Režim dodavatele poslední instance by se mohl zkrátit na polovinu, tedy tři měsíce

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zvažuje, že by se doba režimu takzvaného dodavatele poslední instance (DPI) u dodávek energií zkrátila z nynějších šesti měsíců na polovinu. Zákazník by poté přešel na některý ze standardních produktů u tohoto dodavatele, jako je tomu třeba na Slovensku.

Řekl to náměstek ministra průmyslu René Neděla na dnešním kulatém stole s názvem Krachy dodavatelů a zvyšující se cena energií - prostor pro energošmejdy, který se uskutečnil ve Sněmovně.

Institut dodavatele poslední instance se dostal do centra pozornosti v poslední době v souvislosti s ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy. Lidem, kteří přijdou o dodavatele energií, pomáhá v těchto případech právě institut DPI. Jde o nástroj představující krátkodobý nouzový režim, který poskytuje zákazníkovi dostatek času najít si nového dodavatele, aniž by byl vystaven ztrátě dodávek energií. Toto období trvá nyní šest měsíců.

Náměstek Neděla uvedl, že některým dodavatelům poslední instance, kteří se snažili kontaktovat nově přišlé klienty, se vracejí dopisy i e-maily zpět. "Takže je zřejmé, že tam určitě spadne i část osob a lidí, kteří vlastně tu změnu neudělají. A představa, že po šest měsíců jste v režimu, kdy musíte nakupovat na vnitrodenním trhu, kde jsou ty ceny nejvyšší, je opravdu pro ně smrtelná,“ popsal. "Proto uvažujeme o tom, že by se režim dodavatele poslední instance zkrátil například na tři měsíce. A následně po třech měsících by zákazník přešel na standardní produkt u dodavatele poslední instance,“ uvedl. Další z možností by podle náměstka mohlo být, že by dosavadní dodavatel měl povinnost dodávat energii třeba ještě měsíc potom, co ukončil činnost, aby měl zákazník možnost si najít někoho jiného.

Ladislav Havel z Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) poukázal na to, že cena dodavatele poslední instance je sice regulovaná, ale stát ji reguluje formou věcného usměrňování cen. Markéta Zemanová z Rady ERÚ zdůraznila, že úřad nemůže zasahovat do tržních cen.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Energetický regulační úřad (ERÚ) se s dodavateli poslední instance ve středu dohodly na snížení záloh za energie pro klienty v režimu DPI v listopadu a prosinci o 50 procent, respektive 40 procent z vyměřené částky. Ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) také připomněl, že na podporu obnovitelných zdrojů energie jde v tuzemsku ročně celkem asi 47 miliard korun a z toho stát hradí 27 miliard. Pokud by stát na sebe převzal placení příspěvku na obnovitelné zdroje, aby omezil tlak na ceny, stálo by ho to o miliardy navíc a záviselo by to na tom, kam až se rozhodne jít, popsal. Připomněl i vládní návrh na nulovou daň z přidané hodnoty u elektřiny a plynu.

Zastropování cen není podle Havlíčka možné, protože ho neumožňuje evropská směrnice. Stát by navíc podle něj musel ještě hradit dodavatelům újmu, která by jim vznikla. Havlíček nastínil dvě možnosti, jak na situaci na energetickém trhu reagovat. První možností je větší regulace, která by podle něj znamenala odchod řady firem z trhu a menší konkurenci a vyšší ceny, nebo zůstane volný trh, což by ale mělo svá rizika. Evropská unie k tomu musí zaujmout jasný postoj, poznamenal.

Související

Více souvisejících

Energetika ministerstvo průmyslu

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 53 minutami

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy