Byla morální autoritou, zdobila ji odvaha a upřímnost. Z první polistopadové dámy Olgy Havlové, od jejíhož úmrtí dnes uplynulo 25 let, vyvěrala přirozená lidskost. Po revoluci se věnovala charitě, jejíž tradici komunisté během normalizace zcela zničili. Rovněž byla velkou oporou prezidenta Václava Havla, jemuž dělala zázemí i v době, kdy byl disidentem. „I když oba byli úplně jiní, vzájemně se skvěle doplňovali. Paní Olga byla jedinečnou ženou, žádná jiná z první dam, které po ní přišly, se jí vůbec nemůže rovnat,“ říká pro EuroZprávy.cz Alexandr Vondra (ODS), který jako signatář Charty 77 Olgu Havlovou, rozenou Šplíchalovou, dobře znal.
Celá země se náhle ponořila do smutku. Česká televize i veřejnoprávní rozhlas 27. ledna 1996 měnily vysílací program, lidé plakali. Úmrtí dobrosrdečné první dámy Olgy Havlové v jejích dvaašedesáti letech tehdy zasáhlo Českou republiky. V době, kdy ještě neexistovaly sociálně sítě a internet se teprve nesměle rozjížděl, začali její příznivci spontánně volat do rozhlasu, aby zesnulé prezidentově choti vyjádřili úctu a vzdali hold. „Velice ráda pomáhala, ale uměla být také tvrdá jako žula. A pokud se jí něco nelíbilo, neváhala se rázně ozvat. Nedokázala se přetvařovat, za každé situace byla svá. Prostě výjimečná,“ vzpomíná na Olgu Havlovou současný europoslanec Alexandr Vondra. Obyčejní lidé ji milovali, stáli nekonečnou frontu, aby jí mohli položit květiny v kapli jižního křídla Pražského hradu k jejím ostatkům a podepsat se do kondolenčních archů.
Obnovila charitu a z postižených udělala hvězdy
Navázala na tradici prvních dam z první republiky. Signatářka Charty 77 se hned po revoluci angažovala v Charitě, založila Výbor dobré vůle Olgy Havlové. V křehce rodící se demokracii se jednalo o naprosto nevídanou věc. Komunisté během svého jednačtyřicetiletého běsnění naprosto zlikvidovali jakoukoli pomoc potřebným. Navíc všechny ženy hlav států během totality se chovaly ostudně, anebo naprosto nenápadně. „Svým nadšením strhla i ostatní a naučila tak lidi, aby nemysleli jen na sebe. Národ do té doby nebyl zvyklý, že by měl být ohleduplný k druhým,“ líčí nynější místopředseda Občanské demokratické strany.
Olga Havlová má rovněž zásluhu na zapojení handicapovaných do společnosti. Zatímco totalitní režim lidi s fyzickým omezením či mentálně postižené zavíral do objektů daleko za městy, nejlépe v lese, aby podle něho nedělali ostudu, Olga Havlová z lidí s nedostatkem udělala hvězdy. Byla k nim laskavá, ale naprosto přirozená. V jejich společnosti byla svá. Tady se cítila dobře, na rozdíl od televizních kamer, na nichž si v roli první dámy za celých sedm let nezvykla. „Přesto funkci první dámy zvládla skvěle a bravurně,“ chválí ji bývalý diplomat.
S Václavem Havlem se seznámila v roce 1953. Oba pojil vztah k literatuře i divadlu. Proto si rozuměli. Vondra, který oba dokonale z disentu znal, však tvrdí, že i když se skvěle vzájemně doplňovali, oba byli zcela jiní. „Olga byla dámou ze Žižkova, která se běžně pohybovala mezi obyčejnými lidmi. Přesto výborně ladila k Havlovi, jenž naopak pocházel z velmi noblesního rodu významných stavitelů a průmyslníků. Nabízela mu pohled, jak uvažují prostí lidé například v hospodě. Každý byl úplně jiný, a přesto měli k sobě blízko,“ nabízí svůj pohled pamětník a dodává, že paní Olgu měl velmi rád. „Vzpomínám na ni nejenom při dnešním výročí,“ upozorňuje pro EuroZprávy.cz.
Právě drsné prostředí pražského Žižkova, kde se narodila i vyrostla, se specificky podle Vondry odráželo v charakteristice její povahy. „Věcí říkala na rovinu, bez diplomatických frází. Neužívala rétoriku filozofů, ale držela se žižkovské linie. Ve slovníku vůbec neměla slovo možná. Buď se rozhodla danou věc udělat, anebo rezolutně řekla ne.“
Manželovi často pomáhala v jeho nerozhodnosti
Bývalý velvyslanec v USA však doplňuje, že byla velice moudrou ženou. Havlovi v disentu vytvářela dokonalé zázemí. „Ale nemyslím tím, že by mu jen vařila či uklízela. Analyzovala s ním různé překážky a Václavovi hodně často pomáhala v jeho nerozhodnosti. Olga stála za spoustou dobrých věcí, která prezident udělal na její doporučení. Představovala pro něj jakýsi korektiv. Byla také nesmírně odvážná, když byl Václav Havel ve vězení.“ Polistopadová první dáma byla Havlovi nejen manželkou, ale i sestrou, kamarádkou a kritičkou jeho spisovatelských děl.
Od ní Václav Havel slyšel jako první názor na texty či později prezidentské projevy. Rovněž má zásluhu, že chalupa na Hrádečku na Trutnovsku se v dobách normalizační šedi a komunistického útlaku stala ostrovem naprosté svobody. Byla hlavní představitelkou jiného světa a atmosféry na Hrádečku, byť hned za plotem hlídkovala Státní tajná bezpečnost a vše pečlivě monitorovala.
Exsenátor za Litoměřicko v letech 2006 až 2012 si moc dobře pamatuje, jak žena Václava Havla v tehdejším Československu rozjela charitu, aby pomohla potřebným. Výbor dobré vůle založila 12. dubna 1990. „Okamžitě svým nadšením strhla například moji ženu Martinu anebo lékařku Milenu Černou (současná předsedkyně Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové – pozn. red.). Bylo až dojemné, jak všechny dámy dávaly do celé věci srdce, aby se povedlo i ostatní do charity zapojit,“ vybavuje si bývalý mluvčí Charty 77 z roku 1989.
Disident, který byl ministrem zahraničních věcí i obrany, se netají názorem, že Olga Havlová v současné době chybí a nikdo ji zatím nedokázal nahradit. „Paní Olga byla jedinečnou ženou, žádná jiná z první dam, které po ní přišly, se jí vůbec nemůže rovnat. Moc mně chybí a stejně jako na Václava Havla, tak i na ní často vzpomínám,“ říká Alexandr Vondra o Olze Havlové, která má od roku 2012 na rodném a milovaném Žižkově svoji ulici.
Související
Olga Havlová dokázala život přizpůsobit sobě. Má můj obdiv, říká Geislerová
Pravidla státního pohřbu? Bývalý protokolář Pražského hradu vysvětluje
Olga Havlová , Alexandr Vondra , Václav Havel , Pražský Hrad , charita , První dáma
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 4 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 6 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 14 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.
Zdroj: Jakub Jurek