REPORTÁŽ: Maminko, zůstaň v Česku a nevracej se na Ukrajinu, prosí syn. Na pláč dětí si nejde zvyknout, shodují se dobrovolníci

Postarší dámě vyklouzl z ruky těžký kufr a svezl se jí po schodech, do nichž těžce šlapala od metra na stanici Vyšehrad. Rámus zavazadla probouzí malé dítě, které pevně v náruči svírá její příbuzná. Náhle se ozve pláč ratolesti a není k utišení. Na tváři části rodiny z Kyjeva, která se právě jde registrovat do asistenčního centra uprchlíků pro Ukrajince, je patrná nejistota. V očích se některým lesknou slzy z utrpení války, kterou před dvěma týdny rozpoutal prezident Ruské federace Vladimir Putin. „Jsme unavené z cestování a máme strach o muže, kteří zůstali doma, aby mohli bránit naší zemi. Ukrajinci jsou statečný národ, vše zvládneme,“ říká jedna z nich. Zpravodajský portál EuroZprávy.cz navštívil pražské Kongresové centrum, které přijímá utečence a měl možnost s nimi exkluzivně hovořit. Jejich osudy prožívají i dobrovolníci. „Na dětský pláč si nejde zvyknout,“ shodují se.

Při hledání správného vchodu k registraci se drobné paní ozve telefon. Vytahuje jej z kapsy, podívá se na displej a radostně zvolá: „To je syn.“ Paní Jaroslava od rána čekala, kdy se jí Alex, který zůstal na Ukrajině ve městě Ivano-Frankivsk, ozve. Z telefonu, který si žena omylem dala nahlas, je slyšet synovo varování, synova naléhavá prosba. „Maminko, jestli můžeš, zůstaň v Česku, prosím . Tady se situace každým dnem dramatizuje a nebezpečí sílí.“ Maminka jej ubezpečuje, že nyní opravdu nemá v plánu vrátit se domů.

Jaroslava se od jiných krajanů trochu liší. Do České republiky přicestovala ještě před vypuknutím války na turistické vízum, které jí pomalu končí, a tak se do Kongresového centra přišla zeptat, jak jej prodloužit. „Jsem velkou obdivovatelkou vašich spisovatelů, skladatelů a chtěla jsem na vlastní oči vidět nádhernou Prahu. Bohužel právě tady mě zastihla zpráva, že Putin na nás zaútočil. Nikdy bych nevěřila, že bude okupovat celou Ukrajinu.“

Tramvajačka Irena: Na mě nevybírejte, beru plat

Na rozdíl od některých Ukrajinek nepláče. Je bojovně naladěná. „Putin si z Ukrajinců udělal rukojmí. Nechce nás pustit do Evropy, do Evropské unie. Jsme pracovití, vzdělaní a patříme do ní. Svobodu si navzdory tankům vybojujeme. Navíc máme nejlepšího prezidenta na světa. Jsem hrdá na Volodymyra Zelenského, že odmítl nabídku Američanů k opuštění země. Je správným lídrem, denně prosím Boha, aby ho opatroval.“ Neustále sleduje aktuální situaci a přes telefon hlídá třiačtyřicetiletého syna, zda je v pořádku. „Na Ukrajině organizuje pomoc, má na starosti třicet lidí a pravděpodobně vezme do ruky zbraň a půjde na frontu.“

O potomka má pochopitelně strach. „Na město Ivano-Franivsk nedávno dopadlo pět raket, jedna z nich zasáhla letiště a hořela zde zasažená benzinová pumpa. Jsem klasická máma, tak se mně nedivte, že mám o kluka strach a musí se mně pravidelně hlásit. Pokud nevolá a já se s ním nemohu spojit, začnu se třást.“ Když dostane otázku, zda nenávidí za invazi Rusy, začne kroutit hlavou. „Mnozí jsou stejní chudáci jako my. Na Ukrajině je řada smíšených manželství a například v Charkově žije dost Rusů, takže Putin vraždí i vlastní lidi. Nikdo Rusům na Ukrajině nikdy neubližoval. Putin celému světu lže, když tvrdí, jak jsme Rusy u nás likvidovali, a proto musel zasáhnout,“ říká Jaroslava, která nechce v České republice zůstat. „Jakmile se situace u nás uklidní, vrátím se domů. Vždyť tam mám kluka.“

Náhle mizí u vchodu číslo tři Kongresového centra, které přijímá uprchlíky. Ujímá se jí v červené vestě dobrovolnice paní Irena, Ukrajinka, která už třicet let žije a pracuje v Praze. „Doma bych nevydržela, musím pomáhat. V zaměstnání jsem si vzala dovolenou. Nejdříve je nutné, aby všichni naši krajané tady oficiálně pobývali.“ Péče o utečence jí pomáhá zapomenout na utrpení, jakému čelí její sestra v Charkově. „Kdykoli ji slyším říkat, že je v pořádku, jsem nejšťastnějším člověkem na světě. V té chvíli mně vůbec nic nechybí.“ Několik let v Praze pracuje jako řidička tramvaje u dopravních podniků. „Jakmile vypukla válka, nadřízení se mě ptali, zda nepotřebuji peníze, kolegové dokonce chtěli na mě uspořádat sbírku. Hned jsem jim řekla, že stejně jako oni dostávám výplatu, a pokud chtějí nějaké peníze darovat, ať je zašlou na účty charit.“

Solidarita Čechů ji dojímá. „Nedávno tady byl pán na invalidním vozíku bez nohou a hlásil se, že si může vzít domů dva lidi z Ukrajiny a sám se uskromní a bude spát na starém gauči. Když jsem ho slyšela, začala jsem plakat. Češi mají dobré srdce. Poděkování patří i hasičům a zdejším policistům, kteří ochotně ženám tahají těžké kufry. “ První den snášela špatně psychicky. „Není jednoduché vstřebávat do hlavy stovky tragických příběhů. Stále se i po několika dnech neumím vypořádat s dětským pláčem a vyděšenýma očima, které prckové mají. Měli by se smát, být veselí, místo toho utíkají s matkami z války. Je to strašné, co se v 21. století může v Evropě dít.“

Mateřština daleko od domova uklidňuje uprchlíky

K lepšímu psychickému rozpoložení přispívá i další dobrovolník ve žluté vestě, který se představuje jako Igor Frankiv. Další Ukrajinec trvale žijící v metropoli. Od prvního pohledu působí optimisticky, je empatický. „Dóbryj děň,“ zdraví své krajany, kteří rozpačitě váhají, zda ho mají oslovit a svěřit se mu s problémy, které přišli řešit. „Jakmile slyší ukrajinštinu, zklidní se a utvrdí se, že jsou v bezpečí. Každého potěší, když daleko od domova slyší svoji mateřštinu,“ vysvětluje. Muž s knírkem si pochvaluje, že od pondělí asistenční centrum nepotkal už žádný kolaps, které přijímání uprchlíků přerušilo. „Nebylo lehké se dívat na lidi, kteří už nemohli dovnitř.“

Stejně jako jeho kolegyně Irena přerušil práci. „Jsem živnostník, OSVČ. Mám malou firmu na dopravu, teď obchody musí počkat, když naši lidé potřebují pomoc.“ Mnoho uprchlíků touží najít ubytování v Praze. „Hlavní město je bohužel už přeplněné, a tak krajanům vysvětluji, že budou bydlet v Karlových Varech, Liberci či dalších městech,“ popisuje část pracovní náplně v asistenčním centru. Mini tým dobrovolníků u vchodu doplňuje mladý muž z Lotyšska. „Bohužel ukrajinsky neumím, a tak musím mluvit rusky. Když ale běženci poznají, že jim chci pomoci, nevadí jim to. Všichni jsou za vše vděční a neustále děkují. Celé Lotyšsko stojí za Ukrajinou,“ praví hrdě.

Místy se u vchodu ozývá dětský pláč, některé maminky se omlouvají, protože nechtějí o svých útrapách hovořit. Všichni se zklidní až v útrobách Kongresového centra. Malé děti se zde dívají na pohádky a filmy, většina z nich zamíří i do dětského koutku. V něm se středem pozornosti stává fotbalový míč a branka. Jeden z postarších kluků na ni vystřelí a prohlásí: „Jsem Andrij Ševčenko,“ připomene nejslavnějšího ukrajinského fotbalistu, který v roce 2004 získal Zlatý míč a o rok dříve vyhrál s AC Milán Ligu mistrů.

Taťána se o své muže bojí, ale je na ně hrdá

Maminky a babičky v té chvíli odpočívají na pohodlných křeslech, anebo volají na Ukrajinu, aby své muže ujistily, že do České republiky dorazily v pořádku. Ne všichni ale zde zůstávají, po vyřízení formalit jdou zařizovat další věci jako maminka s dětmi, která přijela ze Lvova. Na cestě k metru zastavují reportéra webu EuroZprávy.cz a ptají se jej, jak se dostanou na Prahu 7 a předloží detailní adresu. Dostane se jim podrobného vysvětlení, jak najdou svůj cíl. Maminka novinářovi vděčně tiskne ruku a kluk vykřikne: Sláva Ukrajině.

Právě se míjí s paní Taťánou a jejími dvěma dcerami. Na první pohled jsou nevyspalé, unavené a vyděšené. „Čekali jsme šedesát hodin, než jsme překročili ukrajinsko-slovenské hranice. Tísnili jsme se na kufrech a vůbec jsme nespali. Jsme vděční, že jsme nyní v bezpečí,“ oddychne si paní Taťána z Dněpropetrovska. O bezpečí si ale může snít její muž Andrej se synem. „Zůstali na Ukrajině, narukovali na frontu. Mám o ně strašný strach, modlím se za jejich životy, ale zároveň jsem hrdá na to, jak statečné a odvážné chlapy v rodině mám. Musejí to zvládnout. Už se těším, až je obejmu,“ přeje si a začne plakat. Pak ale ještě dodá: „Válka je hrozné svinstvo, nelidské svinstvo. Ať už vše skončí.“

Vyčerpání je znát i na babičce s vnukem, kteří jsou u vchodu číslo pět obklopeni taškami a působí rezignovaně. K dvojici kráčí dobrovolník Mirek a nese jim od mobilního operátora O2 SIM karty, které mohou užívat zdarma celý měsíc a navíc jsou opatřeny daty pro surfování na internetu. Do té doby posmutnělý kluk ožije. „Babi, tak hned zavoláme tatínkovi,“ vykřikne.

Mirkovi poděkuje a hned SIM kartu zasouvá do svého mobilu. Dobrovolník vše s dojetím pozoruje. „Strašně moc jejich příběhy prožívám. Když jsem se rozhodl, že sem přijdu pomáhat, nemyslel jsme si, že mě jejich osudy tak zasáhnou. Ale stalo se. Plačící a vykulené děti mě drásají. Poprvé jsem ale hrdý na to, že jsem Čech. Naši lidi se neskutečně obětují, aby pomohli. Ještě to s námi není tak zlé,“ hlesne a jde pro další várku SIM karet, které vytahuje z krabic.

Šťastná Olga. Dostala děti a babičku do bezpečí

Do smutného mumraje právě přichází paní Olga, která doprovází babičku se svými dětmi. Potomci s její maminkou dorazili na začátku týdne, kdy z Prahy zase odjel Olžin muž, aby pomáhal v obraně rodné země. „Máme v Praze podnájem, a tak nemusíme řešit ubytování. Děti jsou ale vyděšené, celý den jen sedí a smutně se dívají po zdech. Musím jim vnucovat počítač, aby se třeba spojili s kamarády ze školy. Jsem ale šťastná, že se nám podařilo děti s babičkou dostat z Ukrajiny do bezpečí.“ Desetiletý syn a o pět let starší jeho sestra přiznávají, že mají strach o tatínka. „Snad se mu nic nestane a my se zase shledáme,“ řeknou svorně.

Paní Olga opět opakuje, jací jsou Češi skvělí. „Ukrajinci vám nikdy nepřestanou být vděční.“ Náhle ji zazvoní telefon, volá jí manžel. „Jsi v pořádku, moc na tebe myslím,“ říká do mobilu. Manželova odpověď není slyšet, ale když se paní Olze rozzáří obličej úsměvem, je poznat, že vše je s jejím partnerem v pořádku. „Opatruj se, jsem na tebe hrdá,“ povzbuzuje ho.

Statečná je i ona. Musí se tady postarat o zbytek rodiny, a tak chodí na brigády. Není jediná, která musí i v nelehké době pracovat. „Když se tady v pondělí vinula fronta, tak jedna paní měla starost, aby vše stihla do dalšího rána, protože v šest hodin někde nastupovala. Říkala jsem jí, aby si odpočinula, vydýchala se z cesty, ale ona tvrdila, že není žádný příživník, aby se Čechy, kteří už dost pomohli, nechala živit. Tvrdila, že přišla o část rodiny, ale o ruce ne,“ vypráví dobrovolnice Irena tramvajačka. Sama působí jako by příběhu, který zažila, nemůže uvěřit. „Ale vlastně ano, protože Ukrajinci jsou nesmírně pracovití, my bez práce dlouho nevydržíme, neumíme odpočívat.“

Za chvíli se u vchodu číslo tři odehrají další a další příběhy rodin, které prchají z Ukrajiny zmítané válkou. A všechny jsou dojemné. Jako například pětiletého Andreje, který se drží maminky a usilovně pláče. Okamžitě k němu přichází dobrovolník Igor Frankiv a bere jej do náruče. „Ukrajinci nepláčí, Ukrajinci jsou přece stateční chlapi,“ konejší ho. Kluk si otře slzy a dívá se na nového kamaráda. Rázem se zklidní. „Sláva Ukrajině,“ řekne Igor a malý chlapec se pousměje a zase se chytne maminčiny ruky. Nyní už ale nepláče. I malá vítězství v těžké době zahřejí u srdce.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

uprchlíci válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy