Problém pro handicapované: Výcvik asistenčního psa vyjde na statisíce, stát nijak nepřispěje

Výcvik asistenčního psa, který pomáhá handicapovaným lidem, trvá až dva roky a vyjde na zhruba 330.000 korun. Na rozdíl od vodicích psů pro nevidomé jejich výcvik nehradí stát a organizace, které se jím zabývají, jsou odkázány na sponzorské dary.

ČTK to dnes řekla ředitelka neziskové organizace Pomocné tlapky Hana Pirnerová. Její organizace od svého založení v roce 2001 vycvičila 258 psů a svým klientům je poskytuje zdarma.

Tucet nových asistenčních psů dnes "odpromoval" v pražském Karlíně. Organizace ročně podle Pirnerové vycvičí právě tento počet psů, protože nechce zatěžovat cvičitele. "Máme sedm stálých cvičitelů a každý může mít maximálně dva psy najednou," řekla. Dodala, že před zahájením výcviku má první rok vybrané štěně doma dobrovolník, následný výcvik pak trvá od sedmi měsíců do jednoho roku.

Všichni asistenční psi, které organizace cvičí, jsou retrívři. "Retrívry cvičíme především kvůli tomu, že mají nejlepší předpoklady. Mají vrozenou chuť aportovat, což je základ té práce," uvedla ředitelka. Další výhodou je podle ní fakt, že se retrívrům se stářím nemění povaha a navíc jsou přátelští a přirozeně pojí lidi. "Asistenční pes nemá chránit, ale pomáhat," shrnula Pirnerová.

Handicapovaným klientům organizace zvířata zapůjčuje bezplatně na osm let, poté musí pes každoročně absolvovat veterinární prohlídku, která určí, jestli jsou ještě schopni plnit svou roli. Psi pomáhají svým "páníčkům" v řadě každodenních situací. Umí otevírat dveře, podat telefon nebo sundat oblečení.

Peníze na výcvik organizace získává primárně od dárců. "Jsme rádi, že máme stálé a pevné sponzory, ale peněz samozřejmě nikdy není dost," řekla Pirnerová a dodala, že lidé mohou organizaci přispět pomocí dárcovských SMS nebo nákupem zboží na e-shopu.

Související

Výživa a zdraví psa - Jak strava ovlivňuje celkový stav a pohodu vašeho mazlíčka?

Výživa a zdraví psa - Jak strava ovlivňuje celkový stav a pohodu vašeho mazlíčka?

Správná výživa hraje klíčovou roli ve zdraví a pohodě našich psů. To, co jim dáváme k jídlu, má vliv na jejich celkový stav, vitalitu a odolnost vůči nemocem. Strava ovlivňuje mnoho aspektů jejich života, ať už jde o fyzické zdraví, imunitní systém nebo i jejich duševní pohodu. Proto je důležité zde nešetřit a obstarat kvalitní krmivo.

Více souvisejících

Psi

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy