Přibylo lidí s úzkostí nebo sebevražednými myšlenkami, varuje lékař

V době koronavirové epidemie přibylo lidí s úzkostmi nebo sebevražednými myšlenkami. Data o sebevraždách podle něj zatím nejsou dostupná, stejně jako důkazy o větší spotřebě alkoholu. Lidé ale v průzkumu uvedli, že častěji pijí tvrdý alkohol než pivo. Na dnešní tiskové konferenci k odborné konferenci Co víme a nevíme o covid-19 to řekl ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), psychiatr Cyril Höschl.

Vliv karantény na duševní zdraví je podle Höschla při více než 5,5 milionu nakažených celosvětově sledovaná otázka. "Lidé jsou vykolejeni ze svého životního a pracovního tempa, jsou v izolaci. Jsou vystaveni vysoké míře stresu tím, že jsou exponováni stále negativním informacím ve sdělovacích prostředcích, tak se u nich zvyšuje riziko rozvoje úzkosti a deprese. To jsou zase rizikové faktory pro zvýšenou sebevražednost, izolace vede ke zvýšení domácího násilí," popsal.

Zda karanténa povede k více případům sebevražd nebo problémům s nadměrnou spotřebou alkoholu, se podle něj ukáže zhruba za půl roku. "V dotazování se to zatím neprojevilo, protože se ptají například na to, jestli někomu kvůli alkoholu za volantem sebrali řidičák nebo jestli byl na záchytce," dodal. Takové problémy se podle něho objeví až po delší nadměrné konzumaci alkoholu. Podle Höschla se ale ukázalo, že lidé se často od piva přesunuli k tvrdému alkoholu. Jedním z důvodů mohly být i uzavřené hospody a restaurace. Spotřebu alkoholu ovlivní také nepřítomnost zahraničních turistů.

Podle pediatra Jana Lebla z 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy se v březnu se zavřením škol snížily počty sebevražedných pokusů prášky, o které se pokoušejí většinou mladé dívky. V dubnu a květnu se po poklesu ale zase zvýšily.

NUDZ se v roce 2017 dotazoval 3000 respondentů na jejich duševní zdraví a znovu dotazování zopakoval v době současné karantény. Už v dubnu publikoval data z druhé studie, která ukázala, že lehké duševní potíže značily výsledky u 35 procent žen a 28 procent mužů. Středně závažné a vysoce závažné duševní potíže pak vycházely u 23 procent žen a 15 procent mužů. "Obě studie - byť jinými nástroji a prostředky - ukazují zvýšený výskyt úzkostných poruch včetně posttraumatické stresové poruchy, panických stavů a depresí," řekl.

Zhruba desetina dotazovaných se setkala s nějakou formou diskriminace či jiného druhu nevhodného chování v důsledku nemoci covid-19. Mezi nejčastější patřila nadměrná ostražitost a udavačství ze strany okolí a nevraživost vůči určitým skupinám, jako jsou například chalupáři, pendleři či Pražané.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Lidé psychologie sebevražda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vracet uprchlíky na Ukrajinu? Polsko je pro, Maďarsko to dělat nehodlá

Maďarsko nevydá uprchlíky Ukrajině a nezkoumá ani to, zda se jich týká branná povinnost, uvedl pro komerční televizi ATV maďarský vicepremiér Zsolt Semjén.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy