Vodičkův svaz varoval před neonacismem, zazněla narážka na poničení Koněva

Evropa je svědkem nových realit, na které upozorňoval po druhé světové válce prezident Edvard Beneš, a to znovuzrození sil neonacismu a fašismu. Na dnešním shromáždění ke 101. výročí vzniku Československé republiky pořádaném Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS) to řekl jeho předseda Jaroslav Vodička. Boj proti fašismu, nacismu a dalším formám diskriminace tak podle něj není jen otázkou minulosti, ale i přítomnosti.

Vodička v první části projevu citoval prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Posléze upozornil na problematiku rostoucího antisemitismu v Evropě. Uvedl, že z průzkumu veřejného mínění v Německu vyplývá, že více než polovina německých občanů věří, že Židům hrozí násilí či slovní útoky. Dvě třetiny lidí podle průzkumu vidí v Německu hrozbu antisemitismu, řekl Vodička.

ČSBS je podle něj hlavním nositelem odbojových tradic takzvaného druhého odboje a boje proti nacismu. "V našich řadách jsou ti, kteří bojovali proti nacismu, ti, kteří přežili holokaust a jejich rodinní příslušníci, a také ti naši spoluobčané, kteří si uvědomují, že boj proti fašismu, nacismu a dalším formám diskriminace není jen otázka minulosti, ale bohužel i přítomnosti," uvedl šéf ČSBS. Svaz podle něj udržuje spolupráci se Slovenským svazem protifašistických bojovníků a dalšími organizacemi.

"Výzvy, které jsou před námi v době nadcházející automatizace, světového informačního prostředí a biotechnologií, nelze řešit jinak, než jak před sto lety uvedl náš první prezident Masaryk, a to 'pravidelným bojem v poli a prací - a prací se naše republika udrží'," dodal Vodička.

S projevem vystoupili i předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes a právník Václav Pavlíček, shromáždění se dále zúčastnil například poslanec Jiří Kobza (SPD). Pavlíček mimo jiné uvedl, že odstraňování či poškozování památníků těch, kteří se v minulosti zasloužili o záchranu občanů republiky a umožnili život i současné generaci je hanebné, hodné odsouzení a nesmí být tolerováno.

Zřejmě tak narážel na dřívější poškození sochy maršála Ivana Koněva v Praze 6 a barvou poškozené památníky v Brně-Králově poli a Ostravě.

Zatímco v uplynulých letech svaz pořádal pietní akce na pražském Vítkově, letos se akce přesunula na Pražský hrad do Míčovny. Podle mluvčího svazu Ioannise Sideropulose změna nastala poté, co ještě asi před měsícem panovaly kolem pořádání akce nejasnosti. Vodička proto požádal prezidenta Miloše Zemana o zajištění jiných prostor.

ČSBS v poslední době čelil kritice například za nevhodné vystupování předsedy Vodičky. Kritizován byl mimo jiné za to, že ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování protirežimních demonstrací. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) letos v březnu řekl, že úřad se spolkem kvůli kontroverzím omezil spolupráci. Dodal nicméně, že je v něm mnoho lidí, kteří si pozornost zaslouží. Spolek sdružuje válečné veterány, odbojáře, partyzány a jejich pozůstalé či rodinné příslušníky.

Česká republika si dnes připomíná 101 let od vzniku samostatného československého státu. Konala se tradiční pietní akce na Vítkově nebo u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. V předvečer státního svátku se Zeman tradičně sešel se zahraničními velvyslanci, dnes večer předá státní vyznamenání.

Související

Vodička, Jaroslav (ČSBS)

Svaz bojovníků za svobodu má problém. Existuje podezření ze zneužití dotace

Finanční správa povede řízení s Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS) pro porušení rozpočtové kázně. Uvedla to dnes ve Sněmovně ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem je podezření ze zneužití dotací, které svaz dostal v minulých třech letech. Od poskytnutí rozpočtové dotace v obvyklé výši 6,3 milionu korun na příští rok je to ale podle Schillerové třeba oddělit.

Více souvisejících

Jaroslav Vodička (ČSBS) 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu čsbs neonacisté Rada seniorů Zdeněk Pernes Jiří Kobza Antisemitismus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy