Průzkum: Rozhodování politiků ovlivňují hlavně úplatky, myslí si většina Čechů

Rozhodování politiků podle Čechů nejvíc ovlivňují úplatky a lobbisti. Vliv korupce ale nyní podle lidí mírně klesá a aktuálně je nejnižší za téměř dvě desetiletí.

Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM) z přelomu února a března. Nejmenší vliv na politiky mají církve a sami občané, uvádí průzkum.

Co nebo kdo ovlivňuje podle veřejnosti rozhodování politiků? Ve srovnání s dubnem 2018 mírně posílilo mínění o vlivu vědců a odborníků a průzkumů veřejného mínění. Naopak pokles byl zaznamenán v případě většiny ostatních položek, nejvíce v případě médií. https://t.co/ktTlklCcRV pic.twitter.com/2UeKkMYzmM

— CVVM (@CVVMcz) May 11, 2020

Účastníci průzkumu hodnotili vliv různých faktorů na rozhodování politiků udělením známky na škále od jedné do sedmi, kdy jednička znamená největší vliv a sedmička nejmenší. Úplatky a korupce dostaly průměrnou známku 2,76. Pětina Čechů jim dokonce dala jedničku, takže podplácení podle nich ovlivňuje politiky v nejvyšší míře. Podobný vliv na politiku přikládají lidé i lobbingu, kterému dali v průměru známku 3,13.

Až za úplatky a lobbisty zůstala média, osobní vztahy, a dokonce i voliči strany daného politika s průměrnými známkami zhruba 3,6 až 3,7. Ještě menší vliv na rozhodnutí politiků mají podle průzkumu vědci, sociální sítě, průzkumy veřejného mínění, odbory či stávky a demonstrace, kterým dali lidé známky kolem 4,3. Nejméně na politiky působí občané se známkou 4,60 a církve se známkou 5,03.

Korupci a lobbingu přisuzují Češi největší vliv na politiku dlouhodobě. U podplácení se průměrná známka nikdy nedostala nad trojku. Největší vliv měla korupce podle lidí v roce 2012, kdy dostala průměrnou známku 2,14. Tehdy vedl vládu Petr Nečas (ODS), který v červnu 2013 podal demisi kvůli vyšetřování tehdejší šéfky svého kabinetu a nyní manželky Jany Nečasové (dříve Nagyové) v kauze kolem možného zneužívání rozvědky a údajného podplacení exposlanců ODS.

V posledních letech podle výsledků průzkumů CVVM vliv úplatků a lobbingu mírně klesl. Ještě v roce 2017 hodnotili lidé vliv korupce průměrnou známkou 2,36 a vliv lobbistů známkou 2,86.

Průzkum byl prováděn mezi 1012 obyvateli České republiky ve věku nad 15 let, a to v době od 29. února do 11. března. Nezachycuje tak aktuální rozhodování politiků v situaci kolem koronaviru. Nouzový stav kvůli koronaviru byl vládou vyhlášen 12. března.

Související

Marian Jurečka

Jurečka představil nový návrh růstu platů v politice

Jen o 6,9 procenta místo původně avizovaných 14 procent mají stoupnout platy politiků v příštím roce. Navrhne to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Řekl to dnes v diskuzním pořadu Partie. Debatovat chce i o tom, aby výdělky soudců a státních zástupců rostly stejně jako ostatním ústavním činitelům.

Více souvisejících

politici Korupce průzkumy češi život

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy