Pokud se s pravidly ztotožníte, pak nařízení ani jako restrikce nevnímáte. Pro odpůrce budou vždy nespravedlivá, říká sociolog

Ředitel výzkumné agentury STEM Martin Buchtík si nemyslí, že všichni Češi už téměř po dvou letech odmítají dodržovat protiepidemická opatření v souvislosti s onemocněním covid-19. Apel ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), aby se lidé chovali zodpovědně, tak nemusí podle sociologa u všech společenských skupin působit naivně. „Z provedených výzkumů jsme zjistili, že dvě třetiny občanů stále dodržují hygienická opatření, která se týkají mytí rukou či nošení respirátorů v MHD. Pokud se s pravidly ztotožníte, pak nařízení ani jako restrikce nevnímáte. Naopak odpůrci očkování někdy složitě konstruované pokyny budou vždy odmítat a chápat je jako nespravedlivé,“ říká pro EuroZprávy.cz Martin Buchtík.

Připouští, že Češi mají určitý sklon k rebelství a obcházení zákonů. Ředitel výzkumné agentury STEM Martin Buchtík tvrdí, že každé nařízení ve společnosti způsobí určité znepokojení či neklid. „Pokud stát nastavuje nová pravidla, vysílá vždy signál, že nastalá situace není přirozená a je nutné ji řešit.“ Sociolog upozorňuje, že každému se pochopitelně nové pokyny nelíbí a bude se proti nim vymezovat. „Určitá část společnosti stanovené restrikce v jakémkoli oboru má za nespravedlivé a už předem tvrdí, že je tak nehodlají dodržovat, což se aktuálně týká covidu-19. Proto je okamžitě začnou podrobovat kritice, která nevyžaduje žádné velké intelektuálské schopnosti. A tak skutečně můžeme působit, že náš národ rozumí všemu, aniž bych se chtěl kohokoli dotknout,“ míní.

Během pandemie se vyrojilo množství dezinformací

Člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) konstatuje, že koronavirovou pandemii pravidelně komentují i jiní experti, kteří nejsou zdravotníky a vnášejí do celé problematiky politický pohled. „Takovým příkladem jsou právníci. Někteří žádají, aby pravidla platila jen pro daný den či okamžik, kdy situace z hlediska epidemie bude nejhorší a pokud krizový stav pomine, aby druhý den restrikce skončila.“ Absolvent Fakulty sociálních věd na Univerzitě Karlově se zaměřením na metodologii sociologického výzkumu se domnívá, že takový postoj není ideální. „Jsou totiž lidé, kteří změnu v restrikcích zareagují až po deseti dnech, kdy vstoupily v platnost. Adaptace na nové podmínky u některých trvá opravdu déle. Měnit opatření každý den by tak nebylo šťastné a obávám se, že bychom byli svědky chaosu,“ strachuje se.

Buchtík, který v minulosti mimo jiné řídil CVVM a tým sociálního a politického výzkumu v MEDIANu, podotýká, že současnou situaci ve společnosti komplikuje výskyt nové mutace omicron. „Vědci zatím úplně její dopady neodhalili, a tak lidé nevědí, jak se přesně mají chovat, zatímco u mutace delta měli už pravidla zažitá a byli s nimi srozuměni.“ Netají se i názorem, že některá rozhodnutí jsou složitě konstruovaná. „Komunikace ze strany čelních představitelů mají určité mezery a společnost nejasnou rétoriku citlivě vnímá. Navíc hrozí, že nepřehledná mluva bude pokračovat, protože za čtrnáct dní bude pravděpodobně situace ohledně omicronu úplně jiná. A tak mohou nastat další nařízení.“ Expert predikuje, že každá restrikce se setká s tvrdým odporem u odpůrců očkování. „A to proto, že případné se s případnými dopady na jejich skupinu odmítají smířit, cítí se ukřivděně až nespravedlivě.“

Ředitel výzkumné agentury STEM však avizuje, že vedle takzvaných odpíračů existuje vzorek lidí, kterým naopak připadá, že restrikce jsou nedostatečné a volají po zpřísnění. A proto apel ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), aby se lidé chovali zodpovědně, tak nemusí podle sociologa u všech společenských skupin působit naivně. „Z provedených výzkumů jsme zjistili, že dvě třetiny občanů stále dodržují hygienická opatření, která se týkají mytí rukou či nošení respirátorů v MHD. Pokud se s pravidly ztotožníte, pak nařízení ani jako restrikce nevnímáte,“ nabízí pohled do myšlenek některých lidí a zdůrazňuje, že ne všichni Češi chtějí zákony obcházet.

Doktor sociálních věd se nedomnívá, že by už téměř dva roky trvající koronavirová pandemie výrazně proměnila společnost. „Je ale možné, že část generace ji bude vnímat jako určitý milník. Sice nebude mít takové dopady jako události z Listopadu roku 1989, ale do historie se jistě zapíše. Vždyť některé osobnosti vynesla do popředí, jiné zase upozadila.“ Určitě změny jsou ale podle Buchtíka přece jen patrné. „Například lidé, kteří pracují s počítačem, zůstali na home officu a firmy si na takový model už zvykli. Dalším následkem epidemie je zformování určitých organizací, které vyvolávají bojůvky. Jejich počínání však nemusí skončit jen u covidu, ale zmiňovaná témata se mohou přelévat i do jiných oblastí a nakonec takové spolky mohou postupem času stanout i proti sobě.“ Buchtík ale zdůrazňuje, že pandemie posílila dezinformace. „V souvislosti s koronavirem se jich vyrojilo neskutečné množství a na některé lidi zabírají, protože mají sílu je ovlivňovat. Dezinformátoři tak mají doslova žně,“ soudí.

Fiala může napravit společnost, musí ale přiznávat chyby

Klíčovou roli v době pandemie mají nyní i sociální sítě. „Obrovsky zrychlují čas. Zejména novináři na ně musejí reagovat a lidé tak díky nim mohou téměř v přímém přenosu sledovat vyjádření politiků reagující nejen na covid-19.“ Muž, který v posledních deseti letech realizoval řadu výzkumů a sociologických studií, spojených zejména s kvalitou života, životním stylem a formováním veřejného mínění, na platformách dokumentuje, jak se obecně mění život. „Před dvaceti lety premiérovi stačilo, aby dvakrát během týdne vystoupil na tiskové konferenci a měl takzvaně vůči veřejnosti splněno. Nyní si můžeme na jeho sociálních sítích několikrát za den číst jeho postoje, a to i včetně koronaviru.“ Ještě v roce 2003 byla taková situace nepředstavitelná. „Pamatuji se, jak nám přišlo absurdní, že ruští novináři referují o každém kroku prezidenta Putina. A podívejte se, uběhlo sedmnáct let a my díky platformám dělám to stejné. A vlastně žádáme, aby politici na ně psali své názory, nyní především o covidu,“ má jasno.

Sociolog je přesvědčený, že situaci kolem pandemie by mohl zklidnit nový ministerský předseda Petr Fiala (ODS), jehož rétorika je oproti Babišovi noblesní. „Role každého premiéra je pro společnost klíčová, a tak má na ni vliv. Řekl bych, že je dokonce nezastupitelná. Pokud lidé uvidí, že například Petr Fiala bude umět uznat své chyby, připustí i určité změny, kterým se původně bránil, pak má sílu udělat společnost lepší.“

Buchtík však tvrdí, že lidé mají tendenci si minulost zkreslovat a myslet si, že před dvaceti lety bylo lépe a národ se k sobě choval ohleduplněji. „Zkrátka si myslíme, že tráva byla zelenější a vše fungovalo lépe, neboť na špatné věci zapomínáme a v paměti nám utkví jen hezké zážitky. Proto sklouzáváme do milosrdné lži. Skutečně žijeme v hlubokém omylu, protože mezilidské vztahy se zase tolik v čase nemění.“

Dovede ale pochopit část společnosti, která tvrdí, že za osm let, kdy byl v politice Andrej Babiš (ANO), země zhrubla a zvulgárněla. „Je možné, že nově zvolená exekutiva může takové jevy svým chováním zmírnit. Obvykle se náprava pokažených věcí zjednává stejně tak dlouho, jak se ty předchozí vyvíjely. Ovšem nikdy se už nic nevrátí do původního času, vytvoří se zase nový styl. Jestli se takový záměr Petru Fialovi a jeho vládě podaří, bude záležet, jak dlouho se u moci udrží a jak se jim bude dařit vysvětlovat protiepidemická opatření,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Martin Buchtík.

Související

Martin Buchtík Rozhovor

Českým domácnostem klesá životní standard, krizové scénáře se ale nenaplnily, říká sociolog Martin Buchtík

Současná inflační a energetická krize není globální ani celoevropská. Nejcitelněji zasáhla region střední a východní Evropy, což patrně odpovídá míře jeho závislosti na fosilních palivech z Ruska, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz sociolog Martin Buchtík. Ředitel agentury STEM zároveň tvrdí, že během dvanácti měsíců od začátku války na Ukrajině jsme se vyhnuli krizovým scénářům, které byly zmiňovány - nedošly zásoby plynu, ve společnosti nedochází k nárůstu organizované radikalizace a v masovém měřítku nepozorujeme ztráty bydlení či nutnost spoléhat se na pomoc potravinových bank. Pocit chudnutí, který má velký dopad na naši psychickou pohodu, nyní podle Buchtíka nicméně zažívá velký pocit českých domácností. 
Martin Buchtík Rozhovor

Rozhodnutí, koho budeme volit, může uzrát i u piva. Spíše ale víme, komu hlas nedáme, říká ředitel STEM

Ředitel výzkumné agentury STEM Martin Buchtík tvrdí, že člověka v rozhodnutí, koho bude volit, může kromě kampaně či preferencí ovlivnit i návštěva restaurace. „U piva nás může kamarád přesvědčit, že právě názory jeho favorita se nám zamlouvají a volbu máme vyřešenou. Studie spíše zjistily, že mnohem častěji víme, koho nebudeme volit, protože nás ovlivňuje sociální prostředí, ve kterém vyrůstáme, z něhož pocházíme,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz sociolog Martin Buchtík.

Více souvisejících

Martin Buchtík Lidé STEM/MARK Vláda ČR Vlastimil Válek (TOP 09) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy