Průzkum: Rozhodování politiků ovlivňují hlavně úplatky, myslí si většina Čechů

Rozhodování politiků podle Čechů nejvíc ovlivňují úplatky a lobbisti. Vliv korupce ale nyní podle lidí mírně klesá a aktuálně je nejnižší za téměř dvě desetiletí.

Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM) z přelomu února a března. Nejmenší vliv na politiky mají církve a sami občané, uvádí průzkum.

Co nebo kdo ovlivňuje podle veřejnosti rozhodování politiků? Ve srovnání s dubnem 2018 mírně posílilo mínění o vlivu vědců a odborníků a průzkumů veřejného mínění. Naopak pokles byl zaznamenán v případě většiny ostatních položek, nejvíce v případě médií. https://t.co/ktTlklCcRV pic.twitter.com/2UeKkMYzmM

— CVVM (@CVVMcz) May 11, 2020

Účastníci průzkumu hodnotili vliv různých faktorů na rozhodování politiků udělením známky na škále od jedné do sedmi, kdy jednička znamená největší vliv a sedmička nejmenší. Úplatky a korupce dostaly průměrnou známku 2,76. Pětina Čechů jim dokonce dala jedničku, takže podplácení podle nich ovlivňuje politiky v nejvyšší míře. Podobný vliv na politiku přikládají lidé i lobbingu, kterému dali v průměru známku 3,13.

Až za úplatky a lobbisty zůstala média, osobní vztahy, a dokonce i voliči strany daného politika s průměrnými známkami zhruba 3,6 až 3,7. Ještě menší vliv na rozhodnutí politiků mají podle průzkumu vědci, sociální sítě, průzkumy veřejného mínění, odbory či stávky a demonstrace, kterým dali lidé známky kolem 4,3. Nejméně na politiky působí občané se známkou 4,60 a církve se známkou 5,03.

Korupci a lobbingu přisuzují Češi největší vliv na politiku dlouhodobě. U podplácení se průměrná známka nikdy nedostala nad trojku. Největší vliv měla korupce podle lidí v roce 2012, kdy dostala průměrnou známku 2,14. Tehdy vedl vládu Petr Nečas (ODS), který v červnu 2013 podal demisi kvůli vyšetřování tehdejší šéfky svého kabinetu a nyní manželky Jany Nečasové (dříve Nagyové) v kauze kolem možného zneužívání rozvědky a údajného podplacení exposlanců ODS.

V posledních letech podle výsledků průzkumů CVVM vliv úplatků a lobbingu mírně klesl. Ještě v roce 2017 hodnotili lidé vliv korupce průměrnou známkou 2,36 a vliv lobbistů známkou 2,86.

Průzkum byl prováděn mezi 1012 obyvateli České republiky ve věku nad 15 let, a to v době od 29. února do 11. března. Nezachycuje tak aktuální rozhodování politiků v situaci kolem koronaviru. Nouzový stav kvůli koronaviru byl vládou vyhlášen 12. března.

Související

Marian Jurečka

Jurečka představil nový návrh růstu platů v politice

Jen o 6,9 procenta místo původně avizovaných 14 procent mají stoupnout platy politiků v příštím roce. Navrhne to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Řekl to dnes v diskuzním pořadu Partie. Debatovat chce i o tom, aby výdělky soudců a státních zástupců rostly stejně jako ostatním ústavním činitelům.

Více souvisejících

politici Korupce průzkumy češi život

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 6 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 7 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy