Do Prahy se vrací turisté. Jedna skupina ale výrazně chybí

Epidemie koronaviru měla za následek útlum turismu v Praze, který se ale nyní díky uvolnění opět vrací k normálu. Zatímco pivo stálo po opětovném otevření hospod a restaurací za pár šupů, momentálně se jeho cena opět přizpůsobuje kupní síle zahraničních turistů. Nouze není ani o trdelníky a matrjošky.

Doby, kdy bylo historické centrum Prahy mrtvé, jsou již minulostí. Samotní Pražané se pozastavují nad tím, jak rychle se zahraniční návštěvníci do české metropole vrátili. Podnikatelé přímo jásají. 

"Hostů už je celkem dost, ale na původních tržbách ještě nejsme,“ řekl Lidovým novinám nejmenovaný číšník Staroměstské restaurace. Přestože se hospody a restaurace nacházející se v historickém centru Prahy, jejichž tržby běžně závisely na cizincích, po prvním uvolnění přizpůsobily Čechům, nyní tomu už tak není. Na pivo za 39 korun si už můžeme nechat zajít chutě. Půllitr už stojí 70,-Kč. 

Jinak tomu není ani u jiných stravovacích zařízení. "Sleva 30 % na všechny nápoje,“ stojí na ceduli před restaurací Karlova 1, ačkoliv ještě předtím byly nabízeny téměř poloviční ceny, nyní odpovídají přibližně třem čtvrtinám těch dřívějších. I tak je ale potřeba zmínit, že se navzdory návratu turistů dle hospodských nepodaří dohnat tržby z předešlého roku. 

Důvodem je totiž absence asijských turistů. Konkurence je veliká a jednotlivé podniky se musejí uchylovat k čím dál agresivnějším metodám, aby si získaly hosty. "Café Mozart. Speciální nabídka. Special offer,“ vyzývá zaměstnankyně kavárny přímo naproti orloji. To všem nezůstává bez povšimnutí kolemjdoucích, z nichž si jeden od číšnice vysloužil ne zrovna lichotivou poznámku typu „Čemu se směješ, ty deb**e jeden, tak čemu se směješ?"

Značná část lidí ji sice nerozuměla, ale i tak si jí díky intonaci všimla skupina turistů, která vyčkávala pravidelné kolečko apoštolů na pražském orloji. 

"Česky, Deutsch, Russian?," ptá se zmatený prodeje přihlížejících lidí, přičemž patrně zapomněl na Poláky, kteří teď momentálně nejvíc oživují český cestovní ruch. "Občas zaslechnete španělštinu, ale zřídka,“ nechal se slyšet obchodník.

Přestože v dřívější době byly Česko a zejména Praha hojně vyhledávanou destinací čínské klientely, dokázaly se staroměstské uličky obejít i bez ní. Na první pohled klidná procházka proslulou uličkou vedoucí ke Karlově mostu znamená, že se dotyčný neobejde bez setkání s cizinci. O davy lidí není nouze a vosy si mohou smlsnout na čerstvých trdelnících se zmrzlinou. 

Na Karlův most se navíc také vrátili prodejci a pouliční umělci, kteří předtím z důvodu absence turistů byli doslova švorc. Nyní se jim konečně vrátily "staré dobré časy". "Kdyby se cestovní ruch do Prahy nevrátil aspoň tak, jak je nyní, zůstal bych úplně bez peněz,“ řekl pouliční malíř Libor, který si za rychlé zhotovení portrétu účtuje 1500 korun. "Bál jsem se, že přijdu o bydlení,“ podotkl. Doby, kdy ale pohled na tento historický skvost českého hlavního města působil doslova apokalypticky, nicméně už vzaly za své, a vše je opět v normálu. 

Výjimkou není ani Vltava, kde taktéž znovu oživl provoz. O možné zákazníky na výletní lodě Prague Boats usilují lingvisté v námořnických převlecích. "Jdeme na loď? Pražské Benátky,“ volá jeden z nich se silným akcentem a zkouší jak němčinu, tak i ruštinu. "Vjéčerom,“ reaguje turistka.

Největší český komerční lodní dopravce má flotilu asi celkem 30 plavidel, z nichž jenom v loňském roce mohlo obdivovat krásy Prahy cca půl milionu lidí, a to přímo z Vltavy. Nyní by slovy vedoucího obchodního oddělení Prague Boats Jana Lukše bohatě stačilo jenom jedno plavidlo. S počátkem srpna se ale parníky a jiné lodě vrátily na hladinu Vltavy takřka neomezeně.

Dle údajů Českého statistického úřadu zavítalo v druhém pololetí letošního roku do Prahy pouhých 138 tisíc hostů. Hlavní město se tak v důsledku pandemie covid-19 setkalo s více než 93procentním poklesem návštěvnosti ve srovnání s loňskem. Propad dokázali tlumit pouze Češi, o něž pražské podniky usilovaly prostřednictvím dočasných slev.

Související

Cestování, ilustrační foto

ČUCR: Cestovní ruch si zaslouží víc pozornosti, nová vláda by měla provést změny

Turismus si podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) zaslouží více pozornosti. Nová politická reprezentace, která vzejde z podzimních voleb, by proto měla nastolit změny. Měla by například stanovit jasný systém řízení financování tohoto odvětví, který nyní chybí, nebo napravit diskriminaci v kompenzacích za loňský rok v důsledku pandemie.

Více souvisejících

cestovní ruch Praha Cizinci Karlův most Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním test

před 1 hodinou

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo

Nejméně 14 lidí zahynulo v jižním americkém státě Mississippi, kterým se v noci na dnešek prohnalo ničivé tornádo spolu se silnými bouřemi. Uvedla to stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady, podle nichž jsou škody hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 2 hodinami

sněžka

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena

Sněžku dnes ráno zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru po 07:00 v nárazu dosáhla téměř 124 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová: Nedostatek léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje

Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to dnes ze Soulu před svým odletem na Tchaj-wan telefonicky řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která o věci hovořila s jihokorejským premiérem Han Duk-soem. O podle ní "klíčové záležitosti" s korejskými partnery vyjednával také náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček. Pekarová upozornila, že před vstupem jihokorejských léčiv na český trh je nutné ještě například posouzení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Jak obrázek nakreslený dívkou z Ruska vedl k policejnímu vyšetřování

Na zdi v centru města Jefremov na jihozápadě Ruska jsou obrovské fotografie maskovaných ruských vojáků a písmen Z a V symbolizujících takzvanou speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Toto je oficiální, patriotický obraz invaze do sousední země. Ale v tomto městě 200 kilometrů jižně od Moskvy se dá najít i jiný a velmi odlišný obraz války, píše britská BBC na svých internetových stránkách.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Gordon Moore

Zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore, bylo mu 94 let

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník polovodičového průmyslu, jehož Mooreův zákon předpověděl neustálý nárůst výpočetního výkonu obvodů v elektronice na celá desetiletí. Oznámila to firma Intel a Mooreova rodinná dobročinná nadace.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Změna času

V neděli začne platit letní čas, noc se o hodinu zkrátí

V neděli začne v Česku platit letní čas, takže se noc na neděli o hodinu zkrátí. V 02:00 se hodiny posunou na 03:00. Letní čas pak potrvá do 29. října. Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí a neplní již svůj původní účel, tedy úsporu energií.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jarní počasí se odmlčí až po víkendu. Dnes hrozí bouřky

Až po víkendu má přijít meteorology slibované ochlazení, takže dnes a zítra bude v Česku ještě panovat jarní počasí se vším všudy. Maxima dle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dosáhnou 15 stupňů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy