Podvod s držovickou elektrárnou: Trest platí, Ústavní soud zamítl stížnost

Ústavní soud odmítl stížnost Jaroslava Vlčka potrestaného za podíl na přípravě podvodu se solární elektrárnou v Držovicích u Prostějova. V kauze vystupoval jako investor. Justice mu vyměřila pět let vězení, ústavní soudci stížnost považovali za neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v databázi Nalus.

Vlček tvrdil, že soudy hodnotily důkazy v rozporu s "prostou logikou věci", škodu označil jen za hypotetickou. "Obecné soudy náležitě vyložily, na základě jakých skutečností (důkazů) dospěly k učiněným skutkovým a právním závěrům a též rozvedly svoji argumentaci ve vztahu k hodnocení jednotlivých důkazů," uvedli ústavní soudci.

Někdejší Vlčkův zaměstnanec Martin Dupal dostal čtyři roky, ústavní stížnost podle justičních databází nepodal. V případu stanul před soudem také šéf dodavatelské firmy Zdeněk Svoboda, i on dostal nepodmíněný trest.

Původně byla trojice odsouzena za pokus o podvod, podle staršího rozsudku Nejvyššího soudu ale jejich jednání mělo být kvalifikováno pouze jako příprava podvodu, což pak justice zohlednila při výměře trestu.

Obžalovaní usilovali v roce 2010 o "papírové" zprovoznění nedokončené elektrárny. Měli padělaný protokol o reklamaci solárních panelů. Získali sice licenci od Energetického regulačního úřadu, ovšem další kroky směřující k výrobě a prodeji energie za zvýhodněnou cenu už neudělali. Přišlo se totiž na to, že elektrárna není hotová. Motivem byla snaha získat výhodnější výkupní ceny, na které měly nárok elektrárny zprovozněné před koncem roku 2010.

Pokud by se podvod podařil, za 20 let by podle státního zástupce vznikla škoda přes čtvrt miliardy korun.

Vlček se u soudu dříve hájil tím, že byl jen investor a na stavbu si najal odborníky. Dupal tvrdil, že jen poslouchal Vlčkovy příkazy. Svoboda zase řekl, že licenci neřešil, prý to byla záležitost investora.

Související

Více souvisejících

Ústavní soud ČR elektrárny podvod Olomoucký kraj

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy