
Mnichovská dohoda, podepsaná v noci na 30. září 1938 představiteli Británie, Francie, Itálie a Německa, znamenala konec první republiky. Do země vstoupila německá vojska, Československo přišlo o velkou část území, armáda byla demobilizována. Na začátku října abdikoval prezident Edvard Beneš, kterého vystřídal právník Emil Hácha. Druhá republika byla podstatně menší než první. Vedle odstoupení pohraničních Sudet Německu přišlo Československo o velkou část jižního Slovenska, které na základě první vídeňské arbitráže odstoupilo Maďarsku.
Bezprostředně po Mnichovu vyvrcholily snahy slovenských politiků o autonomii, jež byla vyhlášena již 6. října takzvanou žilinskou dohodou a ústavně stvrzena na konci listopadu, kdy se název republiky změnil na Česko-Slovensko. Autonomii vedle Slovenské země (Slovenské krajiny) získala i Podkarpatská Rus. Šéfem slovenské vlády se stal Jozef Tiso, který po smrti Andreje Hlinky v roce 1938 stanul v čele jeho lidové strany. Ta se stala dominantní politickou silou a během podzimu zlikvidovala na Slovensku pluralitní stranický systém.
V únoru 1939 jednali slovenští ministři v čele s Tisem v Berlíně o finanční pomoci Slovensku, slib byl ale podmíněn rozbitím Česko-Slovenska. Druhá republika zanikla 14. března 1939 vyhlášením samostatného Slovenského státu, o den později přišla okupace zbytku Čech a Moravy a 16. března vydal Adolf Hitler výnos o zřízení protektorátu.
První, kdo museli opustit své domovy, byly obyvatelé českého pohraničí v důsledku mnichovské dohody z 29. září 1938. Mnichov znamenal pro neněmecké obyvatele, kteří se nechtěli stát druhořadými občany německé říše, nutnost urychleného opuštění majetku a přesídlení do českého vnitrozemí. Do konce roku 1938 pohraničí opustilo více než 114.500 Čechů, 11.500 německých antifašistů, 7000 Židů a přibližně tisíc osob jiných národností.
Po německé okupaci zbytku Česka v březnu 1939 plánovali nacisté postupnou germanizaci českého obyvatelstva, popřípadě přesídlení či likvidaci. Prvním krokem mělo být rozbití českého osídlení enklávami německých přistěhovalců (často z východní Evropy). Mezi prvními museli odejít lidé z okolí vojenských cvičišť v Brdech, u Milovic a u Vyškova, kde do května 1942 přišlo o domovy téměř 15.000 osob. Na Drahanské vrchovině na Moravě, kde chtěli okupanti vytvořit německý ostrůvek spojený se Sudetami na Prostějovsku a německými osadami na Vyškovsku, postihlo nucené vysídlení přes 5000 rodin z asi 30 vesnic.
Nucené stěhování v českých zemích osvobozením neskončilo. Po válce museli obnovené Československo i své majetky opustit téměř tři miliony Němců a desítky tisíc Maďarů.
Související

Putin si hraje na historika: Společnost národů selhala, osud ČSR je důkazem

Soukup se vzteká na senátora Růžičku, vadí mu Zelený salónek
Mnichovská dohoda (29. září 1938) , II. světová válka
Aktuálně se děje
před 15 minutami

Slovensko dnes vidí nově zvoleného prezidenta Pavla na titulních stránkách novin
před 20 minutami

Babišovi nezafungoval konfrontační styl, Pavla prověří krize, píše tisk
před 42 minutami

Nemá smysl jednat, vzkazují Rusové po dodávce tanků Ukrajině
Aktualizováno před 1 hodinou

Ruská raketa zasáhla bytový dům v Charkově, jeden člověk zahynul
před 1 hodinou

Elektrická energie a jak s ní šetřit
před 1 hodinou

Stoltenberg vyzval Soul, aby poskytl vojenskou pomoc Ukrajině
před 2 hodinami

Počasí bude tento týden zrádné. Meteorologové vydali varování
před 2 hodinami

Rodina Tyrea Nicholse, který zemřel po zásahu policie, vyzvala Kongres k reformě policie
před 2 hodinami

Neandrtálci shromažďovali lovecké trofeje, zjistili díky nálezu vědci
před 2 hodinami

Vysoké válečné ztráty přispívají k rozmachu ruského pohřebního průmyslu
před 2 hodinami

Vědci identifikovali vrak lodi potopené u pobřeží anglického Eastbournu
před 2 hodinami

EU zvažuje zařazení íránských revolučních gard na seznam teroristů
Aktualizováno před 2 hodinami

Pavel mluvil se Zelenským, začíná skládat svůj tým na Hrad, vyrazí do krajů
včera

Ukrajina potřebuje rychlejší dodávky zbraní, prohlásil Zelenskyj
včera

Erdogan naznačil možné schválení členství Finska v NATO, bez Švédska
včera

Důchody a daně se musí změnit, řekl Pavel. Na Hradě chce audit
včera

Inaugurace prezidenta: Kdy a kde bude Petr Pavel uveden do úřadu?
včera

Zeman naznačil, že Kruliš zamíří do České národní banky jako kancléř
Aktualizováno včera

Pavel se možná v pondělí sejde se Zemanem
včera
Zeman si myslel, že volby budou referendem o vládě. Staly se referendem o Babišovi, řekl
Prezident Miloš Zeman si myslel, že volby budou referendem o vládě, staly se ale referendem o Andreji Babišovi (ANO). Připomněl také své dřívější vyjádření, že se Babiš měl více než svému mírotvorectví věnovat ekonomické a energetické krizi. Zeman to řekl českým novinářům v Bělehradě, kam dnes přijel na státní návštěvu Srbska. Řekl, že s Babišem, který prohrál souboj o funkci prezidenta, zatím nemluvil.
Zdroj: ČTK