Předválečná Společnost národů (SN), jíž dominovaly Británie a Francie, podle ruského prezidenta Vladimira Putina selhala v předcházení konfliktům a nynější systém mezinárodních vztahů je jedním z nejdůležitějších výsledků 2. světové války. Neúčinnost předválečného uspořádání šéf Kremlu podrobně ilustruje i na osudu Československa. Jako jeden z nejvýznamnějších pozitivních důsledků 2. světové války Putin vyzdvihuje OSN.
Putin to napsal v rozsáhlém článku, který otiskl ruský deník Rossijskaja Gazeta a americký magazín The National Interest.
"Vytvoření novodobého systému mezinárodních vztahů je jedním z nejdůležitějších důsledků 2. světové války," napsal Putin v článku s titulkem Skutečná ponaučení ze 75. výročí 2. světové války. "Je povinností nás všech, kteří máme politickou odpovědnost, a zejména představitelů vítězných mocností z 2. světové války, abychom zajistili, že (mezinárodní systém) bude zachován a zlepšován," zdůraznil ruský prezident, který kritizoval například výzvy ke zrušení práva veta stálých členů Rady bezpečnosti OSN.
Jedním z významných výsledků 1. světové války byl podle Putina vznik Společnosti národů, do níž byla vkládána velká očekávání ohledně zajištění trvalého míru a kolektivní bezpečnosti. "Byla to pokroková myšlenka, která, pokud by byla důsledně uplatňována, mohla vskutku zabránit opakování hrůz světové války," připouští autor článku.
Společnost národů, které dominovaly vítězné mocnosti Francie a Británie, se však ukázala jako neefektivní a pouze zabředávala do bezúčelných diskusí, domnívá se Putin, přičemž SN a Evropa podle něj oslyšely opakované výzvy Sovětského svazu ke zřízení spravedlivého systému kolektivní bezpečnosti.
Společnost národů také nedokázala zabránit konfliktům v různých částech světa, jako byl útok Itálie na Etiopii, občanská válka ve Španělsku, japonská agrese vůči Číně a anšlus Rakouska.
"Navíc v případě mnichovské zrady, na níž se kromě (Adolfa) Hitlera a (Benita) Mussoliniho podíleli také vedoucí představitelé Británie a Francie, bylo Československo odsunuto na vedlejší kolej s plným souhlasem Společnosti národů," píše Putin ve svém historickém exkurzu a zdůrazňuje, že tehdejší sovětský vůdce Josif Vissarionovič Stalin se "nezostudil" setkáním s německým nacistickým vůdcem Hitlerem, který prý byl v západních zemích vnímán jako "naprosto vážený politik".
"Na rozdělení Československa se spolu s Německem podílelo i Polsko. Společně se předem dohodly, kdo dostane které území Československa," píše Putin a připomíná také komunikaci mezi polským velvyslancem v Berlíně Józef Lipským a polským ministrem zahraničí Józefem Beckem a mezi Beckem a německým velvyslancem v Polsku Hansem-Adolfem von Moltkem.
Rozdělení Československa bylo podle Putina "brutální a cynické" a mnichovská dohoda byla spouštěčem války v Evropě. "Dnes evropští politici, a zvláště polští čelní představitelé, by chtěli Mnichov 'zamlčet'," píše šéf Kremlu. Důvodem podle něj není jen skutečnost, že jejich země kdysi porušily své závazky a podpořily mnichovskou dohodu, a některé se dokonce účastnily "rozdělování kořisti". Dalším důvodem je, že "je jim poněkud nepříjemné si připomínat, že v oněch dramatických dnech roku 1938 byl Sovětský svaz jediný, kdo stál za Československem," uvádí Putin.
Ruský prezident ve svém článku rovněž vybízí k tomu, aby svět uznal Sovětský svaz za hlavního vítěze nad nacistickým Německem, neboť "nacisty porazil hlavně a především sovětský lid". Putin přitom kritizuje tvrzení některých politiků, že Rusko se snaží přepisovat historii. Zopakoval však také přesvědčení, že k uzavření paktu o neútočení (Molotov-Ribbentrop) s nacistickým Německem byl SSSR před 2. světovou válkou donucen přezíravostí západních mocností.
Putinův článek byl zveřejněn před velkou vojenskou přehlídkou, která se uskuteční 24. června v Moskvě u příležitosti 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem.
Související

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu
Vladimír Putin , Rusko , Československo , OSN , historie , Josif Stalin , Adolf Hitler , II. světová válka , Mnichovská dohoda (29. září 1938) , Sovětský svaz
Aktuálně se děje
před 39 minutami

ANO by suverénně vyhrálo volby. Lidovci jsou hluboko pod hranicí vstupu do Sněmovny
před 1 hodinou

Počasí: Na Moravě budou klouzat silnice či chodníky, na Liberecku se zvednou hladiny řek
před 2 hodinami

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině
před 4 hodinami

Netanjahu mluvil s Bidenem o válce v Gaze. Naznačil mu, jak dlouho ještě potrvá
před 4 hodinami

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?
před 5 hodinami

Vlaky jezdí od neděle za nové ceny, které reflektují inflaci
před 6 hodinami

Extrémní počasí řádilo v USA. Tornáda připravila o život i dítě
před 6 hodinami

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková
před 7 hodinami

Předpověď počasí na příští víkend. Pod nulu neklesnou teploty ani v noci
Aktualizováno včera

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková
včera

Historický okamžik. Von der Leyenová ocenila dohodu na pravidlech pro AI
včera

Čaputová po smutečním obřadu řekla, co Schwarzenberg ukázal Slovensku
včera

Požár v Adamově: Hasiči zachraňovali obyvatele z plamenů, škoda jde do milionů
včera

Lyžař na Šumavě utrhl lavinu, zasahovala horská služba
Aktualizováno včera

Česko dalo sbohem Karlu Schwarzenbergovi. Odešla velká osobnost moderních dějin, řekl Pavel
včera

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc
včera

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let
včera

Pekarová Adamová zmínila Schwarzenbergův příběh. Přebíráme štafetu, uvedl Rakušan
včera

Izraelské tanky drtí Chan Júnis. Vojáci věří, že dopadnou člena vedení Hamásu
včera
Adidas a Reebok opět v Moskvě. Řetězec ASP zde otevřel první prodejnu s těmito značkami
První pobočka obchodního řetězce ASP byla otevřena v prodejně Belaya Dacha v Moskvě, která nabízí produkty od značek Adidas a Reebok. Informaci zveřejnil server Kommersant s odkazem na prohlášení vedoucího marketingového oddělení Iljy Komissarova ze společnosti Lestate (ASP) ruské státní agentuře TASS.
Zdroj: Radek Novotný