Policie obvinila nakladatelství kvůli knize popírající holokaust

Kriminalisté obvinili nakladatelství Bodyart Press a jednoho člověka kvůli vydání a šíření knihy amerického historika Davida L. Hoggana Mýtus šesti milionů, která popírá holokaust. Policie ve Žďáru nad Sázavou, v němž bydlí jednatelka společnosti, případ nejdříve na jaře odložila, protože podle ní nešlo o trestný čin.

Názor změnila po zásahu státního zastupitelství. Napsal to dnes server Deníku N.

Popírání genocidia je podle českého práva trestným činem a lze jej potrestat až třemi lety vězení. Vydavatelství se hájí tím, že titul vydalo pouze ke studijním účelům, což také uvádí pod tiráží publikace z roku 2016, píše server. K trestnímu stíhání se jednatelka nakladatelství Hedvika Fiksová pro Deník N nevyjádřila.

"Mohu potvrdit, že 16. srpna letošního roku kriminalisté z oddělení obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování ve Žďáru nad Sázavou zahájili v souvislosti se zmíněnou knihou trestní stíhání jedné fyzické a jedné právnické osoby," sdělila deníku bez dalších podrobností mluvčí policie na Vysočině Dana Čírtková.

Vyšetřovatelé se knihou začali zabývat začátkem loňska, kdy Deník N na nakladatelství a jeho produkci upozornil. Publikací Mýtus šesti milionů se tehdy zabývalo i Vrchní státní zastupitelství v Praze, které věc předalo na Vysočinu. Tamní policie ale případ letos v březnu odložila. S tím nesouhlasilo Nejvyšší státní zastupitelství, které nechalo rozhodnutí přezkoumat.

Mýtus šesti milionů je jednou z nejznámějších publikací popírajících holokaust. Autor útlého spisku například tvrdí, že údaj o šesti milionech židovských obětí nacismu je "záměrným a bezostyšným" paděláním historie a že jde o "legendu genocidy".

Související

Agenti GRU zodpovědní za výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku.

Policie odložila případ Vrbětice. Smrtící exploze způsobili agenti ruské GRU

Policie odložila případ výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku, k nimž došlo v druhé polovině roku 2014. Exploze připravily o život dva české občany a způsobily škodu přes miliardu korun. Podle policie se podařilo prokázat podíl ruské vojenské rozvědky na způsobení výbuchů, přičemž jde o součást jejího dlouhodobého diverzního působení mimo území Ruska.

Více souvisejících

Policie ČR holocaust

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy