Vodičkův svaz varoval před neonacismem, zazněla narážka na poničení Koněva

Evropa je svědkem nových realit, na které upozorňoval po druhé světové válce prezident Edvard Beneš, a to znovuzrození sil neonacismu a fašismu. Na dnešním shromáždění ke 101. výročí vzniku Československé republiky pořádaném Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS) to řekl jeho předseda Jaroslav Vodička. Boj proti fašismu, nacismu a dalším formám diskriminace tak podle něj není jen otázkou minulosti, ale i přítomnosti.

Vodička v první části projevu citoval prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Posléze upozornil na problematiku rostoucího antisemitismu v Evropě. Uvedl, že z průzkumu veřejného mínění v Německu vyplývá, že více než polovina německých občanů věří, že Židům hrozí násilí či slovní útoky. Dvě třetiny lidí podle průzkumu vidí v Německu hrozbu antisemitismu, řekl Vodička.

ČSBS je podle něj hlavním nositelem odbojových tradic takzvaného druhého odboje a boje proti nacismu. "V našich řadách jsou ti, kteří bojovali proti nacismu, ti, kteří přežili holokaust a jejich rodinní příslušníci, a také ti naši spoluobčané, kteří si uvědomují, že boj proti fašismu, nacismu a dalším formám diskriminace není jen otázka minulosti, ale bohužel i přítomnosti," uvedl šéf ČSBS. Svaz podle něj udržuje spolupráci se Slovenským svazem protifašistických bojovníků a dalšími organizacemi.

"Výzvy, které jsou před námi v době nadcházející automatizace, světového informačního prostředí a biotechnologií, nelze řešit jinak, než jak před sto lety uvedl náš první prezident Masaryk, a to 'pravidelným bojem v poli a prací - a prací se naše republika udrží'," dodal Vodička.

S projevem vystoupili i předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes a právník Václav Pavlíček, shromáždění se dále zúčastnil například poslanec Jiří Kobza (SPD). Pavlíček mimo jiné uvedl, že odstraňování či poškozování památníků těch, kteří se v minulosti zasloužili o záchranu občanů republiky a umožnili život i současné generaci je hanebné, hodné odsouzení a nesmí být tolerováno.

Zřejmě tak narážel na dřívější poškození sochy maršála Ivana Koněva v Praze 6 a barvou poškozené památníky v Brně-Králově poli a Ostravě.

Zatímco v uplynulých letech svaz pořádal pietní akce na pražském Vítkově, letos se akce přesunula na Pražský hrad do Míčovny. Podle mluvčího svazu Ioannise Sideropulose změna nastala poté, co ještě asi před měsícem panovaly kolem pořádání akce nejasnosti. Vodička proto požádal prezidenta Miloše Zemana o zajištění jiných prostor.

ČSBS v poslední době čelil kritice například za nevhodné vystupování předsedy Vodičky. Kritizován byl mimo jiné za to, že ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování protirežimních demonstrací. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) letos v březnu řekl, že úřad se spolkem kvůli kontroverzím omezil spolupráci. Dodal nicméně, že je v něm mnoho lidí, kteří si pozornost zaslouží. Spolek sdružuje válečné veterány, odbojáře, partyzány a jejich pozůstalé či rodinné příslušníky.

Česká republika si dnes připomíná 101 let od vzniku samostatného československého státu. Konala se tradiční pietní akce na Vítkově nebo u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. V předvečer státního svátku se Zeman tradičně sešel se zahraničními velvyslanci, dnes večer předá státní vyznamenání.

Související

Vodička, Jaroslav (ČSBS)

Svaz bojovníků za svobodu má problém. Existuje podezření ze zneužití dotace

Finanční správa povede řízení s Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS) pro porušení rozpočtové kázně. Uvedla to dnes ve Sněmovně ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem je podezření ze zneužití dotací, které svaz dostal v minulých třech letech. Od poskytnutí rozpočtové dotace v obvyklé výši 6,3 milionu korun na příští rok je to ale podle Schillerové třeba oddělit.

Více souvisejících

Jaroslav Vodička (ČSBS) 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu čsbs neonacisté Rada seniorů Zdeněk Pernes Jiří Kobza Antisemitismus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy