Vodičkův svaz varoval před neonacismem, zazněla narážka na poničení Koněva

Evropa je svědkem nových realit, na které upozorňoval po druhé světové válce prezident Edvard Beneš, a to znovuzrození sil neonacismu a fašismu. Na dnešním shromáždění ke 101. výročí vzniku Československé republiky pořádaném Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS) to řekl jeho předseda Jaroslav Vodička. Boj proti fašismu, nacismu a dalším formám diskriminace tak podle něj není jen otázkou minulosti, ale i přítomnosti.

Vodička v první části projevu citoval prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Posléze upozornil na problematiku rostoucího antisemitismu v Evropě. Uvedl, že z průzkumu veřejného mínění v Německu vyplývá, že více než polovina německých občanů věří, že Židům hrozí násilí či slovní útoky. Dvě třetiny lidí podle průzkumu vidí v Německu hrozbu antisemitismu, řekl Vodička.

ČSBS je podle něj hlavním nositelem odbojových tradic takzvaného druhého odboje a boje proti nacismu. "V našich řadách jsou ti, kteří bojovali proti nacismu, ti, kteří přežili holokaust a jejich rodinní příslušníci, a také ti naši spoluobčané, kteří si uvědomují, že boj proti fašismu, nacismu a dalším formám diskriminace není jen otázka minulosti, ale bohužel i přítomnosti," uvedl šéf ČSBS. Svaz podle něj udržuje spolupráci se Slovenským svazem protifašistických bojovníků a dalšími organizacemi.

"Výzvy, které jsou před námi v době nadcházející automatizace, světového informačního prostředí a biotechnologií, nelze řešit jinak, než jak před sto lety uvedl náš první prezident Masaryk, a to 'pravidelným bojem v poli a prací - a prací se naše republika udrží'," dodal Vodička.

S projevem vystoupili i předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes a právník Václav Pavlíček, shromáždění se dále zúčastnil například poslanec Jiří Kobza (SPD). Pavlíček mimo jiné uvedl, že odstraňování či poškozování památníků těch, kteří se v minulosti zasloužili o záchranu občanů republiky a umožnili život i současné generaci je hanebné, hodné odsouzení a nesmí být tolerováno.

Zřejmě tak narážel na dřívější poškození sochy maršála Ivana Koněva v Praze 6 a barvou poškozené památníky v Brně-Králově poli a Ostravě.

Zatímco v uplynulých letech svaz pořádal pietní akce na pražském Vítkově, letos se akce přesunula na Pražský hrad do Míčovny. Podle mluvčího svazu Ioannise Sideropulose změna nastala poté, co ještě asi před měsícem panovaly kolem pořádání akce nejasnosti. Vodička proto požádal prezidenta Miloše Zemana o zajištění jiných prostor.

ČSBS v poslední době čelil kritice například za nevhodné vystupování předsedy Vodičky. Kritizován byl mimo jiné za to, že ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování protirežimních demonstrací. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) letos v březnu řekl, že úřad se spolkem kvůli kontroverzím omezil spolupráci. Dodal nicméně, že je v něm mnoho lidí, kteří si pozornost zaslouží. Spolek sdružuje válečné veterány, odbojáře, partyzány a jejich pozůstalé či rodinné příslušníky.

Česká republika si dnes připomíná 101 let od vzniku samostatného československého státu. Konala se tradiční pietní akce na Vítkově nebo u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. V předvečer státního svátku se Zeman tradičně sešel se zahraničními velvyslanci, dnes večer předá státní vyznamenání.

Související

Vodička, Jaroslav (ČSBS)

Svaz bojovníků za svobodu má problém. Existuje podezření ze zneužití dotace

Finanční správa povede řízení s Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS) pro porušení rozpočtové kázně. Uvedla to dnes ve Sněmovně ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem je podezření ze zneužití dotací, které svaz dostal v minulých třech letech. Od poskytnutí rozpočtové dotace v obvyklé výši 6,3 milionu korun na příští rok je to ale podle Schillerové třeba oddělit.

Více souvisejících

Jaroslav Vodička (ČSBS) 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu čsbs neonacisté Rada seniorů Zdeněk Pernes Jiří Kobza Antisemitismus

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám

Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy