Zda jsou lidé ochotní se podřídit počátečním pandemickým opatřením, ovlivňuje i krátkodobá paměť. Čím lepší jí máme, tím spíše nám nečiní problémy si nasadit roušku, dodržovat sociální distanc a respektovat hygienická doporučení, včetně častějšího mytí rukou a používání dezinfekce.
Když jsme se nacházeli v akutní fázi koronakrize, potýkali jsme se s něčím, co nám bylo doposud neznámé. Neurologové a psychologové z Kalifornie informovali, že to, jak jsme se k přijatým restriktivním opatřením v souvislostí s epidemií koronaviru postavili, nijak neodráží náš charakter, vzdělání nebo inteligenci.
Nastane-li krize, reagujeme zpravidla všichni stejně. Náš mozek je adaptovaný na přijímání jasných pokynů typu uteč, braň se, schovej se. "Když to tak není, tak se unaví, podstatnou informaci člověk nepobere," řekl neurofyziolog František Vyskočil v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
"Když chceme, aby okamžitě lidé změnili chování, musíme dát krátké, jasné povely,“ podotkl. Stejně jako tomu bylo v případě autorů dané americké studie, i on epidemiologům doporučil, aby všechny pandemické instrukce poskytovali občanům stručně, jasně a důrazně.
Krátkodobá paměť znamená ukládání informací na pouhé vteřiny, z nichž některé si pamatujeme sami od sebe, zatímco jiným se musíme přiučit. Pokud tedy někteří lidé odmítali nová opatření, mohla za to podle experta únava podobně jako je tomu například v případě čtení složitých návodů u domácích spotřebičů.
Že se máme v době pandemie chovat opatrně, si z tohoto důvodu musíme Vyskočilovými slovy osvojit prostřednictvím krátkodobého procesu, kdy se nové pokyny více usadí v té části mozku, kterou nazýváme dlouhodobou pamětí. "Převažuje dlouhodobá paměť, ta se prosadí,“ vysvětlil profesor.
Pomůže obejmout polštář nebo plyšovou hračku jako dítě
Lidé se s epidemií vyrovnávají různým způsobem. Na některých se dokáže podepsat, když ve zprávách vidí lidi s rouškami, zatímco jiní nad tím mávnou rukou. Postrádáme ale zaběhlé rituály.
"Ukazuje, jak jsme citově na výši, kdo má stupeň deset, je velmi citlivý,“ vysvětlil Vyskočil, od čeho se odvíjí naše schopnost zvyknout si na pandemická doporučení.
U krizových situací, jako je například koronakrize, je taktéž potřeba, abychom měli někoho nablízku. "Kontakty potřebujeme velmi blízké, těsné, doslova kůži na kůži," vysvětlil profesor s tím, že stres z nedostatku objímání může změnit naše sociální vztahy.
Není-li tedy možné podávání rukou, její stisk, nebo pohlazení, může pomoci někdy i pouhé zamávání. "Můžeme také obejmout plyšovou hračku nebo polštář, jako to dělají děti,“ doporučil neurofyziolog.
"U dívek je láskyplné chování dědičné, a to z 45 procent. Z 55 procent je to vlivem prostředí, jednají tak, jako to dělala maminka,“ informoval vědec o individuálních rozdílech v láskyplném chování.
V závěru Vyskočil objasnil, že u žen tento styl jednání vychází z jejich hormonálního nastavení, a to s hormony oxytocin nebo prolaktin vylučovanými s mateřským mlékem, když kojí. V tom se liší od mužů, kteří se toto musí z 80 % naučit.
Související

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Japonsko po třech letech zrušilo nařízení o nošení roušek
Roušky a respirátory , psychologie , Lidé , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Příjemné letní počasí nastane po víkendu, ukazuje předpověď
včera

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
včera

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
včera

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
včera

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
včera

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
včera

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
včera

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
včera

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
včera

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
včera

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
včera

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích
včera

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje
včera

Rakušan svolal Ústřední krizový štáb. Všechny postižené rozvodny jsou opět pod proudem, hlásí ČEPS
včera

Neotvírejte lednici, zkontrolujte potraviny. Hygienici radí, jak postupovat při a po blackoutu
včera

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci
včera

Blackout způsobil pád fázového vodiče. Zasažena byla velká část Česka
včera

Blackout v Česku: Čelíme nepříjemné situaci, prohlásil Fiala. Podle policie nejde o kyberútok
včera
Rakušan uvedl do pohotovosti Ústřední krizový štáb. Nemocnice blackout nepostihl
Část Česka dnes kolem poledne zasáhl masivní výpadek elektřiny. Ministr vnitra Vít Rakušan kvůli němu uvedl do pohotovosti Ústřední krizový štáb. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek uklidňuje s tím, že nemocnice zůstávají v provozu a výpadek jejich chod nenarušil.
Zdroj: Libor Novák