii hlásí nejvíce obětí na milion obyvatel Belgie (777), Španělsko (590), Itálie (523), Francie (422) a Švédsko (364). Naopak nejlépe jsou na tom v EU Slovensko (5), Lotyšsko (10), Malta (14), Kypr (14), Bulharsko (15) a Řecko (15). S celkovým počtem 301 obětí je Česká republika ve světě na 42. místě, v EU ji patří 15. místo.

Podle počtu nakažených novým typem koronaviru je ČR ve světě s 8604 případy na 48. místě, v rámci EU je nyní na 14. místě, tedy zhruba v polovině. Při přepočtu případů na milion obyvatel je Česko se 785 nakaženými na milion obyvatel na 60. místě, v EU je sedmnáctá.

Podle vyléčených je ČR na 34. místě na světě, v EU ji náleží 11. místo. Podle počtu provedených testů ve světě je ČR s 363.963 testy na 27. místě, nejvíce se testuje v USA (asi 10,5 milionu testů), poté následuje Rusko, Německo, Itálie a Španělsko. V rámci EU je republika na desátém místě těsně za Rakouskem a Dánskem a před Rumunskem a Nizozemskem.

Na stanici Oddělení Geriatrie a následné péče v Thomayerově nemocnici v Praze jsou nyní dva pacienti s covidem-19. Ostatní pacienti na tomto oddělení jsou covid negativní. Na geriatrii je obsazeno 87 lůžek, zákaz návštěv stále trvá. ČTK to dnes sdělil mluvčí nemocnice Petr Sulek. Od konce března bylo oddělení uzavřeno kvůli potvrzené nákaze pacientů geriatrie. Jeden nakažený, pětasedmdesátiletý muž, zemřel 25. března.

"Pozitivní pacienty máme aktuálně pouze dva, a to v rámci jedné stanice. Zbytek pacientů je negativní. Od začátku března se nám podařilo vyléčit 12 pozitivních pacientů," uvedl Sulek.

Nakažení byli léčeni podle mluvčího Thomayerovy nemocnice kombinací léčebných postupů. Mimo jiné se nakaženým seniorům podávaly léky plaquenil a azitromycin.

K dnešnímu dni je podle Sulka v Thomayerově nemocnici osm pacientů s onemocněním covid-19. Sulek dodal, že nejsou ve vážném stavu. Pět pacientů je hospitalizováno na Pneumologické klinice 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Thomayerově nemocnici, dva pacienti na oddělení geriatrie a následné péče a jeden pacient na infekčním oddělení.

Pro pacienty s nákazou novým koronavirem je nyní v nemocnici vyhrazeno 15 karanténních lůžek. V březnu a dubnu to bylo asi 30 míst na plicní klinice či na oddělení ARO.

Nemocnice v neděli 22. března informovala o tom, že nechala testovat 25 seniorů, kteří byli na stanici oddělení následné péče hospitalizováni. Výsledky testů byly nejprve negativní, ve středu 25. března nemocnice potvrdila 13 nakažených. Na začátku dubna se pozitivní test ukázal u dalších 11 pacientů. Nákaza se také prokázala u celkem osmi zdravotních sester a jedné lékařky z tohoto oddělení. Podle dřívějších informací na webu nemocnice se zaměstnankyně léčily v domácí karanténě. Celkově má oddělení geriatrie a následné péče 240 lůžek a působí zde 100 zaměstnanců, uvádí nemocnice na svých webových stránkách.

Plaquenil je lék s hydroxychlorochinem, který je v Česku registrovaným medikamentem a mnohé české nemocnice ho pro pacienty s covid-19 používají od počátku nákazy. Léky s hydroxychlorochinem nasazují například také lékaři v USA. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se plaquenil primárně používá k léčbě malárie, revmatoidní artritidy nebo lupusu.

Azitromycin je podle SÚKL indikovaný lékaři k léčbě některých infekcí vyvolaných mikroorganismy, tedy například k léčbě chronického zánětu průdušek a zápalu plic.

Související

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Více souvisejících

Česká republika Nemocnice Thomayerova Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy