Britové se od nás učí! Zaorálek pěl chválu na vládu a písničkář se obul do prezidenta

Tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové nebylo opět nic jiného než koronavirus a jeho dopady na naše životy. Tentokrát se řešila kultura. Umělci a herci se ze dne na den ocitli nejen bez práce a příjmů, ale i vidiny, kdy se zase vrátí do svého normálního života. Jsou jejich zájmy hájeny dostatečně? S jakými akcemi můžeme brzy počítat?

Tyto palčivé otázky se snažili zodpovědět byli Lubomír Zaorálek, ministr kultury (ČSSD), Ondřej Kepka, prezident Herecké asociace, Rastislav Maďar, epidemiolog a koordinátor Pracovní skupiny pro řízené uvolnění karantény Ministerstva zdravotnictví, Igor Chmela, spolumajitel Divadla Verze a herec, Roman Bělor, ředitel festivalu Pražské jaro a Ziggy Horváth, hudebník a písničkář ze Spytihněvi. 

Moderátorka Jílková vyzvala herce Chmelu, proč vidí současnou situaci tak pesimisticky. Ten sice na jednu stranu uvítal rozvolňování vládních restrikcí pro kulturní, společenské a jiné akce do 100 lidí, ale nicméně konstatoval, že to jemu jako majiteli soukromého divadla nijak nepomůže. Ministr Zaorálek na to reagoval konstatováním, že se celý svět dostal do nepředvídatelné situace, se kterou dosud nikdo nepočítal. Resort kultury navíc zajistil podporu kultuře ve výši 1,07 miliardy korun.

Chmela nicméně oponoval, že ta se týkají pouze neziskového sektoru, nikoliv například představení a muzikálů komerčního charakteru. Podle Zaorálka ale tato divadla spadají do jiného typu státní podpory, jelikož jsou zisková. Zaorálek se posléze hodně opíral o rady epidemiologů. Řekl, že limit 100 lidí je první krok. "Britská vláda se od nás dokonce učí, jak uvolňovat restrikce. Psal to Guardian," pochlubil se ministr kultury. Chmela si nicméně i dále stěžoval na vládní zmatky. "Chápu, že jsme konfrontováni s něčím, co neznáme, ale já si přeci nemohu vzít od vlády půjčku půl milionu korun, když nevím, zda budu moct v září hrát," vysvětlil.

Maďar na to odpověděl, že jsme dříve nevěděli, jak se bude situace dál vyvíjet. Vzhledem k tomu, že je příznivá, jsme si mohli dovolit uvolňovat rychleji. "Před Velikonocemi bych si vůbec netroufl pomýšlet na otevírání společenských a kulturních akcí 11. května," řekl. "Ale proč zrovna 100? Proč ne 110?!," ptala se Jílková. "V čem je situace v ČR nebezpečnější než v Berlíně, kde jsou povoleny aktivity do 1000 lidí do 31. srpna, a pak i do 5000," citovala dotaz z řad zástupců veřejnosti, kteří kvůli karanténě nemohli být ve studiu.

Unikl nebo neunikl koronavirus z laboratoře? Měl se jím léčit HIV?

Horváth poukázal na to, že by lidé rádi znali nějaký pomyslný algoritumus, který jim vláda zatím neposkytla. Maďar zdůraznil, že uvolnění, které se prosadilo, bylo tak revoluční, že se mu divil i premiér Andrej Babiš. "Snažíme se ale jít tak, abychom nemuseli brzdit. Němci podle mě budou muset," zdůraznil. Následovala slovní přestřelka mezi diskutujícími ohledně původních plánů řídit se Čínou, která koronavirus údajně zvládla. "USA a Čína spolupracují ve výzkumu! Psal o tom Financial Times," řekl Zaorálek. "No, ale já jsem zase četla, že jsou v USA i Austrálii obavy, zda neunikl koronavirus z laboratoře, protože se jím měl léčit HIV. Do Číny americké vědce nepouštějí!," skočila mu do řeči Jílková.

Maďar vyloučil, že by se mohlo jednat o umělý vir. "Někteří světoví odborníci ale tvrdí opak," řekla Jílková. Bělor byl stejného názoru jako Chvála, že 100 lidí nic neřeší, zvlášť když od tohoto čísla odečteme herce. "Učinkující se ale nepočítají do toho limitu," vysvětlil mu Maďar. Ke slovu se po delší době dostal i Kepka, kterému začala Jílková interpretovat dotazy občanů. "Umělci se chlubí, kolik dostanou peněz za jeden natáčecí den. To u nás, důchodců, je měsíční plat. Mají málo na kontech, když se nestydí žádat o kompenzace ušlých zisků. A což teprve řemeslníci, malíři a lidé na stavbách?!," citovala. 

Houslistka v supermarketu

Kepka jí dal zapravdu, že se s takovými názory setkal, a že je to důsledek špatné informovanosti z různých lifestylových časopisů věnujících se pouze lidem na pomyslném vrcholu s mimořádným talentem i štěstím. Spousta pracujících v kultuře má ale skutečně velmi nízký příjem, často i podprůměrný. "To, co my děláme, je normální práce. Žádná hobby! Musíte k tomu mít předpoklady a studovat. Nikoliv si jen tak říct, že já budu hrát na piano. Společnost nás ale tlačí k rekvalifikacím," postěžoval si. "Ano, je znám případ houslistky, která teď pracuje v supermarketu," dala mu za pravdu Jílková. 

"Od 12. března mám příjem nula, a to jsem ještě nedávno musel platit sociální a zdravotní. 25 tisíc od státu mi nepomohlo, protože mi to nezaplatilo mojí manažerskou práci, kdy jsem například se školami vyjednal několik koncertů. Ty se zavřely, a až se otevřou, tak asi to poslední, co je napadne, je poslat děti na nějaký koncert," řekl Horváth. Zaorálek slíbil další a další podporu, hlavně během léta, kdy se, jak už je potvrzeno, zrušily velké festivaly.

"Sice zachráníte pár seniorů, ale za cenu zničení spousty lidí, které přivede na ekonomické dno. Opravdu to stojí za to?! Pokud jde o úmrtnost, tak ta u nás bez Covid-19 čítá v průměru 300 lidí. Smrtnost podle studie USA, jižní Kalifornie, je na Covid-19 0,18 % infikovaných. Německá uvádí 0,37 % a nizozemská 0,63 %," citovala Jílková další dotaz ze strany veřejnosti, byť tvrdě řečený. Maďar řekl, že Covid-19 může být nebezpečný i pro mladší ročníky, trpí-li nějakou chronickou nemocí. Virus je sice výrazně méně smrtný než SARS nebo MERS, ale zato se jím dokáže nakazit velké množství lidí. Je agresivní a pacient je infekční už v inkubační době a může ho nekontrolovaně šířit.

Horváth ještě v závěru diskuze poprosil Zaorálka, aby se jako vedoucí resortu kultury, postavil za herce, které nedávno urazil prezident Zeman, když je vyzval, aby udělali něco pořádného, a šli rozveselit seniory v domovech důchodců. Návštěvy v nich jsou přitom zakázané i pro nejbližší rodinu. Tím podle něj u nich podpořil předsudky vůči této branži. Připomněl mu, že například zlínské divadlo začalo jako první šít roušky, a suplovat průšvih vlády, která nezajistila zdravotní materiál, a která na reagovala na zprávu BIS o jejich skupování ze strany Číny. 

Zaorálek řekl, že kulturu potřebujeme, protože v nás boří předsudky, a dodává nám lidství. Aktivitu herců v podobě šití roušek ocenil a slíbil, že prezidenta Zemana vyrozumí o vzájemné názorové neshodě, a že bude také víc komunikovat s regiony. Někteří hejtmani škrtají a upírají kultuře dotace. Maďar ještě slíbil, že se roušek zbavíme snad už v červnu. Musíme vytrvat, i když to některým způsobuje zdravotní potíže. Co se týče herců, tak ty budou povinně testováni na Covid-19 pouze, pokud budou přicházet do styku s více lidmi ze všech koutů republiky. Snad se časem stanou díky mezinárodní spolupráci levnějšími a dostupnějšími, zejména kvůli cestování. Jílková oznámila konec diskuze a téma příštího týdne, jímž budou dopady koronaviru na školství.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Lubomír Zaorálek kultura Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

včera

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

včera

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

včera

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

včera

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

včera

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

včera

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

včera

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy